Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Antycypacja w tenisie. Co to takiego?

Antycypacja w tenisie. Co to takiego?

W strategii i w taktyce gry w tenisa ważną rolę odgrywa tzw. ANTYCYPACJA. Co to jest antycypacja? Na czym się opiera? Czym się charakteryzuje? I jakie są jej rodzaje? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym tekście.

ANTYCYPACJA 

1.  Definicja i znaczenie antycypacji

Antycypacja oznacza przewidywanie przyszłej pozycji piłki zanim jeszcze rywal ją uderzy i wykorzystanie tej informacji do adekwatnej reakcji. Zawodnicy na najwyższym światowym poziomie w dużej mierze polegają na antycypacji. Statystyki wysokiej klasy meczów pokazują, że:

–          Aby przelecieć z jednej strony kortu na druga piłka potrzebuje przeciętnie 0,4 sekundy.

–          Zawodnik potrzebuje od 0,3 do 0,5 sek. na wykonanie ruchu do piłki z pozycji wyjściowej.

Dlatego też wielokrotnie, aby zdążyć ustawić się do piłki, zawodnik musi antycypować uderzenie zanim ono nastąpi.

Istnieją dwa rodzaje antycypacji:

–          Antycypacja całkowita: przewidywanie co przeciwnik zrobi w danej sytuacji.

–          Antycypacja częściowa: przewidywanie czego przeciwnik nie zrobi.

Antycypacja częściowa jest bardzo użyteczna, ponieważ redukując liczbę możliwych wariantów, zawodnik może szybciej reagować na piłkę.

2. Na czym opiera się antycypacja?        

Antycypacja opiera się na:

 –        Znajomości nawyków przeciwnika: różni przeciwnicy mogą mieć różne nawyki.

–         Znajomości reakcji w typowych sytuacjach.

–         Znajomości możliwych alternatyw, rozwiązań i wariantów

3.      RODZAJE I CECHY CHARAKTERYSTYCZNE ANTYCYPACJI

Można wyróżnić różne rodzaje antycypacji:

RODZAJ

CHARAKERYSTYKA

Antycypacja śledząca lub percepcyjna

Odnosi się ona do śledzenia toru lotu piłki po jej uderzeniu przez przeciwnika. Jest to umiejętność przewidzenia zachowania piłki przed i po koźle, odczytania prędkości, wysokości, kierunku i rotacji nadlatującej piłki. Ważne jest by przy tym uwzględniać otoczenie, wiatr, nawierzchnię kortu, itp. Ten rodzaj antycypacji odgrywa rolę po uderzeniu piłki przez przeciwnika.

Antycypacja sytuacyjno-taktyczna

Nawykowe reakcje, tendencje taktyczne i schematy gry stosowane przez zawodników w określonych sytuacjach taktycznych oznaczają, że można przewidzieć co przeciwnik zrobi (całkowita) lub czego nie zrobi (częściowa). Obserwacja przeciwników pomaga wyszukać ich ulubione zagrywki.

Antycypacja sytuacyjno-geometryczna

Odczytywanie intencji przeciwnika wynikających z jego ustawienia na korcie. Wymaga to antycypacji percepcyjnej, sytuacyjnej, taktycznej i technicznej oraz wiedzy o procentowej skuteczności zagrań w odniesieniu do stref i kątów na korcie. Ten rodzaj antycypacji ma wpływ na ustawianie się na korcie (tzw. krycie kortu) – na osi poprzecznej: pozycja na dwusiecznej kąta możliwych zagrań rywala i na osi podłużnej: zbliżanie się do siatki w celu zagrania woleja – oraz praca nóg (naskok, pierwszy krok, bieg, powrót do pozycji wyjściowej). Jest to ciągły proces spostrzegania – podejmowania decyzji – wykonania – oceny i zależy w dużej mierze od doświadczenia zawodnika. Tego rodzaju antycypacja występuje zazwyczaj przed trafieniem piłki przez rywala.  

Antycypacja techniczna

Przewidywanie co przeciwnik zrobi (całkowita) i czego nie zrobi (częściowa) na podstawie obserwacji elementów techniki: równowagi, uchwytów, zamachu rakietą, ustawienia lub ruchów ciała, pracy nóg, podrzutu piłki, rodzaju uderzenia, itp. Ten rodzaj antycypacji ma miejsce zwykle przed trafieniem piłki przez rywala.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry