Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Backswing w GOLFIE jako klucz do utrzymania właściwego rytmu gry!

Backswing w GOLFIE jako klucz do utrzymania właściwego rytmu gry!

I. Jak wypracować odpowiedni rytm gry w GOLFA?

Jednym z kluczowych elementów gry w golfa jest odpowiedni rytm. Synchronizuje on ruchy i ułożenie poszczególnych partii ciała, a to z kolei prowadzi do większej skuteczności naszych strzałów. Wiele ludzi, którzy mają problem z odpowiednim rytmem uważa, że ich błąd polega na zbyt szybkim swingu – to w 90% przypadków nieprawda. Zwiększając prędkość zamachu możemy narobić sobie jedynie dodatkowych kłopotów.

Bob Toski, profesjonalny nauczyciel gry w golfa, doradza, by nie szukać na siłę lepszego rytmu. Twierdzi, że rytm trzeba poczuć samemu, przyjdzie to w naturalny sposób, nie należy tego sztucznie przyspieszać: Feel the force. Don’t force the feel. Zbytnio naciskając, uderzamy chaotycznie i nigdy nie znajdujemy naszego optimum.

 

                                            

 

Przedstawiamy dwie główne zasady, które pomogą Ci zachować najlepszy rytm i zwiększyć przyjemność z gry:

Zasada 1

Należy szybko wykonywać backswing. Podstawą przy wykonywaniu swingu jest rotacja ciałem, a odpowiedni obrót nie wymaga zbyt dużego czasu. W przypadku powolnego zamachu kijem, osłabiamy efektywność rotacji ciałem podczas wykonywania backswingu. To z kolei prowadzi do tego, że nie ma się wystarczającej płynności. Powolny backswing może poskutkować przedwczesnym downswingiem. Wielu graczy sądzi wtedy, że ich strzały są za szybkie i należy je zwolnić – nic bardziej mylnego. Spowolnienie uderzenia sprawi, że nasz rytm zostaje zaburzony jeszcze bardziej, a strzały będą coraz gorsze.

                                             

Zasada 2

To sprowadza nas z kolei do drugiej zasady – należy wykonać pełny backswing, zanim zacznie się robić downswing. Najważniejsze to utrzymać rytm i równowagę w trakcie kończenia backswingu. Dzięki temu łatwiej jest dostać się do piłki, używając wyprostowanych ramion i uderzając – w ten sposób pomagamy rękom nakierować głowkę kija na piłkę. Kiedy masz dobry rytm, przerwa między backswingiem i downswingiem jest najdłużej trwającą częścią Twojego uderzenia. A zatem zrelaksuj się, uwierz w to, co robisz i zacznij spokojnie ćwiczyć swój rytm uderzeniowy.

                                               

 

 

II. Backswing w GOLFIE – jak tego dokonać?

Strzał ze wsteczną rotacją to jedno z najważniejszych uderzeń golfowych. Umiejętność ta może pomóc zwyciężyć w niejednej grze. Oto 5 kroków, które nauczą Cię odpowiednio podkręcać piłkę:

 

Krok 1 – odpowiednie podłoże

Do ćwiczenia uderzeń dobrze jest umieścić piłką na dobrej, suchej nawierzchni – to pomoże nam oddać czysty strzał. Trawa, w szczególności mokra, znacznie obniża efekt rotacji, nadanej przez kij. Najlepiej jest oddawać strzały z bunkra, około 40-50 metrów od dołka.

                                           

 

 

Krok 2 – piłka

Kolejnym istotnym czynnikiem jest piłka. Dobrze jest zaopatrzyć się w miękką piłeczkę – to pozwoli naszej główce od kija wejść znacznie głębiej podczas uderzenia. Dzięki temu główka będzie mogła przez dłużej wprawiać piłkę w rotację, mocniej ją ,,nakręcić’’.

 

                                          

 

 

Krok 3 – inne czynniki

Należy pamiętać o innych elementach, które mają wpływ na nasz strzał. Trzeba brać pod uwagę, że jeśli wiatr wieje prosto na nas, wsteczna rotacja będzie zdecydowanie silniejsza. Ponadto, rotacja rośnie, kiedy strzelamy z miękkiego greena bądź kiedy trawa nachyla się w kierunku linii naszego strzału.

                                           

 

 

Krok 4 – przygotowanie się do strzału

Należy uderzać w dolną część piłki, a główkę kija mieć w pozycji otwartej. Dobrze jest ustawić się lekko lewą stroną do piłki. Najlepiej jest, żeby linia uderzenia piłki przechodziła między prawą, a lewą nogą – przez środku Twojego rozkroku.

                                           

 

Krok 5 – uderzenie

Odpowiednie przygotowanie do strzału już w zasadzie predysponuje Cię do efektywnego uderzenia. Teraz wystarczy już tylko zrobić zamach, używając nadgarstków i wprawiając resztę ciała we wsteczną rotację.

 

                                              

 

 

 

Źródłem artykułu jest:

GRAWGOLFA.PL

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry