Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Chciałbyś na chwilę zwolnić i lepiej zarządzać swoim czasem, STRESEM?

Chciałbyś na chwilę zwolnić i lepiej zarządzać swoim czasem, STRESEM?

Zaraz po przebudzeniu dociera do Ciebie, że 24 h w ciągu doby to zbyt mało na Twoje obowiązki? Ciągły stres w pogoni zaaa… ? Chciałbyś na chwilę zwolnić i lepiej zarządzać swoim czasem, STRESEM???

Mam dla Ciebie rozwiązanie.?
Nie będzie to, żaden magic pills, który niczym tabletka z filmu ” Jesteś Bogiem”, dosłownie stworzy z Ciebie Boga (o ile będziesz miał do niej dostęp).
Moje rozwiązanie jest nieco mniej skuteczne od w/w lecz nie ma skutków ubocznych a jego działanie może być długotrwałe.

O czym mowa? No oczywiście, skoro mamy zimę to znów Gruby pisze o zimnie! i jego wpływie na naszą gospodarkę hormonalną a dokładnie – REAKCJE NA STRES??

Stres jest normalną rzeczą w naszym życiu. Spadająca kanapka (oczywiście masłem do dołu), brak papieru po zrobieniu dwójki czy pilota w zasięgu ręki jest dla nas sytuacją stresującą. Dla niektórych bardziej, a innych mniej. Przypuszczam, że są też tacy, którzy po odebraniu telefonu od mordercy żądającego 100 000 zł za uwolnienie teściowej będą niewzruszeni i z zadowoleniem otworzą kolejne piwo a ich poziom kortyzolu ani drgnie.
⬇️
Stres to naturalna reakcja organizmu, mająca na celu mobilizację naszego układu do NAGŁEGO działania. Reakcja ta wiąże się z setkami kaskadowych zmian w naszym organizmie. Wszystko to, po to by UCIEC lub WALCZYĆ (w danej sytuacji).
⬇️
Przytaczając klasyka – w dzisiejszym świecie w ciągu jednego dnia spotykamy tyle stresorów z iloma pierwotni ludzie mieli do czynienia przez całe życie. Ile w tym prawdy? Nie wiem, wiem jedynie, że FAKTYCZNIE ZBYT DUŻO SIĘ STRESUJEMY.

Teraz trochę endokrynologi, czyli nauki o hormonach.

Stres to ‚wiele hormonów’, lecz za ten główny uznajemy KORTYZOL.

✔REAKCJA STRESOWA -> WZROST KORTYZOLU
✔PORANNY BUDZIK ->WZROST KORTYZOLU
✔Marry Jane I WYLUZOWANIE -> SPADEK KORTYZOLU (choć nie zawsze)

By nastąpił wzrost kortyzolu (produkowanego przez nadnercza) musi zajść sygnalizacja. Sygnałem do odpalenia wyrzutu / produkcji KORTYZOLU jest ACTH (hormon adrenokortykotropowy)
⬇️
dalej…
⬇️
hormony ACTH powstaje z tzw. propriomelanokortyn (POMC)
⬇️
dalej…
⬇️
W naszym mózgu w przednim płacie przysadki znajdują się neurony – kortykotrofy, które systetyzują POMC (czyli to coś co służy do produkcji tego czegoś co włączą wyrzut kortyzolu ??

No dobra, ale o co chodzi z tym zimnem do cholery?????

Spokojnie,
Obok ACTH istnieje mu podobny alfa-MSH (hormon stymulujący alfa- melanocyty).

do sedna..

Zimno wpływa na stymulację wytwarzania alfa-MSH, jednocześnie zmniejszając ilość POMC dla prod. ACTH, jaśniej?

Zimno w pewien sposób będzie zmniejszać reakcję stresową poprzez spadek możliwości sygnalizacji. Więcej alfa- MSH = mmniej ACTH = Mniej kortyzolu.

Najważniejsze ⚠️
Prawdy tej nie można brać 0-1. Oczywistym jest, że gdy ktoś pierwszy raz wbiegnie do lodowatej wody poziom jego ACTH i kortyzolu poszybuje w górę, jednakże, systematyczna praca nad adaptacją organizmu do zimna będzie wspierać nasze codziennie reakcje na stres.

Może w końcu przestaniemy się wkur**ać o byle pierdoły ?????

Nie wierz, sprawdź sam!
Ja sprawdziłem.
Michał?

Opis na podstawie :
1. Zimna Siła Dawid Dobropolski
2. Podstawy endokrynologii prof. Tomasz Bednarczuk

Autor: Diet Doctors

https://www.facebook.com/dietdoctorsclinic/

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry