Jesteś tutaj
Dom > Skating > ABC każdej rolki

ABC każdej rolki

Rodzaje i przeznaczenie:

Fitness/Rekreacja – codzienny komfortowy użytek, idealne zarówno do nauki jak i do codziennych dłuższych jazd (modele z wyższej półki technologicznej)

Freestyle/Urban – ostre skręty, jazda slalomowa, skoki ze schodów czy krawężników. Mocne, zwrotne i wytrzymałe rolki.

Szybka jazda/maratony – rolki o wąskim bucie, szybkie – o dużych kołach i z reguły najlepszych łożyskach.

Street – przeznaczone do skoków akrobacji i ewolucji rolkarskich. Najbardziej wytrzymałe.

Nordic – specjalne rolki terenowe

Kupujesz rolki? Warto wiedzieć jakie mają koła

Wielkość koła podaje się zazwyczaj na kole jako liczba wyrażona w milimetrach. Im większe kółko tym łatwiej uzyskać większe prędkości, ale z kolei posiadają mniejsza skrętność i na odwrót. Większe koło ułatwia jazdę po nierównościach (np. chodnikach).

Twardość oznaczana jest na kole liczbą znajdującą się obok dużej litery „A” np. 78A, 80A itp. Im większa liczba tym twardsze kółko. Im twardsze kółko tym jest ono bardziej wytrzymałe. Twardość koła ma również wpływ na amortyzację. Miękkie koła są bardziej komfortowe bo pochłaniają wstrząsy. Koła twardsze robią to odpowiednio słabiej. Warto też brać pod uwagę swoją wagę przy doborze kół (z uwagi na ścieranie przy nieodpowiednim doborze).

Rodzaj buta/wkładki

Komfort i wygoda powinny być na pierwszym miejscu. Należy pamiętać iż najważniejszym elementem w tej części jest prawidłowy rozmiar niezależnie od rodzaju buta. Osoby, które jeżdżą rekreacyjnie powinny doliczyć około 0,5 cm do długości własnej stopy i na tej podstawie dobrać długość wkładki.. Profesjonaliści oraz osoby jeżdżące dobrze i agresywnie powinny dobierać rolkę unikając zbędnego. 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry