Jesteś tutaj
Dom > Bieganie > Bieg do celu. Porady dla zaawansowanych biegaczy

Bieg do celu. Porady dla zaawansowanych biegaczy

Znajdź swój cel i skup się na nim. Inaczej łatwo zabłądzisz po drodze.

Bij rekordy! Porady dla zaawansowanych!

 

Zadaniem trenera jest naprowadzić swoich zawodników na odpowiedni kurs. Poprzez trening, ale też motywację. Nie ma nic lepszego, niż praca z zawodnikami, którzy są mocno zmotywowani, w pełni świadomi celu i drogi do niego prowadzącej. Czasami jednak spotyka się na swojej drodze ludzi, którzy nie do końca zdefiniowali swoje dążenia. A przecież nie można wytyczyć drogi, nie znając miejsca docelowego. Poniższe reguły pomogą Ci usystematyzować treningi i znaleźć się ponownie na kursie i drodze do swojego celu.

 

                                

 

 

  1. WYZNACZ SWÓJ CEL

Jakie mogą być Twoje szanse na osiągnięcie sukcesu, jeżeli masz niejasne ambicje? Nie będąc w stanie porównywać osiąganych rezultatów do pożądanych wyników, nie będziesz wiedział, czy zmierzasz we właściwym kierunku. To droga donikąd. Bądź w tym planowaniu konkretny – określ: co, gdzie, kiedy i jak. Na przykład, na wiosnę w Orlen Maratonie pokonam trasę w czasie poniżej 3:45.

 

  1. OKREŚL GRANICE POŚWIĘCENIA

Nie osiągniesz swojego celu, jeżeli nie zrozumiesz i nie pogodzisz się z poświęceniami z tym związanymi. Zawczasu oszacuj pracę, jaka będzie wymagana dla sprostania Twoim ambicjom. Czy można zaplanować wynik poniżej trzech godzin w maratonie, jeśli nie ma się czasu na trening 5 razy w tygodniu? Czy można być coraz szybszym, imprezując w każdy weekend?

 

  1. ZAPLANUJ STARTY

Zawody mogą być forma treningu. Zaplanuj swój kalendarz startów z wyprzedzeniem, wpleć go do planu treningowego. Nie ma nic lepszego niż kontrola swojego przygotowania w warunkach bojowych. Na treningu nie osiągniesz podobnego poziomu motywacji. Zawody nie muszą być celem samym w sobie, mogą być do niego drogą.

 

  1. ZAPLANUJ KILOMETRAŻ

Zapisywanie osiągnięć treningowych pozwala tworzyć rozmaite zestawienia. Te znowu pozwalają uporządkować i lepiej rozplanować trening. Po dwóch tygodniach ciężkiej pracy zrób jeden tydzień z mniejszym kilometrażem – daj organizmowi się zregenerować, by za sprawą superkompensacji wejść na wyższy poziom. Każdy organizm reaguje w indywidualny sposób – poznaj swój. Sprawdź siebie i eksperymentuj w okresach treningowych, byś mógł ustalić plan przedstartowy. Dowiesz się, czy i jak długo wypuścić trening bezpośrednio przed docelowym startem dla osiągnięcia szczytu formy.

 

  1. WPROWADŹ SPRAWDZIANY

Niektóre z treningów, zwłaszcza przed startem, możesz potraktować poważniej – jak sprawdzian formy. Odpowiednie wyniki pozwolą zaszczepić w Tobie więcej pewności siebie przed ostateczna próbą. Bądź gotowy na Twój wielki dzień.

 

Sprawdzian formy!

Przykładowe treningi na 3 tygodnie przed startem:

 

DYSTANS

PRZYKŁADOWY TRENING

5 km

10x 400 m z przerwą 90 s w truchcie

10 km

20x 400 m z przerwą 30 s w truchcie

Pół – maraton

12 km biegu ciągłego, po nim 3x 1,5 km w tempie biegu na 10 km z przerwą 4 min w truchcie

Maraton

2x 10 km w tempie o 5-10 sekund szybszym od docelowego na maraton, z przerwą 10 min.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry