Jesteś tutaj
Dom > Nowości > BIAŁE UZALEŻNIENIE ! CUKIER UZALEŻNIA 8 RAZY BARDZIEJ NIŻ KOKAINA!

BIAŁE UZALEŻNIENIE ! CUKIER UZALEŻNIA 8 RAZY BARDZIEJ NIŻ KOKAINA!

BIAŁE UZALEŻNIENIE ! CUKIER UZALEŻNIA 8 RAZY BARDZIEJ NIŻ KOKAINA !

Ciasteczka, cukierki, słodkie napoje, pyszne lody – niebo w gębie, niewinna przyjemność, prawda? W końcu żyjesz w świecie, który nie zawsze jest przyjazny i miły, radzisz sobie na co dzień z odpowiedzialnością, komu zaszkodziła kostka czekolady? A jak już kostka, to jeszcze jedna. I nagle pół tabliczki znika w niepostrzeżony sposób. Ewentualnie cała. Jest cudownie. Humor dopisuje. Stres? Jaki stres? Do czasu.

ILE CUKRU JE PRZECIĘTNY EUROPEJCZYK ?

Czy znasz błędne koło uzależnienia od cukru? To mechanizm, który sprawia, że im więcej jesz cukru, tym bardziej twój organizm go pragnie. To dlatego cukier jest 8 razy bardziej uzależniający niż kokaina a całkowity detoks cukrowy wymaga ponad 2 miesięcy – dopiero po 7 tygodniach diety całkowicie bez cukru poczujesz, że możesz spokojnie przejść obok czekolady a po nocach nie śnią ci się lody.Specjaliści zalecają, aby jeść dziennie nie więcej niż 6 łyżeczek cukru – w każdej postaci, nie tylko białych kryształków używanych do słodzenia herbaty, ale wszystkich cukrów dodanych do produktów gotowych, które jesz każdego dnia. Tymczasem przeciętna Europejka je dziennie 30 łyżeczek cukru, a przeciętny Europejczyk aż 45 łyżeczek!

NA CZYM POLEGA MECHANIZM UZALEŻNIENIA OD CUKRU ?

Każde uzależnienie opiera się na pobudzaniu w mózgu tak zwanego układu nagrody. Dostarczenie do organizmu cukru powoduje wyzwolenie serotoniny, dopaminy i endorfin. Właśnie dzięki temu po zjedzeniu słodkiego smakołyka Twoje problemy wydają się bardziej odległe i przypisujesz im mniejsze znaczenie. Jednak, jak w każdym uzależnieniu, korzyść jest krótkotrwała i pozorna.Im przyjemniejsze skutki spożycia danej substancji i im większe społeczne przyzwolenie na jej zażywanie, tym chętniej sięga się po nią regularnie. Przyzwyczajony do stałej stymulacji mózg da Ci odczuć, kiedy uzupełnić zapas cukru, co odczujesz jako zachciankę na “coś słodkiego”. Zauważ, że realizacji owej “potrzeby” trudno sobie odmówić. Poszukiwaniu używki towarzyszy zaś charakterystyczny niepokój. Podobnie czują się palacze, którzy z jakichś powodów nie mają pod ręką papierosa.

IM WIECEJ CUKRU TYM WIECEJ GO PRAGNIESZ !

Im więcej cukru jesz, tym więcej chcesz go jeść, a im więcej go zjesz, tym więcej… no właśnie. Cukier uzależnia 8 razy bardziej niż kokaina – rozumiesz teraz porównanie, jakim posłużyłam się na początku? Ono wcale nie było przesadzone! Tak jak w przypadku kokainy, uzależnienie od cukru jest napędzanym hormonami głodem, neurotransmitery w mózgu osoby uzależnionej od cukru domagają się swojego narkotyku – i nie jest to, jak wiele osób sądzi, psychiczne uzależnienie, chęć zajadania smutków. To jest nałóg, fizyczna potrzeba. Kiedy jesz cukier w twoim organizmie dochodzi do wyrzutu serotoniony, tzw. hormonu szczęścia – masz dobry humor, znika uczucie niepewności i niepokój, masz o sobie lepsze mniemanie. Kiedy organizm przetrawi cukier – a zrobi to szybko, bo cukry proste to łatwopalne, nieefektywne paliwo – będzie domagał się kolejnej dawki, bo chce znów poczuć się fajnie – chce być na cukrowym haju. Odstawienie cukru spowoduje w początkowej fazie takie same efekty jak odstawienie narkotyku, włączając w to drżenie rąk, bóle głowy, brak możliwości skupienia uwagi. Dobra wiadomość – to minie!

PORÓWNANIE CUKIER VS KOKAINA !

Uzależnienie od cukru i od kokainy - porównanie

Zobaczcie na śmiertleność … Niestety , prawdą jest , że produkty spożywcze nas bardziej i szybciej zabijają niż np kokaina. ! Dziwne szaleństwo …

CUKIER TO SAMO ZŁO …

Cukier utrudnia zasypianie-cukier jest stymulantem, jego nadmiar pobudza aktywność mózgu także wtedy, kiedy powinien spać – jeśli jesz za dużo cukru możesz mieć kłopoty z zasypianiem a twój sen może być płytki i nieefektywny, rano możesz odczuwać zmęczenie jak po całonocnej imprezie. Odstawienie cukru obniży poziom cukru we krwi i ułatwi wieczorne wyciszenie.
Cukier powoduje ospałość-to może zabrzmieć absurdalnie, ale cukier wywraca twoje życie i cykl aktywności do góry nogami: z jednej strony w nocy nie możesz spać, z drugiej strony po południu odczuwasz senność i ogólnie czujesz się, jakby coś cię rozjechało i zabrało ze sobą twoją energię. Co robisz? Wypijasz kawę – z cukrem rzecz jasna. Albo sięgasz po colę lub energetyka – wspomniałam, że zawierają minimum kilka łyżeczek cukru? Tak, to nie kofeina cię pobudza tylko cukier! To dlatego kop trwa tylko półgodziny, a po godzinie po zastrzyku cukrowej energii nie ma już śladu. Dlaczego? Znowu to samo, bo cukier to proste węglowodany, które organizm natychmiast zużywa.
Cukier smuci-dokładnie tak – choć cukrowy haj poprawia nastrój, po nim przychodzi dół, często poczucie winy i przygnębienie. Niedawne badania wykazały, że osoby, w których diecie jest za dużo cukru są bardziej narażone na zachorowanie na depresję i inne choroby psychiczne, włączając w to schizofrenię.
Cukier tuczy a jego nadmiar NIE JEST SEXY !Wiem, to nie jest sensacyjne odkrycie, ale warto powiedzieć to wprost: nadmiar cukru to bryczesy, wałeczki miłości, fałdki, oponki – jakkolwiek czule by tego nie nazywać, nadmiar tkanki tłuszczowej nie jest sexy i nie pomoże lansowanie wyretuszowanych zdjęć Ashley Graham. Niedawne badania wykazały, że osoby przestrzegające diety ubogiej w cukry, w której wśród węglowodanów przeważają te złożone, spalają przeciętnie o 325kcal dziennie więcej niż osoby przestrzegające diety niskotłuszczowej – o tym dlaczego tak się dzieje możesz przeczytać we wpisie na temat bilansu energetycznego.

JAK SKOŃCZYĆ Z UZALEŻNIENIEM OD CUKRU ?

Każdy zwyczaj można zmienić. Twój mózg może przyzwyczaić się do braku cukru podobnie, jak uzależnił się od jego obecności. Wystarczy zakodować to w nim z tą samą żelazną konsekwencją, z jaką wcześniej następowało oswajanie ze zbędną używką. Im dłużej będziesz podejmować zdrowe decyzje, tym będzie ci z tym łatwiej. W końcu to one staną się twoim nowym odruchem. Aby dojść do tego punktu należy jednak przetrwać etap przejściowy.Rezygnując z cukru nagle, możesz zmagać się z objawami typowymi dla syndromu odstawiennego. Niektóre osoby zauważają w tym czasie wzmożoną senność, lub wręcz odwrotnie, mają spore trudności z zasypianiem. Inne skarżą się na rozdrażnienie, bóle i zawroty głowy i rozkojarzenie. Warto pamiętać, że na uzależnienie pracuje się latami. Właśnie dlatego praca nad nowymi zwyczajami również musi potrwać.Znacznie łatwiej jest odstawiać cukier stopniowo. Zamiast rezygnować z niego całkowicie, zastępuj go zdrowszymi odpowiednikami. Kawę i herbatę możesz dosłodzić ksylitolem lub miodem. Słodkie batoniki z powodzeniem zastąpią owoce i orzechy. Świeżo wyciśnięty sok owocowy lub warzywny jest znacznie lepszym wyborem niż słodzone napoje. Uświadom sobie, że cukier znajduje się obecnie w wielu produktach, które na pozór trudno o to podejrzewać. Zwracaj uwagę na skład wszystkiego, co wkładasz do sklepowego koszyka i czerp garściami z dobrodziejstw natury. W ten sposób uda ci się wygrać z nałogiem stosunkowo bezboleśnie.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry