Jesteś tutaj
Dom > Nowości > ABC Tenisa

ABC Tenisa

Tenis ziemny, jakkolwiek jest jedną z najbardziej wciągających i interesujących dyscyplin sportu uprawianych także przez amatorów, tak też jest jedną z najbardziej skomplikowanych gier. Zawodnicy, którzy nauczyli się poprawnie grać w tenisa, czerpią z uprawiania tego sportu masę przyjemności. Jednak zanim będzie się wprawionym graczem trzeba poświęcić kilkadziesiąt godzin na naukę reguł i techniki gry.

Aby ułatwić początkującym opanowanie zasad gry w tenisa, przedstawiamy poniżej wykaz pojęć, jakie niezwłocznie każdy amator tenisa przyswoić powinien.

AS – serwis uderzony z najwyższą precyzją, plasowany poza zasięgiem przeciwnika. Mianem asa określa się taką piłkę serwisową, której przeciwnik nie może nawet dotknąć swoją rakietą.

Aut (ang.out) – piłka padająca poza polem gry. W tenisie linia należy do pola gry; aut jest dopiero wówczas, gdy piłka jest całym swoim obwodem po zewnętrznej stronie linii (ślad piłki styczny z linią oznacza, że piłka nie jest autowa).

Bekhend (ang. backhand) – uderzenie z lewej zewnętrzną stroną rakiety (u praworęcznych; u leworęcznych będzie to uderzenie z prawej, choć nadal zewnętrzną stroną rakiety).

Drive (ang. drive) – uderzenie na ogół z głębi kortu, mocne, z bardzo niewielką rotacją, inaczej nazywane uderzeniem płaskoliftowanym.

Forhend (ang. forehand) – uderzenie z prawej wewnętrzną stroną rakiety ( oczywiście u praworęcznych; u leworęcznych będzie to uderzenie z lewej, choć także wewnętrzną stroną rakiety).

Gem (ang. game) – po francusku „un jeu”, ważna część seta. Seta rozgrywa się do 6 wygranych gemów, z tym że set uważa się za wygrany, o ile występuje różnica dwóch gemów, np. 6:4, 7:5, 8:6 itp. Wiele lat temu celem skrócenia gry wprowadzono gem rozstrzygający tzw. tie-break.

Kort – plac do gry w tenisa o wymiarach 23,77 * 8,23 do gry pojedynczej i 23,77 * 10, 97 m do gry podwójnej. W połowie długości kort przecina siatka, która ma wysokość 0,915 m a po bokach 1,06 m.

Lob – uderzenie pozwalające przerzucić piłkę wysokim łukiem ponad przeciwnikiem.

Piłka długa – piłka plasowana pod linie końcową kortu. Strefa piłki długiej obejmuje 2-3 m końcowej części kortu.

Piłka krótka – piłka plasowana w okolice linii serwisowej na polu przeciwnika; nie mylić ze skrótem lub stop – wolejem.

Półwolej – uderzenie wykonywane natychmiast po zetknięciu się piłki z nawierzchnią kortu. Najczęściej stosuje się je w drodze do siatki lub podczas gry przy siatce, rzadko z głębi kortu.

Return – uderzenie forhendem lub bekhendem, bywa że i lobem, piłki którą przeciwnik wprowadził do gry serwisem.

Rotacja – ruch kołowy piłki wokół własnej osi, oczywiście podczas lotu, rozróżnia się rotację awansującą, wsteczną i boczną.

Serwis – wprowadzenie piłki do gry mocnym uderzeniem. Polska nazwa serwisu – podanie.

Slajs (ang. slice) – uderzenie piłki z rotacją wsteczną lub wsteczno – boczną; inaczej nazywa się to uderzeniem ciętym lub podciętym.

Smecz (ang. smash) – zbijanie wysokiej piłki zagrywanej przez przeciwnika lobem. Smecz uderzany jest z ponad głowy bezpośrednio z woleja, ale także po wysokim odskoku piłki od nawierzchni kortu. Technika smeczu podobna jest do techniki serwisu, z tym, że przyczyna sprawcza lotu piłki jest inna.

Tie-break (ang. tie-break) – wprowadzony kilkanaście lat temu gem rozstrzygający, rozgrywany na ogół przy stanie seta 6:6. Zawodnik rozpoczynający ów gem serwuje na stronę forhendową; po rozegraniu pierwszej piłki przeciwnik serwuje dwukrotnie i dalej już na zmianę zawodnicy mają po dwa serwisy. Gra się do 7 punktów, przy czym powinna być różnica 2 punktów.

Uderzenie atakujące – we francuskiej literaturze tenisowej nazywa się to uderzeniem zbliżonym, ponieważ zawodnik wchodzi na piłkę, czyli uderza ją na linii wnoszącej po odbiciu się jej od podłoża.

Uderzenie kończące – to po prostu takie uderzenie, po którym zawodnik zdobywa punkt.

Wolej – uderzenie piłki z powietrza.

Wymiana – wielokrotnie uderzanie piłki przez przeciwników, na ogół z głębi kortu, ale zdarza się także wymiana wolejowa, np. w deblu.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry