Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Czym po krótce jest gorączka ?

Czym po krótce jest gorączka ?

Jak to jest stworzone ?

Czy wiesz, że podniesienie temperatury ciała o 1 stopnień Celsjusza może zwiększyć podstawowe tempo przemiany materii o 20% ?

Dziś na tablice wrzucamy Gorączkę !

Czym po krótce jest gorączka ?
Jest reakcją organizmu na substancje toksyczne, patogeny, bakterie czy inne badziewia objawiająca się podniesieniem temperatury organizmu.

No dobra dobra, ale jak to się właściwie dzieje i po co to komu ?

Zakładamy że substancją irytującą jest hmm substancja X ( PIROGEN EGZOGENNY ), taka substancja X zostaje wykryta przez nasz układ odpornościowy, po czym wzrasta jego aktywność.

W wielkim skrócie Nadchodzi armia Makrofagów, kanibali które zżerają pirogeny EGZOgenne i z nich produkują inne białka pirogeny ENDOgenne. Pirogeny endogenne ( IL-1, 3,6, interferon, kachektyny) poprzez podwyższenie aktywacji cyklooksygenaz (COX- 1,2), które są enzymem działającym na Prostaglandyny (PGE2). W tym momencie wzrasta odczyn zapalny. PGE2 oddziałują na cyklincz adenozyno – 3′,5′ – monofosforan(cAMP). Następnie aktywowany zostaje punkt nastawy oraz ośrodek termoregulacji w podwzgórzu. W tym momencie następuje włączenie mechanizmów wytwarza ciepła oraz oszczędzania ciepła.

Ciekawostka !

Aspiryna jest wyłącznikiem (inhibitorem) dla Prostaglandyny(PGE) i Cykooksygenazy (COX) i w ten sposób spada gorączka

Ciekawe ? Fajne ? Chcecie więcej podobnych postów ?
Z chęcią odpalę serie – „Jak to jest stworzone ”

Fundamentals of pathophysiology – dr Zofia Słodowska – Hajduk

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry