Jesteś tutaj
Dom > Bieganie > Buty do biegania. Jak wybrać odpowiednie?

Buty do biegania. Jak wybrać odpowiednie?

Jak ważne w bieganiu są dobrze dobrane buty przekonał się każdy, komu bieganie nie sprawiało wcześniej przyjemności, ze względu na silnie odczuwany dyskomfort stóp w trakcie treningu. A Ci z nas, którzy nabawili się w skutek używania niewłaściwego obuwia kontuzji stawu skokowego lub śródstopia wiedzą już, że właściwe obuwie w joggingu to rzecz absolutnie niezbędna.

Jak dobrać właściwe obuwie do biegania?

  1. Do sklepu sportowego wybieramy się po południu, najlepiej po bieganiu. Stopy
    w ciągu dnia potrafią się wydłużyć nawet o pół numeru. Będziemy mieć pewność, że nie będą uciskać w biegu.
  2. Przymierzamy buty na obie nogi (nasze stopy, podobnie jak reszta ciała, nie są jednakowe), najlepiej w skarpetkach, których zwykle używamy do joggingu.
  3. Długość butów powinna być taka, aby przed palcami w bucie było trochę wolnego miejsca (między dużym palcem, a czubkiem buta powinien zmieścić się kciuk), na szerokość powinny być dopasowane (za wąskie buty utrudniają krążenie i zmniejszają stabilność nogi, a za szerokie powodują przesuwanie się stopy w bucie i związane z tym urazy).
  4. Porządnej jakości buty wytrzymują 700 – 900 km biegania, czyli około 5 miesięcy treningu biegacza, robiącego średnio 40 km tygodniowo. Po tym czasie buty nadają się do wymiany.
  5. Dopóki obecne buty nie są zbyt stare (zaliczyły nie więcej niż 300 km), zacznij biegać na zmianę w nich i w nowych butach. W ten sposób zaadaptujesz stopy do nowego obuwia.
  6. Najlepiej jeśli obuwie jest wokół wypełnione siateczką. Siateczka przepuszcza powietrze, dzięki czemu stopy nie zaparzają się w butach.
  7. Buty powinny posiadać wyższą podeszwę, mocno amortyzującą (chyba, że ktoś ma płaskostopie, wtedy najlepsze są buty na płaskiej podeszwie) i stabilizującą.

Jedną z najlepszych i najbardziej znanych marek specjalizujących się w obuwiu do biegania jest firma ASICS. Warto skorzystać z szerokiej oferty tej marki. Zapraszamy na stronę internetową: www.sportxtreme.pl.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry