Jesteś tutaj
Dom > Fitness > Ćwicz w upał z głową!

Ćwicz w upał z głową!

Nadeszło lato a więc to doskonały czas na ćwiczenia na świeżym powietrzu. Wraz z latem nadeszły upały, które mogą być niebezpieczne podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Niestety podczas treningów szybciej się męczymy co grozi też wycieńczeniem. Podczas upału nasz organizm produkuje więcej ciepła przez co system chłodzenia ma spore problemy.

Upał, rozgrzane ciało plus ćwiczenia mogą stać się kombinacją niebezpieczną a nawet śmiertelną. Jednak przestrzegając pewnych zasad możemy się przed tym skutecznie uchronić.

Co nam grozi?

Musimy pamiętać o niebezpieczeństwie a więc powinniśmy znać objawy groźnego udaru cieplnego. Jeśli tylko zauważymy jego symptomy należy szybko schłodzić organizm i wezwać pomoc lekarską. 
Objawy: uczucie chłodu, zaczerwieniona skóra, uczucie palenia w nogach i klatce, problemy z oddychaniem, przyśpieszone tętno, mdłości, zawroty głowy, brak pocenia się.

Także groźne są dla nas promienie UV. Niestety co roku wzrasta ilość chorych na raka skóry. Powinniśmy stosować kremy z filtrem i starać się unikać ćwiczeń pomiędzy godziną 11-15.

Co robić podczas upału?

Po pierwsze pić dużo wody. Nawadnianie organizmy w czasie ćwiczeń to podstawowa zasada tym bardziej gdy towarzyszą nam wysokie temperatury.

Sprawdzamy puls podczas ćwiczeń. Tutaj oczywiście przyda nam się pulsometr, gdy puls osiągnie górną granicę jaką sobie wyznaczyliśmy powinniśmy zwolnić tempo.

Zakładamy luźne, jasne ubrania, wykonane z oddychających tkanin, które mają za zadanie odprowadzać pot.

Wybieraj odpowiednie miejsca. Najlepszymi miejscami są parki, lasy, ogrody, aleje, tam łatwiej znosimy upał i na pewno znajdziemy cień!

Nie szalejemy z intensywnością ćwiczeń. Stopniowo wydłużajmy czas ćwiczeń i ich intensywność. Powinniśmy też aklimatyzować nasz organizm do upału a więc nie pijemy też lodowato zimnych napoi przed i po a nawet w trakcie treningu.

Dobierz buty i skarpetki. W upał stopy narażone są na otarcia, odparzenia, odciski. Powinniśmy wybrać lekkie, wygodne obuwie oraz przewiewne skarpetki, które zarazem nie będą nas uciskać i hamować przepływu krwi.

Cieszmy się latem i korzystajmy z jego uroków. Można ćwiczyć ale w takich warunkach trzeba to robić z głową. Zachowanie zdrowego rozsądku to podstawa.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry