Jesteś tutaj
Dom > Nowości > GOLF, a zdrowie

GOLF, a zdrowie

Parę ważnych rzeczy na temat GOLFA na tym portalu powiedzianych już było. Nie było jednak jeszcze nigdy mowy na temat zdrowotnych korzyści z gry w GOLFA wynikających. Poniższy tekst traktuje o zdrowotnym aspekcie tej dyscypliny sportu. Dlaczego GOLF zalecany jest rekonwalescentom? Jakie inne korzyści zdrowotne przynosi gra w GOLFA? Zapraszamy do lektury!

 

 

Dlaczego golf jest świetną profilaktyką przy schorzeniach kręgosłupa?

Nikomu z nas nie trzeba tłumaczyć, jak ważnym elementem naszego życia jest ruch. Nie od dziś wiadomo, ze ruch jest najlepszym lekarstwem. Może nie w dosłownym znaczeniu, bo nie można go zapakować w fiolkę czy słoiczek. Warto jednak rozsądnie przepisać jego dawkę by cieszyć się zdrowiem przez długie lata bez stosowania sztucznych suplementów.

 Można uprawiać różne sporty, bardziej lub mniej ekstremalne. Wszystko zależy od kondycji, formy, wieku. Sport to najtańszy i najprostszy sposób zapobiegania wielu schorzeniom. Lekarze ostrzegają, że obecny tryb życia w sposób zdecydowanie negatywny wpływa nie tylko na samopoczucie, ale przede wszystkim na zdrowie człowieka. 

 

 

Dlaczego polecamy grę w golfa?

Najprostsza odpowiedź brzmi: bo to łatwy sport. Piłeczka leży na trawie, dołek jest nieruchomy. Trzeba tylko wykonać odpowiedni zamach…

Poza tym golf to sport dla każdego. Przekrój wiekowy golfistów waha się od 5 do 95 lat. Nic dziwnego, bo golf to sport niewymagający żelaznej kondycji fizycznej czy wyjątkowej tężyzny. Ważna jest w nim precyzja i technika. 

W dodatku wiadomo, że ćwiczenia ogólnorozwojowe w formie rozgrzewki i zajęcia gry w golfa przyczyniają się do poprawy siły mięśniowej mięśni posturalnych, co powoduje zmniejszenie ryzyka wystąpienia wad postawy. Gra w golfa w sposób fizjologiczny rozwija cechy motoryczne zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Golf kształtuje równowagę i koordynację ruchową.

Profilaktyka jest wielokrotnie tańsza od leczenia. Grajmy zatem w golfa w nadziei, ze poprawi się nie tylko nasza kondycja, ale i nasz kręgosłup zmęczony krzywym siedzeniem za biurkiem, przed komputerem, będzie zdrowszy. Potraktujmy sport jako alternatywę dla spędzania czasu przy komputerze i TV. 

Ponadto gra w GOLFA bardzo często sprawdza się wsród rekonwalescentów, którzy po przebytej chorobie, po ciężkim wypadku lub długotrwałej kontuzji chcą wrócić do formy. Jest to „delikatna” forma rekreacji, która sprawia, że uprawiać ją może prawie każdy. Jesli Twoje stawy lub mięśnie odmawiają Ci posłuszeństwa i nie możesz jeżdzić na rolkach, grać w tenisa, ani uprawiać joggingu…zacznij grać w GOLFA! Może stać się to wspaniałą pasją-zamiennikiem dla ludzi ograniczonych ruchowo, sposobem na rehabilitacje i sukcesywne wracanie do formy. Może być też GOLF oczywiście hobby samym w sobie.

 

 

 

Podstawowe zalety zdrowotne gry w golfa

Ogólnodostępny, relaksujący, poprawia zdrowie i pomaga spalić kalorie. Fantastyczny specyfik z apteki? Nie, to golf. Dyscyplina sportu rekomendowana przez Fundację „Promocja Zdrowia”, a polecana szczególnie kobietom i to bez względu na wiek i stan konta. 
Zalety tego sportu i korzyści, płynące zwłaszcza dla kobiet, tworzą długą listę. Uprawianie golfa nie tylko zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, oddechowego, kostnego i nowotworów. Nie tylko korzystnie wpływa na urodę i poprawia kondycję. Ma również znakomity wpływ na zdrowie psychiczne i relacje rodzinne.

„Golf jest przykładem doskonałej profilaktyki zdrowotnej, a popularyzacja aktywności fizycznej jest, obok ograniczenia palenia i stosowania właściwej diety, sposobem proponowanym przez Fundację „Promocja Zdrowia” dla poprawy zdrowia Polaków” – potwierdza prof. dr hab. med. Witold Zatoński, prezes Fundacji.

Golf jako sposób spędzania wolnego czasu na łonie przyrody, z dala od miejskiego zgiełku i gwaru, z jego relaksującym działaniem znakomicie sprzyja zdrowiu i urodzie kobiet.

Podczas jednej rundy golfa możemy spalić około 1000-1200 kcal, czyli tyle samo, co podczas dwóch godzin joggingu lub gry w tenisa. Dodatkowo angażujemy do pracy prawie wszystkie większe grupy mięśniowe (pełne uderzenie golfowe włącza do pracy 124 mięśnie). Tym samym poprawia się nasza kondycja, samopoczucie i ochrona układu krwionośnego.

Grą w golfa możemy zastąpić czasami aerobik. Dzięki długotrwałemu wysiłkowi aerobowemu, jakim jest szybki marsz na polu golfowym, poprawiamy funkcjonowanie układu krążenia, zwiększamy pojemność płuc, obniżamy ciśnienie krwi i wartości cholesterolu.

Te wszystkie czynniki wpływają pozytywnie nie tylko na ogólny stan zdrowia, ale i nasze samopoczucie psychiczne. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które radzą sobie na polach golfowych nie gorzej od partnerów. Dowodem na to są regularnie rozgrywane zawody golfowe, jak Mistrzostwa Polski Kobiet.

Najważniejszy jest bowiem fakt, że golf może być uprawiany zarówno profesjonalnie (ze wszystkimi aspektami sportu zawodowego), ale też amatorsko, jako znakomita forma relaksu i spędzania wolnego czasu. Bo cóż jest przyjemniejszego niż miła gra z rodziną i przyjaciółmi, bez presji wyniku. To tylko poprawi nasze samopoczucie i stan naszego zdrowia psychicznego.

Poza zdrowotnymi zaletami golfa, jego niewątpliwym atutem jest też ogólnodostępność, rozumiana nie tylko jako brak wygórowanej bariery finansowej uprawiania tej dyscypliny, ale przede wszystkim jako brak ograniczeń związanych z wiekiem, płcią, poziomem umiejętności czy formą fizyczną.

Wbrew powszechnie panującym opiniom, to nie jest sport tylko dla elit. Na świecie w golfa gra 150 milionów ludzi. W Skandynawii, której mieszkańcy wysoko cenią bliski kontakt z naturą, golf jest sportem rodzinnym nr 1. W Polsce regularnie uprawia tę dyscyplinę około 7-10 tysięcy osób, ale ocenia się, że co najmniej trzy razy tyle miało już styczność z kijami i piłeczką.

Wydatki związane z grą w golfa są porównywalne do wydatków, z jakimi musimy się liczyć przy jeździe na nartach, żeglarstwie czy grze w tenisa. Dostępność golfa dla osób w praktycznie każdej grupie wiekowej wyróżnia ten sport spośród wielu innych i decyduje o rodzinnym charakterze tej gry.

Jest to cecha szczególnie istotna w kontekście promocji zdrowia kobiet, ponieważ wspólne międzypokoleniowe spędzanie wolnego czasu na polu golfowym ma znakomity wpływ na zdrowie i więzi rodzinne.Warto pamiętać, że golf jest znakomitą propozycją sportową dla ludzi w każdym przedziale wiekowym, ale tylko, gdy uprawiany jest z rozwagą i pod okiem wykwalifikowanych specjalistów.

 

 

Jak więc widać – GOLF to nie tylko pasja, rozrywka czy styl życia. Gra w GOLFA przynosi wiele korzyści zdrowotno – rehabilitacyjno – rekonwalescyjnych. Szczególnie polecana jest osobom, które nie mogą lub nie potrafią podjąć intensywniejszego wysiłku fizycznego, a chcą poprzebywać na świeżym powietrzu, zażyć trochę ruchu i podjąć jakieś wyzwanie. Zachęcamy wszystkich Państwa, którzy poszukujecie sportowego hobby, do nauki gry w GOLFA.

 

 

 

 

Tekst powstał w oparciu

o artykuły pochodzące z serwisów:

Wirtualna Polska oraz

golf.aia.pl 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry