Jesteś tutaj
Dom > Fitness > Ergometr wioślarski. Wszystko w jednym

Ergometr wioślarski. Wszystko w jednym

W rankingu najwszechstronniej rozwijających sportów, wioślarstwo znajduje się na drugim miejscu. Ci z nas, którym zależy na utrzymaniu dobrej formy, bez konieczności poświęcania  dużej ilości czasu na trening, powinni wybrać najprostsze rozwiązanie. 

Ergomert wioślarski oznacza piękną sylwetkę, dobre zdrowie, dużą siłę i znakomitą wytrzymałość, uzyskane w jednym miejscu i w krótkim czasie.

Dlaczego ergometr wioślarski jest tak skuteczny?

Wytrzymałościowo – siłowy charakter pracy w czasie wiosłowania  poprawia wydolność układu krążenia. Ciągły, powtórzeniowy rodzaj wysiłku świetnie wpływa na pracę serca i płuc. Może być wykorzystywany do poprawy ogólnej sprawności i kondycji, może także służyć do rozgrzewki przed ćwiczeniami siłowymi na poszczególne partie mięśniowe. Ponad to jest idealnym uzupełnieniem treningu dla sportowców wielu dyscyplin. Nie wyrabia ogromnej masy mięśniowej, ale ponieważ w czasie wiosłowania pracują wszystkie większe grupy mięśniowe, na wioślarzu wypracować można sprężystą, harmonijnie zbudowaną sylwetkę.

Wioślarz może być z powodzeniem stosowany również przez osoby, które do tej pory nie miały nic wspólnego z ćwiczeniami. Trening na nim można dodatkowo połączyć z oglądaniem telewizji. Jest to niezwykle uniwersalne urządzenie, które wykorzystywane może być przez każdego i w każdym miejscu.

Pełną kontrole treningu umożliwia monitor, który pokazuje tempo wiosłowania, pokonany dystans, wykonaną pracę i czas treningu. Niektóre modele ergometru wioślarskiego dysponują dodatkowym urządzeniem, dzięki któremu można na ekranie obserwować rytm pracy serca. Tętno jest najlepszym wskaźnikiem intensywności treningu.

Najbogatszą ofertą modeli wioślarzy stacjonarnych dysponują firmy: YORK Fitness, Kettler, Spokey i Reebok Fitness. Wszystkie te marki dostępne są w sklepie internetowym: www.sportxtreme.pl.

Jak ćwiczyć na ergometrze wioślarskim?

Na początek warto poznać trzy podstawowe zasady używania tego urządzenia:

  1. Przed rozpoczęciem ćwiczeń położenie stóp musi być wyregulowane . Pewne oparcie to efektywny i komfortowy trening.
  2. Nie powinno się przyciągać uchwytu do klatki piersiowej przy zgiętych kolanach.
  3. Należy unikać uderzania piętami o wózek. Zbyt mocne ugięcie nóg w kolanach zmniejsza efektywność ruchu. 

Ruch wioślarski składa się z dwóch faz: przyciągania i powrotu. W pierwszej fazie, gdy wykonuje się całą pracę, kolejność powinna być następująca: nogi, tułów, ręce. W drugiej fazie sekwencja powinna być odwrotna. Przejście między fazami musi być płynne, przy czym powrót powinien być dwa razy dłuższy niż przyciąganie.

Trzy najczęściej popełniane błędy przy wiosłowaniu to:

  1. Wiosłowanie ze zgiętymi łokciami lub nadgarstkami.
  2. Podciąganie uchwytu zbyt wysoko.
  3. Za mocne pochylanie się do przodu przy powrocie.

Unikniecie tych trzech błędów pozwoli unikać kontuzji i uczyni trening bardziej efektywnym. Natomiast dla uczynienia treningu przyjemniejszym, warto jest ćwiczyć przy dynamicznej, energetycznej muzyce. Naukowcy już dawno temu dowiedli, że zawodnicy, którzy trenują przy lubianej przez siebie muzyce osiągają lepsze wyniki sportowe.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry