Jesteś tutaj
Dom > Bieganie > Dopasuj buty do biegania

Dopasuj buty do biegania

Co jest ważne przy wyborze butów?

Oczywiście rozmiar – ale nie tylko. Stopy różnią się również budową łuku i sklepieniem stopy.
Kształt stopy przekłada się na sposób w jaki przetaczamy ją po podłożu w czasie wykonywania kroku.

Od sposobu w jaki stawiamy stopę, zalezy zaś to jak skuteczna jest amortyzacja wstrząsów podczas robienia kroku,
oraz dopasowanie się stopy do terenu po którym się porusza. Producenci nowoczesnych butów uwzględniają oprócz rozmiaru – także typ stopy, do którego buty mają być dopasowane.
Dlatego, żeby biegać jak najefektywniej, oraz żeby nie narażać się na kontuzje oraz nie pogłębiać ewentualnych wad w budowie stopy – należy dobierać dla siebie buty z uwzględnieniem własnego typu stopy.
 

  pronacja supinacja neutral runnersclub.pl

 

Jakie mamy rodzaje stóp?

Stopa neutralna – podczas przetaczania się po podłożu ciężar ciała rozprowadzany jest równomiernie, od momentu uderzenia piętą o podłoże, aż do wybicia palcami. Patrząc na taką stopę od tyłu – pięta tworzy z linią nogi kąt prosty. Osoby ze stopami neutralnymi mogą używać butów bez specjalnej dodatkowej stabilizacji czy amortyzacji stopy.

 

neutralni biegacze adidas

Neutralne, normalna stopa wg adidas

Biegacze o normalnym podbiciu mają niewiele problemów biomechanicznych. Spłaszczenie podbicia zapewnia  naturalne pochłanianie wstrząsów. tacy biegacze dobrze się czują w większości rodzajów butów, jednak na ogół preferują buty z kategorii Neutral lub Stability.

 

 

 Stopa pronująca – pronator – najczęstszy typ budowy stopy. Często związany z płaskostopiem. Stopa przetacza się po podłożu na całej szerokości. Nadmierna pronacja wymaga odpowiedniego wsparcia w wewnętrznej stronie buta, tzw. stabilizacji, aby nie przechylać stopy zbytnio do wewnątrz w czasie kroku. Takie buty posiadają też zazwyczaj odpowiednie wzmocnienia poprawiające ułożenie stopy i pięty podczas biegu.

 

adidas pronacja

Nadmierna pronacja wg adidas

Nadmierna pronacja często występuje przy płaskostopiu.
Niskie podbicie ogranicza naturalny mechanizm pochłąniania wstrząsów.
Tacy begacze powinni wybierać buty z kategorii Stability, 
które dodatkowo stabilizują stopę.

 

 

 Stopa supinująca – supinator – podczas przetaczania stopy supinatorów nadmiernie obciążają zewnętrzną krawędź stopy. Osób o takim budowie stopy jest najmniej, a ich stopy są niestety częściej narażone na ryzyko kontuzji.

Dla takich biegaczy najodpowiedniejsze są buty neutralne i o zwiększonej amortyzacji, tłumiacej wstrząsy występujące podczas przetaczania stopy po podłożu.

  

supinacja adidas

Niedostateczna pronacja (supinacja) wg adidas

Niedostateczna pronacja występuje przy wysokim podbiciu.Wysokość i sztywność podbicia jest częstą przyczyną zbyt dużych wstrząsów przy podnoszeniu nóg. Dlatego ci biegacze powinni wybierać buty z kategorii neutrealnych z mocną amrotyzacją.

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry