
Uderzenie jest w golfie czynnością podstawową, najważniejszą, fundamentalną, a tak prawdę mówiąc to właściwie jedyną. Gra w golfa polega przecież na uderzaniu kijem piłki i trafianiu do dołków. Uderzenie też elementem niezwykle trudnym – wymagającym umiejętności i wprawy. Poniższy tekst traktuje o rodzajach uderzeń i podpowiada jak opanować umiejętność uderzania piłki prosto. Zapraszamy do lektury i namawiamy o systematycznego treningu.
1. Jak uderzyć piłkę prosto
Jednym z najczęstszych problemów każdego golfisty, szczególnie początkującego, jest uderzenie piłki prosto. Liczne niepowodzenia mogą szybko demotywować, a wystarczy zastosować się do kilku drobnych wskazówek by dalej czerpać przyjemność z gry. Prezentujemy krótki zbiór porad, które pomogą Ci szybko nauczyć się strzelać prosto.
Krok pierwszy:
Stajemy w lekkim rozkroku i kładziemy kij nieco po prawej stronie:
Ważnym jest, żeby nie przesadzić z odległością, kij ma jedynie odrobinę odstawać od naszej prawej nogi, w innym wypadku nasze ciało straci odpowiednią równowagę.
Krok drugi:
Przesuwamy kij na sam środek w miejsce uderzenia. Istotą tego ćwiczenia jest wyczuć jak początkowo otwarta pozycja kija zaczyna się prostować wraz z przesunięciem.
Krok trzeci:
Po uderzeniu wyprowadzamy kij lekko do góry.
Nie należy chaotycznie wymachiwać kijem, przeszkadza to w dokładnym zapamiętaniu ruchów.
Krok czwarty:
Po wielokrotnym wykonaniu poprzednich czynności, przesuwamy się do przodu i odtwarzamy zapamiętany ruch, tym razem uderzając w piłeczkę.
– W trakcie uderzenia lico kija musi być zamknięte. Należy wzmocnić chwyt, obracając lewą ręką i najeżdżając kciukiem na górną partię gripu
– Trzeba przybrać szerzej rozstawioną postawę ciała w celu uzyskania stabilniejszej postawy.
– Podczas oddawania strzału należy pamiętać o ułożeniu ramion w kształt kwadratu, wysuwając lewą rękę do przodu, a odchylając do tyłu prawą. Następnie obie ręce spotkają się z przodu.
Radzimy nie przejmować się początkowymi niepowodzeniami. Nawet najwspanialsi profesjonalni gracze nie zawsze są w stanie strzelić prosto. Trzeba pamiętać o dobrym nastawieniu i ćwiczeniach, z czasem wszystko zacznie wychodzić.
2.Rodzaje uderzeń
W zależności od tego w jakim położeniu znajduje się nasza piłka na polu golfowym, dostosowujemy do niego rodzaj uderzenia, a co za tym idzie także i kij golfowy. Ten element gry w golfa jest o tyle istotny, że warunkuje nasze wyniki podczas gry. Z tego względu, dobrze jest mieć świadomość poszczególnych rodzajów uderzeń, a zarazem wiedzę na temat doboru odpowiedniego kija golfowego właśnie pod ich kątem.
Wyróżnia się kilka rodzajów podstawowych uderzeń. Uderzenie otwierające grę nazywa się uderzeniem z tee (tee shot), podczas gdy zagrania w stronę dołka z obszaru poza greenem na green – approach shots – dzieli się na uderzenia typu: chip, pitch oraz flop. Zagrania mające miejsce na greenie nazywane sąputtami.
W związku z faktem, że zawodnik ma prawo posługiwać się podczas gry czternastoma kijami, warto zaznajomić się z ich możliwościami jeszcze przed rozpoczęciem swojej przygody z golfem.Woodsy, hybrydy, irony, wedge oraz puttery to używane dziś na polu golfowym kije. W momencie kiedy zapoznamy się już z ich właściwościami technicznymi i budową, warto zainteresować się w jakim momencie gry będą nam służyły pomocą.
Woody dzieli się na dwa rodzaje: driver i fairway woods. Pierwszy z nich jest większy i uderza się nim z obszaru tee. Należy pamiętać, że uderzenia tym kijem są najdalsze. Drugiego używa się do trafiania z tee i bezpośrednio z ziemi. Jeżeli zależy nam, aby piłka pokonała krótki dystans znajdując się na tee, możemy użyć kija typu iron – sprawi, że piłka poleci wyżej i szybciej się zatrzyma. Decydując się na kije typu driver czy też fairway woods możemy spodziewać się, że piłka poleci po płaskiej linii oraz będzie się dłużej toczyła po zetknięciu z ziemią.
Jeżeli nasza piłka wyląduje na fairwayu, czyli obszarze pomiędzy tee a greenem, to będziemy musieli zmierzyć się z tak zwanym fairway shotem – niczym innym, jak uderzeniem zobszaru fairway. W tym celu, najlepiej posłuży nam kij fairway wood, który pozwoli na mocne uderzenie piłki. W przypadku kiedy uznamy, że uderzenie z fairwaya wymaga precyzji, ze względu na położenie piłki na wąskim, trudno dostępnym obszarze, należy sięgnąć po irona, który lepiej radzi sobie z niekomfortowym dla gracza położeniem piłki.
W sytuacji, kiedy w trakcie gry napotkamy przeszkodę w postaci piasku, jedynym wyjściembędzie zastosowanie uderzenia bunker shot. Bunker shot, to wyzwanie, z którym najlepiej poradzi sobie kij typu wedge.
Każde kolejne uderzenie, które ma miejsce po drugim uderzeniu rozgrywającym się na polu golfowym nazywane jest approach shotem. Approach shot charakteryzuje się tym, że dąży do dostarczenia piłki na obszar greenu. W zależności od rodzaju uderzenia oraz jego zasięgu, stosuje się tu odpowiedni rodzaj irona. Wyróżniane są następujące rodzaje uderzeń typuapproach:
- pitch – uderzenie o dalekim zasięgu, którego celem jest wysokie zagranie piłki wraz z jej zatrzymaniem się w momencie kontaktu z podłożem; do uderzenia stosuje się zazwyczaj kij typu wedge,
- flop – dość wysokie uderzenie w następstwie którego piłka niemalże natychmiast zatrzymuje się uderzając o ziemię; z reguły rozgrywane w momencie kiedy gracz musi pokonać pewną przeszkodę; kije używane do tego typu uderzenia to: sand wedge lub lob wedge,
- chip – niskie uderzenie, którego celem jest płytki lot piłki w następstwie którego piłka toczy się po greenie; do chipów stosuje się kije typu wedge lub irony o wyższym numerze.
Zakładając, że z powodzeniem udało nam się dotrzeć do greenu, czeka nas tu opanowanie sztuki puttowania. Zabieg ten ułatwi nam kij typu putter, dzięki któremu piłeczce można nadać ruch toczący.
Opanowanie prawidłowej techniki wszystkich uderzeń, nie należy do wyzwań łatwych. Aczkolwiek, odpowiedni dobór sprzętu pod kątem poziomu gracza oraz jego cech fizycznych, pozwala zatuszować niedociągnięcia gry wpływając w dużym stopniu na jej jakość i styl.
Żadna teoria nie zastąpi praktyki, ale od teorii warto zacząć i na teorii warto bazować. Uderzenia w golfie wymagają treningu. Trzeba ćwiczyć jak najwięcej i jak najczęściej. To trening czyni mistrza! Nie mniej jednak przed przystąpieniem do praktyki warto poczytaĆ trochę na temat techniki gry (na bodyinfo.pl wiele o golfie piszemy) i przyswoić sobie jak najwięcej wiedzy teoretycznej. Dzięki temu będzie wam łatwiej przystąpić do ćwiczeń praktycznych. Polecamy nasze teksty na temat tej dyscypliny sportu dostępne w dziale REKREACJA portalu BODYINFO.
Artykuł powstał na bazie kilku tekstów
pochodzących z serwisu: grawgolfa.pl
Dodaj komentarz
Bądź pierwszy!