Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Dobór wielkości rowerka biegowego dla dziecka

Dobór wielkości rowerka biegowego dla dziecka

Dobór wielkości rowerka biegowego dla dziecka:

 Aby ocenić, czy wielkość wybranego modelu rowerka biegowego nadaje się dla smyka, należy przede wszystkim zmierzyć długość jego nóżki. Jest to najistotniejsza informacja, gdyż tą miarę możemy porównać z wysokością siodełka i tak i tak dobrać wielkość rowerka, aby dziecko swobodnie siedziało na siodełku i aby rowerek służył na jak najdłużej.

 W prawidłowo dobranym rowerku dziecko siedząc na siodełku powinno przynajmniej całą stopą dotykać podłoża. Rowerek biegowy jest za duży, gdyż przy maksymalnie obniżonym siodełku dziecko dosięga podłoża jednie paluszkami albo przechyla się na jedną bądź drugą stronę aby się podeprzeć. Często zdarza się, że rowerek kupowany jest na wzrost- jak buty czy ubranka-aby posłużył jak najdłużej. W przypadku rowerka nie poleca się takiej praktyki. Rowerek musi być dobrze dopasowany do smyka aby spełnił swoją funkcję, a kupowanie rowerka za dużego może zrazić dziecko do jazdy, bo nie pozwoli mu swobodnie siedzieć albo odpychać się. Większość rowerków posiada regulację siodełka w zakresie ok. 10cm , co wystarczy na ok. 2 sezony (zależności od wieku) jeśli kupi się go w dobrym momencie. Niektóre modele rowerków biegowych mają w komplecie dwie wymienne sztyce podsiodłowe o różnych długościach co powoduję, że rowerek naprawdę długo „rośnie” wraz ze smykiem.

 Czym należy się sugerować a czym nie…

 Wybierając rowerek dla swojej pociech nie należy sugerować się wyłącznie przynależnością rowerka do grupy od 80 i 90cm wzrostu, jak również przypisaniem konkretnego modelu do wieku dziecka. Są to informacje poglądowe, które mają na celu zawęzić grupę rowerków w zależności od wzrostu albo statycznego wieku. Wiemy jednak, że maluszki w tym samym wieku mogą znacznie różnić się wzrostem i budową, dlatego polecamy zawsze dopasować rowerek do konkretnego kierowcy, a w szczególności-jak pisaliśmy powyżej do długości jego nóżki. Dopiero po krótkim treningu dziecko siada i chodzi siedząc na siodełku. Następny etap to odpychanie. Pamiętaj żeby nie kupować rowerka na wzrost i na styk.

 Pomiar długości nóżki i smyka:

 Jak dokonać pomiaru? Bardzo prosto…właściwie tak samo jak mierzy się wzrost dziecka. Tylko zamiast przykładać książeczkę do czubka głowy umieszczamy ja miedzy nóżkami.

Smyk powinien być w bucikach bez pieluchy (jeśli odzwyczajacie dziecko od jej używania). Jeżeli dziecko będzie jeszcze jeździć w pieluszce kilka miesięcy ,mierzcie nóżkę z pieluchą na pupie. Stawiamy młodego delikwenta przy ścianie, wkładamy książkę pomiędzy nóżki i mierzymy odległość od podłoża do grzbiety książki.

 A jeśli znam tylko wzrost:

 Jeżeli nie jest możliwe zmierzenie długości nóżki, znacie natomiast wzrost aktywnego smyka, to można w przybliżeniu określić długość jego nóżki.

 Znam tylko wiek:

 Raczej odradzamy zakup rowerka biegowego znając tylko wiek smyka, ponieważ nie można określić dokładnie długości nóżki w zależności od wieku, długość nóżki zależy od wzrostu często spotyka się np. dwulatki o wzroście trzylatka lub odwrotnie.

 Pamiętaj:

Wszystkie wymiary rowerków podane są bez obciążenia. Warto wspomnieć, iż w rowerkach z pompowanymi kołami można nieco upuścić powietrze w kołach przez co siodełko przy obciążeniu opuszcza się o 1-2cm niżej. To samo można zrobić chcąc zwolnić nieco śmigającego zbyt szybko. Pamiętaj też, że jeśli przygodę z rowerkiem biegowym rozpoczyna mniej niż 2-letni smyk, to siodełko może być delikatnie opuszczone (1-2cm), niżej niż krocze, ponieważ dziecko na początku raczej chodzi z rowerkiem miedzy nogami niż siedzi na siodełku i się odpycha

 

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry