Jesteś tutaj
Dom > Crossfit > CrossFit. O co tak naprawdę w tym chodzi?

CrossFit. O co tak naprawdę w tym chodzi?

1. Pojęcie CROSSFIT.

Czym jest CrossFit najłatwiej wytłumaczyć w następujący sposób:

CrossFit to system ćwiczeń na który składają się trzy rzeczy:

  1. Podnoszenie ciężarów
  2. Gimnastyka
  3. Trening cardio

Każdemu nurtowi należy poświęcić podobną ilość czasu i energii. CrossFit polega na wszechstronnym samo rozwoju fizycznym. Równomiernie pracujemy nad swoją siłą, elastycznością (gibkością, giętkością) oraz wydolnością tlenową (kondycją). W skrócie nazywamy to TRENINGIEM FUNKCJONALNYM. Nie ma innego systemu ćwiczeń, który byłby tak szeroki, uniwersalny i wszechstronny.

Ideą CrossFitu jest przygotowanie do normalnego życia w jak najlepszy sposób. Czasami jednak jest tak, że jakiegoś aspiranta (aspirantkę) odstrasza któraś z tych trzech, wymienionych wyżej rzeczy, najczęściej podnoszenie ciężarów. Warto więc przekonać się, że absolutnie nie mu tu się czego bać. Tak naprawdę wszystkie te trzy rzeczy wykonuje się w normalnym życiu (nawet o tym nie wiedząc), a trenowanie tych trzech rzeczy i fizyczne rozwijanie się w tych trzech nurtach, może się okazać niezwykle korzystnym o przydatnym. Dlatego też w treningu obciążenie i sposoby wykonywania ćwiczeń są dostosowane do każdej osoby. Bez względu na to czy masz 20 kg nadwagi, czy 10 kg niedowagi, jesteś kobietą czy mężczyzną, masz 22 lata czy lat 75, CrossFit jest dla ciebie. CrossFit to nie tylko trening, to sposób na życie.

 

2. Słowniczek CROSSFITU.

Trenując CrossFit spotykamy się najczęściej z terminologią wziętą żywcem z języka angielskiego. Jak wiadomo, wynika to z faktu, że program CrossFit narodził się w USA. W Polsce nie jest jeszcze tak popularny jak na zachodzie dlatego język polski rzadko jest używany w nazewnictwie rzeczy z CrossFitem związanych. Często oglądając w Internecie, czy w specjalistycznej prasie plany treningowe CrossFit spotykamy się wyłącznie z angielskimi nazwami ćwiczeń. Podobnie jest z programami telewizyjnymi o CrossFit opowiadającymi – wszystkie użyte określenia są zaczerpnięte z języka angielskiego. Specjalnie dla naszych czytelników zamieszczamy poniżej krótki słowniczek CrossFit, w którym tłumaczymy na język polski niektóre angielskie zwroty, terminy i nazwy.

SŁOWNIK COROSSFIT:

WOD – workout of the day – krótki trening dnia, zestaw ćwiczeń

pull-ups – podciaganie na drążku

push-press – pompki

burpees – podkok i pompka

pushpress – wyrzut sztangi nad głowę z mostka

kettlebell swing – wymachy kettlami

L-sit – wyprosty nóg do pozycji siedzącej w kształt litery L, dłonie na poręczach, ręce wyprostowane
toes to bar – w zwisie na drążku palce od nóg do drążka

dips – pompki na poreczach (na triceps)

double-unders – skakanka, dwa obroty, jeden podskok

thruster – wyrzut sztangi z mostka nad głowę z przysiadem (przysiad – wyrzut)

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry