Jesteś tutaj
Dom > Nowości > GOLF. Informacje dla początkujących

GOLF. Informacje dla początkujących

Poniższy tekst o grze w golfa dedykujemy początkującym golfistom, dla których wszelkie informacje na temat tej pięknej dyscypliny sportu są cenne. Zanim zaczniesz przygodę z golfem lub zanim na dobre się w nią wdrożysz, zapoznaj się z poniższym tekstem. Mamy nadzieję, że pomoże Ci on we wkroczeniu w trudny, ale niesamowity świat GOLFA.

 

                                               

 

  

1. Czym jest GOLF?

Golf to gra polegająca na przemieszczaniu piłki z obszaru tee do dołka poprzez uderzanie zgodne z Regułami Gry. Potocznie można powiedzieć, że jest to rozegranie dołka lub kolejnych dołków na polu golfowym jak najmniejszą liczba uderzeń.

Uderzanie piłki golfowej odbywa się za pomocą kijów. Cała filozofia gry polega na tym, żeby oddać z tee tak dobre uderzenie, aby wylądowało ono na fairway’u, skąd następnym uderzeniem dostaniemy się na green, gdzie dobrym puttem umieścimy piłkę w dołku. Jeśli jednak piłka gracza trafi na rough lub na przeszkodę, gracz musi kontynuować grę z tego miejsca, niezależnie od stopnia trudności jaki towarzyszyć będzie temu uderzeniu.

 

2. Jak grać w GOLFA?

W związku z tym dla każdego gracza istotne jest oddawanie takich uderzeń, które będą go w maksymalnym stopniu przybliżać do dołka umieszczając jednocześnie piłkę w miejscu, z którego kolejne uderzenie nie powinno nastręczać trudności. W wielu sytuacjach na polu golfowym lepiej jest oddać uderzenie krótsze, ale lądujące na fairway’u, niż długie zakończone w wodzie lub bunkrze z paskiem.

Aby odczuć przyjemność gry w golfa trzeba nauczyć się trzech podstawowych rodzajów uderzeń, do których zalicza się:

 • uderzenie długie (wymagające zamachu golfowego, tzw. swingu)
 • uderzenie krótkie, tzw. chipping,
 • uderzenie kończące, tzw. putting.

Swing jest prawdziwą esencją golfa. Jest to ruch rękami gracza i trzymanego w nich kija zakreślający w powietrzu odcinek koła. Gdzieś pośrodku tego odcinka główka kija spotyka na swojej drodze leżącą na ziemi piłkę i posyła ją w kierunku i w sposób, które są wynikiem poprawności wszystkich elementów swingu.

Do elementów tych należą:

 • poprawny uchwyt kija, tzw. grip,
 • prawidłowa postawa wobec piłki i kierunku, w jakim mamy zamiar ją posłać, tzw. adresowanie,
 • swobodny zamach kijem do tyłu, tzw. backswing, płynny, zsynchronizowany z całym ciałem ruch uderzeniowy w kierunku piłki, tzw. downswing,
 • wykończenie swingu po uderzeniu, tzw. followwthrough.

Jakikolwiek drobny błąd w którymkolwiek z wymienionych elementów swingu na pewno spowoduje mniejszą lub większą niepoprawność uderzenia. Z tego powodu swing ćwiczony jest latami, nie tylko przez graczy początkujących, ale również przez graczy zawodowych. 

Chipping to bardzo krótkie uderzenie z odległości kilku, kilkunastu metrów od green’u (ale zawsze poza nim). Polega on na delikatnym „stuknięciu” w piłkę, bez brania zamachu golfowego, tj. swingu, lub z zamachem wykonanym w bardzo małym stopniu. Tak uderzona piłka powinna podskoczyć odrobinę do góry, aby następnie potoczyć się w kierunku dołka, w jak najbliższe jego sąsiedztwo. Perfekcyjny chipping kończy się piłką w dołku.

Putting to w zasadzie najkrótsze uderzenie na polu golfowym, po którym piłka toczy się po green7e, aby wpaść do dołka. Uderzenie to wykonuje się specjalnym kijem, tzw. putterem. Przy puttowaniu bardzo ważne jest wyczucie odległości jak również wyobrażenie sobie toru toczenia się piłki. Rzeczą wcale nie rzadką na każdym polu jest chybienie do dołka z odległości czasami krótszej niż 1 m.

Pamiętajmy, w golfie każde uderzenie (niezależnie czy jest na odległość 300 m czy 20 cm) liczone jest jako 1, a zwycięzcą jest osoba, która wykona ich najmniej. Wniosek z tego jest taki, że każde uderzenie jest równie ważne i do każdego należy podejść z dokładnie taka samą uwagą, koncentracją i zaangażowaniem.

 

                                      

 

 

3. Punktacja w GOLFIE

Punktacja wyników gry w golfa jest uzależniona od systemu w jakim ta gra jest rozgrywana, aczkolwiek najczęściej jest to gra na uderzenia, tzn. wynik jest sumą wszystkich oddanych przez gracza uderzeń na 18 dołkach. Pamiętając, że norma pola mistrzowskiego wynosi 72, uzyskanie takiego wyniku byłoby osiągnięciem bardzo dobrym. Dość powiedzieć, że z reguły towarzyszy ono jedynie graczom zawodowym. Gracze amatorzy, w zależności od stopnia swojego wtajemniczenia, uzyskują wyniki od 78-80 (ci lepsi) przez 85-90 (ci średni) do 95-100 (ci słabsi). Wyniki powyżej 100, cokolwiek nie będące rzadkością, charakteryzują graczy początkujących. Najlepsi gracze zawodowi, w najlepszej dla siebie formie, uzyskują wyniki na poziomie 65-70. Za wyczyn taki często dostają nagrody o wartości kilkuset tysięcy dolarów!

Bardzo często wyniki golfowe podawane są jako różnica pomiędzy sumą wykonanych uderzeń (np. 80), a normą pola (72). Taki wynik podawany jest po prostu jako +8. Każdy gracz zawodowy byłby niezadowolony ze znaku ,,+” przed swoim wynikiem, gdyż to do czego jest przyzwyczajony to znak – oznaczający sumę uderzeń poniżej 72.

Skoro pole składa się z kilkunastu dołków, a każdy dołek posiada swoją normę par, oznacza to, że każdy dołek można zagrać na ,,+”Iub na ,,-„. Jeżeli gracz zagra dołek par 4 czteroma uderzeniami to osiągnął par (czyli normę), jeżeli pięcioma to zagrał tzw. bogeya (czyli +1), a jeżeli trzema (czyli -1) to ma birdie – ptaszka. Dołek zagrany na -2 to eagle – orzeł, a na -3 to albatros. Ten ostatni ptak w Polsce raczej nie występuje …

Do największych osiągnięć na polu golfowym należy jednak tzw. hole in one, czyli trafienie do dołka za pierwszym uderzeniem. Jest to prawdziwe święto dla gracza, które oprócz ogromnej satysfakcji kosztuje go dodatkowo furę pieniędzy. Musi bowiem, zgodnie z tradycją, postawić kolejkę dla wszystkich osób będących w tym czasie na polu … Niemniej jednak jest to marzeniem każdego golfisty, a o prestiżu takiego osiągnięcia może świadczyć fakt, że w wielu turniejach trafienie takie jest nagradzane osobną nagrodą w postaci np. luksusowego samochodu. Uderzenia takie możliwe są tylko na dołkach par 3 i tak prawdę mówiąc są raczej wynikiem szczęścia niż umiejętności. Posiadanie dobrego swingu i celnego uderzenia może trochę takiemu szczęściu dopomóc.

Sposób liczenia wyników w golfie, z pozoru skomplikowany, stwarza sytuację uważaną przez wielu ludzi, w tym nie-golfistów, za największą zaletę tego sportu. Umożliwia bowiem wyrównanie szans zawodnikom o różnym poziomie umiejętności i ich wspólną rywalizację. System ten o nazwie handicapowy polega na tym, że każdy z graczy posiada swój własny handicap będący odzwierciedleniem aktualnego poziomu jego umiejętności. I tak: gracz uzyskujący swe najlepsze wyniki na poziomie 80 posiada handicap 8 (80-72) a gracz grający na 92 ma handicap 20 (92-72). Gracz początkujący otrzymuje handicap 36, gracz zawodowy ma automatycznie handicap 0.

W przypadku wspólnej potyczki tych 4 golfistów od uzyskanych przez nich wyników odejmuje się wartość ich handicapu i dopiero wtedy porównuje wyniki. Dzięki temu gracz początkujący jest w stanie śmiało konkurować z zawodowcem, ba, nawet jest w stanie z nim wygrać. Wystarczy, aby osiągnął wynik 105, a gracz zawodowy 70. System handicapowy w golfie jest jedynym tego rodzaju rozwiązaniem w świecie sportu i jest kolejnym dowodem na „gentleman’ski” aspekt tej gry.

Handicap ustala specjalna komisja a jego wartość ulega zmianie (in plus lub in minus) po każdych zawodach. Każdy golfista za cel swojego życia stawia uzyskanie przynajmniej jednocyfrowego handicapu.

 

4. Miejsce do gry w GOLFA

Pierwszym miejscem do gry jakie poznaje każdy początkujący golfista jest driving range, często po polsku określany jako strzelnica golfowa. Przy każdym polu golfowym jest wyznaczone miejsce treningowe, na którym znajduje się zazwyczaj kilkanaście stanowisk ustawionych obok siebie. Ze stanowisk tych uderza się piłkę w kierunku specjalnie wystrzyżonego pasa łąki.

Na driving range’u  początkujący gracze pobierają lekcje poprawnych uderzeń uczą się prawidłowego tzw. swingu. Miejsce to służy również do samodzielnego ćwiczenia i doskonalenia formy. Zaleca się, aby przez rozpoczęciem rundy na polu zrobić rozgrzewkę na driving range’u. Driving range daje szansę nie tylko na doskonalenie uderzeń, ale także na intensywny, harmonijny i niewymuszony ruch w krótkim okresie czasu.

Driving range wymaga gry specjalnymi piłkami treningowymi, którymi nie wolno grać na polu golfowym. Są one gorszej jakości niż te, którymi gra się na polu.

 

Putting green

Kolejnym miejscem, na który udaje się każdy, początkujący czy też zaawansowany już golfista, jest tzw. putting green. Jest to teren porośnięty bardzo dobrze wystrzyżoną trawą posiadający na swoim obszarze kilka dołków, pozwalający na trenowanie uderzeń kończących, tzw. puttów. Uderzenia te są niezmiernie ważne i pomimo na pierwszy rzut oka wyglądającej łatwości, wcale do takich nie należą. Wystarczy powiedzieć, że można przebyć odległość 400 m dwoma długimi uderzeniami, aby potem nie trafić do dołka z kilkudziesięciu cm, co zdarza się nawet najlepszym.

 

Pole golfowe

Pola golfowe mogą być różnej wielkości i zajmować różną powierzchnię. Powierzchnia pola zależy od jego klasy. Pole klasy mistrzowskiej ulokowane jest na obszarze ok. 50-70 ha. Samodzielne pole treningowe – na obszarze 10-30 ha. Jeżeli teren jest zalesiony i posiada dużą liczbę przeszkód wodnych, potrzebny jest znacznie większy teren.

Pole golfowe to przecież nie tylko płaski teren. To także przeszkody w postaci jezior, jeziorek, drzew, krzaków, dołów z piaskiem (tzw. bunkrów), czasami nawet ocean lub rzeka mogą być przeszkodą (co nie oznacza, że musimy zagrać piłką ponad całym oceanem). Trawa na polu jest specjalnego gatunku, troskliwie i często codziennie pielęgnowana, o określonej wysokości. Na tzw. greenie trawa przypomina wręcz wykładzinę – jest tak gęsta i krótko ścięta. Pole musi być odpowiednio nawadniane, aby zapewnić jak najlepsze warunki wegetacji traw.

Pole golfowe jest podzielone na tzw. dołki. Termin ten ma dwa znaczenia w golfie:

1. Oznacza on dziurę w ziemi z chorągiewką – ostateczny cel gry w golfa, gdzie należy umieścić piłkę;

2. Oznacza część pola golfowego, na którym prowadzi się dany etap gry.

Dołki są ponumerowane i należy je rozgrywać zgodnie z kolejnością. Każdy dołek składa się z następujących elementów:

obszaru tee – z reguły jest to niewielkie wzniesienie, z którego oddaje się pierwsze uderzenie na tym dołku,

 • toru, tzw. fairway’a – podłużnego terenu dołka o dobrze utrzymanej trawie, skąd nie powinno być trudności z oddaniem kolejnego uderzenia,
 • green’u – obszaru z dołkiem o nieregularnej powierzchni i bardzo dobrze utrzymanej trawie (ok. 0,5 cm wysokości) pozwalającej na równe i szybkie toczenie się piłki w kierunku ostatecznego celu gry-dołka, w którym należy umieścić piłkę.

Aby nie wszystko było takie łatwe jak mogłoby wynikać z powyższych opisów, wiele dołków zawiera również inne elementy, takie jak:

 • Rough (czyt. raf) – teren pozornie zaniedbany, o nie strzyżonej trawie, skąd dobre uderzenie jest bardzo trudne,

Przeszkody, tzw. hazardy – wszelkiego rodzaju drzewa, krzewy, zbiorniki wodne itp. miejsca znacznie utrudniające oddanie dobrego uderzenia,

 • Bunkry z piaskiem – rodzaj piaskownic ulokowanych z reguły w pobliżu green’u, skąd uderzenie jest wyjątkowo trudne.

Jak więc można się domyślić z powyższych opisów cała filozofia gry polega na tym, żeby oddać z tee tak dobre uderzenie, aby wylądowało ono na fairway’u, skąd następnym uderzeniem dostaniemy się na green, gdzie dobrym puttem umieścimy piłkę w dołku. Proste, nieprawdaż? Zobaczymy …

Każdy dołek posiada swoją normę uderzeń, tzw. par, którą należałoby go skończyć. I tak mamy dołki par 3 (z reguły o długości od 80 do 200 m), które dobry golfista kończy max. 3 uderzeniami, dołki par 4 (pomiędzy 280-400 m), które powinny być zaliczone za pomocą nie więcej niż 4 uderzeń oraz dołki par 5 (od 420 do 550 m), na które przewidziano aż lub tylko 5 uderzeń.

Suma par kolejnych dołków na polu składa się na normę par pola. Przyjęło się, że pole klasy mistrzowskiej składa się z 18 dołków w sumie o normie par 72, a pole treningowe z 9 dołków o normie par 27-36.

Jest jeszcze jeden bardzo ważny dołek na każdym polu golfowym, tzw. dołek dziewiętnasty. Jest nim bar umieszczony w budynku klubowym, tzw. club-house’ie. W barze tym można zawsze dobrze zjeść oraz świętować swój doskonały wynik, a w najgorszym przypadku dobre uderzenia danego dnia, których na pewno będzie niemało.

 

                                                

 

Mamy nadzieję, że powyższe informację przydadzą sie początkującym golfistom. Golf jest o tyle specyficzną dyscypliną sportu, że obok umiejętności gracza ważną rolę odrgywa tu również się również mentalność, etykieta i pewna kultura golfowa. Rozpoczynającym swoją przygodę z golfem sympatykom tej formy rekreacji czasem trudno jest wejść w skomplikowany golfowy świat. Naszym zadaniem jest ułatwienie tego. Dzięki nam przygoda z GOLFEM będzie dla Was łatwiejsza i ciekawsza. Zachęcamy do czytania naszych tekstów o golfie. Zapraszamy do kategorii: REKREACJA naszego portalu: http://www.bodyinfo.pl/rekreacja.c6 

  

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry