Jesteś tutaj
Dom > Bieganie > BANANY , PRZED CZY PO TRENINGU ? I JAK TO WYGLĄDA W DIECIE REDUKCYJNEJ ?

BANANY , PRZED CZY PO TRENINGU ? I JAK TO WYGLĄDA W DIECIE REDUKCYJNEJ ?

BANANY , PRZED CZY PO TRENINGU ? I JAK TO WYGLĄDA W DIECIE REDUKCYJNEJ ?

Banany oferują wiele korzyści zdrowotnych dla każdej grupy wiekowej. Jednak, często są niedocenianym źródłem wartości odżywczych, ze względu na sporą zawartość węglowodanów.Warto jednak zaznaczyć, że banany posiadają prawie wszystkie witaminy i minerały, pomocne w utrzymaniu siły i prawidłowego zdrowia organizmu.

KOLOR A DOJRZAŁOŚĆ BANANA .
Wartości odżywcze bananów ulegają zmianie podczas okresu ich dojrzewania. Naukowcy wiedzą, że w trakcie gdy banany dojrzewają, zmieniają swoją strukturę chemiczną. Oznacza to, że ten sam banan spożywany w innym czasie daje różne korzyści zdrowotne.

KOLOR ZIELONY – Zielone (i jednocześnie młode) banany można nazwać dietetycznymi, jako że nie zawierają one takiej ilości cukru, jak ich żółte, bardziej dojrzałe, odpowiedniki. Co więcej, mają one niższy indeks glikemiczny i zawierają duże ilości skrobi, co sprawia, że po ich zjedzeniu dłużej czuje się sytość.
KOLOR ŻÓŁTY – Kiedy banany są zupełnie żółte, oznacza to, że są dojrzałe. Od tego czasu posiadają słodki smak, co sprawia, że doskonale nadają się do jedzenia. Zawierają wówczas ogrom przeciwutleniaczy, które z kolei zapobiegają powstawaniu wielu chorób, w tym problemów z sercem. Posiadają także właściwości zapobiegające procesom starzenia.
ŻÓŁTE Z BRĄZOWYMI KROPKAMI – Banany, które mają na sobie kropki, przebarwienia, czyli inaczej mówiąc – wyglądają staro – są bogate w kachektynę (TNF-alfa), która przeciwdziała rozwijaniu się komórek rakowych. Im więcej kropek, tym więcej kachektyny w bananie.Jako że te banany mają w sobie również więcej fruktozy i posiadają wyższy indeks glikemiczny, są też bogatsze w kalorie. Jeśli wolisz unikać cukru, lepiej wybrać jaśniejsze banany.

BANANY A AKTYWOŚC FIZYCZNA?
Jak wiemy wiele osób aktywnie ,wybiera banany jako dodatek przed lub po treningu. Kiedy jednak najlepiej zjeśc banana ? Przed czy po ?

Banan przed treningiem – Spożywanie węglowodanów przed wysiłkiem fizycznym zwiększa endogenne zasoby glikogenu oraz pomaga utrzymać odpowiedni poziom glukozy we krwi. Zaleca się spożywanie przekąsek lub posiłków bogatych w węglowodany (1–4 g/kg masy ciała) kilka godzin przed intensywnym lub długim wysiłkiem fizycznym. W ciągu ostatnich godzin przed zawodami (<4h) najważniejsza jest maksymalizacja lub utrzymanie optymalnych poziomów glikogenu mięśniowego i wątrobowego.Niedojrzałe banany nie są zalecane tuż przed wysiłkiem a raczej kilka godzin przed, jako przekąska, ze względu na zawartość skrobii, czyli węglowodanu o wymaganym dłuższym czasie trawienia . Oosby ,które porzebują szybkiej dawki energii przed treningiem śmiało mogą siegać po dojrzałe banany.
Banan po treningu – Odbudowa straconych zasobów glikogenu wydaje się być jednym z kluczowych celów żywieniowych po wysiłku fizycznym. Spożywanie 0,6–1g węglowodanów/kg masy ciała w ciągu pierwszych 30 minut po wysiłku, a potem co 2h przez kolejne 4–6h, wykazuje maksymalną odbudowę glikogenu.Poczciwy banan stanowi cenne źródło węglowodanów i potasu, co może mieć istotne znaczenie w okresie powysiłkowym. Trudno wskazać na powody, dla których owoc ten miałby być gorszym rozwiązaniem od popularnych preparatów węglowodanowych. Ze względu na fakt, iż banany deficytowe są w pełnowartościowe białko zaleca się spożywanie tych owoców w towarzystwie pokarmów będących dobrym źródłem wszystkich niezbędnych aminokwasów, takich jak choćby mleko czy fermentowane napoje mleczne. Można też pójść na pewien kompromis zagryzając bananem porcję preparatu proteinowego.

BANANY A DIETA REDUKCYJNA ? PRZED TRENINGIEM NIE ! PO TRENINGU TAK !
Banany na odchudzanie – dieta przed treningiem.Dieta przed treningiem powinna być bogata w węglowodany złożone (np. brązowy ryż), warzywa i proteiny (np. pierś z kurczaka). Z tego powodu banany na diecie redukcyjnej przed treningiem nie są najlepszym pomysłem. Bardzo dobrym źródłem białka – budulca mięśni – oprócz białego mięsa, są np. ryby i jajka.Po treningu organizm potrzebuje solidnej dawki cukrów prostych, a taką zapewni mu dojrzały banan. Dzięki zawartości cukrów: sacharozy, glukozy i fruktozy, niemal natychmiast podnosi poziom energii. Banany najlepiej zjeść od razu po treningu, ponieważ w innym wypadku organizm pobierze energię z białka, które jest budulcem mięśni. W trakcie treningu, człowiek traci przez pocenie bardzo dużo potasu, a banan jest jego doskonałym źródłem – w 100 gramach znajduje się 380 miligramów potasu.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry