Jesteś tutaj
Dom > Nowości > GOLF. Opanuj technikę gry!

GOLF. Opanuj technikę gry!

W golfie, podobnie jak w innych technicznych grach, np.: w tenisie, czy w squashu, bardzo ważna jest poprawna i skuteczna technika gry. Jeśli jesteś początkującym graczem, powinieneś poświęcić trochę czasu i energii na opanowanie techniki gry. Jeśli jesteś średnio zaawansowanym golfistą, również nie ustawaj w doskonaleniu techniki uderzeń. Postaraj się wyćwiczyć to do perfekcji. Czym lepsza technika, tym lepsza jakość i skuteczność gry. My, w poniższym tekście, dostarczamy Wam odrobiny teorii, która wprawdzie nie zastąpi praktyki, ale dobrze przyswojona, może okazać się niezwykle przydatna na polu.

                                               

1. Uderzenia

Kluczowym elementem gry jest samo uderzenie. Jest ono wykonywane za pomocą specjalnego zestawu kijów. W momencie uderzenia, zawodnik trzyma kij oburącz, stoi bokiem do kierunku przyszłego lotu piłki, w lekkim rozkroku. Piłka znajduje się kilkadziesiąt centymetrów od jego stóp. Uderzenie polega na wykonaniu zamachu kijem zza głowy, połączonego z wykonaniem ćwierćobrotu w pasie. Jedna stopa stoi cały czas nieruchomo na ziemi, pięta drugiej zaś lekko się unosi i przekręca w momencie uderzenia.

Wykonanie uderzenia nie wymaga dużej siły – dobrze technicznie wykonane uderzenie wykorzystuje energię kinetyczną, jaką w naturalny sposób osiąga główka kija na skutek prawidłowo wykonanego zamachu. Można powiedzieć, że zadaniem gracza jest nie tyle użycie siły swoich mięśni, aby jak najmocniej uderzyć w piłkę, ile skierować lot kija w odpowiednim kierunku i pozwolić mu „samemu” wykonać jego „pracę”.

2. Kije

Kije składają się z główki (head), którą uderza się w piłkę, pręta łączącego (shaft) oraz rączki (grip). Kije różnią się między sobą kątem nachylenia główki (loft) i długością kija, pośrednio także wagą. Te dwa podstawowe parametry decydują o wysokości i długości lotu oraz podkręceniu (spinie) piłki. Kije dzielą się na cztery rodzaje:

  • „Woods” (drewniane) – o najmniejszej masie zaś największym headzie, które umożliwiają wykonywanie uderzeń prowadzących do długich lotów piłki, obecnie używane i oznaczane: 1 (driver, ok. 10 stopni), 3 (13,5) i 5 (17);
  • „Irons” (żelaza) – znacznie cięższe lecz z mniejszą główką, które umożliwiają wykonywanie delikatniejszych uderzeń i precyzyjniejszą ich kontrolę, obecnie najczęściej używane od numeru 3, (czasem od 2 lub nawet 1) do 9;
  • „Wedges” (kliny) – właściwie pododmiana żelaz, służą do uderzeń krótkich oraz w trudnych sytuacjach (np. gdy piłka wpadnie w piach); oznaczane PW, GW, SW, AW i LW (kąty do 64 stopni);
  • „Putter” (popychacz) – stosowany na green do precyzyjnego uderzania piłek, aby ostatecznie wpadły do dołka.

Piłka po zwykłym uderzeniu pokonuje zwykle od kilkunastu do kilkuset metrów, z czego większość w powietrzu. Aby wcelować piłką w określone miejsce, zawodnik przy uderzeniu musi uwzględniać zarówno ukształtowanie terenu jak i siłę oraz kierunek wiatru. Źle uderzona piłka może wpaść w krzaki, utonąć w stawie lub utknąć w piasku. Dobrze uderzona piłka ląduje w skoszonej trawie (fairway), w miejscu dogodnym do wykonania kolejnego uderzenia. Samo docelowe miejsce upadku piłki jest kwestią obranej przez gracza strategii.

W momencie gdy piłka upadnie na green, kolejne uderzenia wykonuje się „popychaczem”, którym nie wyrzuca się piłki w powietrze, lecz popycha się ją z określoną siłą w stronę dołka. Greeny są zwykle lekko pofalowane, co gracz musi uwzględnić w obliczeniu siły i kierunku uderzenia piłki, aby trafić do dołka. „Greeny” są jednak zawsze tak konstruowane, aby – przynajmniej teoretycznie – możliwe było umieszczenie piłki w jednym uderzeniu, niezależnie od miejsca, skąd się uderza.

3. Podstawowe techniki w grze

Podstawowe techniki w grze w golfa są drogowskazem dla początkujących entuzjastów tego sportu, którego powinni przestrzegać i taktować niemal jak świętą księgę. Trzeba się uzbroić w cierpliwość, ponieważ zanim osiągniemy perfekcję i dokładność, jaką charakteryzuje się gra Tigera Woodsa, może minąć wiele sezonów. Dla nowicjuszy celem nie powinno być trafienie do dołka, lecz w piłkę, co wcale nie jest takie proste ani łatwe, jednak na pewno przyjemne. Niebanalną rolę odgrywa prawidłowy chwyt kija, ponieważ od tego wszystko się zaczyna.

Podstawowe techniki w grze w golfa dotyczące uchwytu kija pouczają nas, że istnieją trzy podstawowe jego rodzaje: dziesięciopalcowy, zwany inaczej baseballowym, przeplatany i nakładany. Ważne jest aby sam chwyt był neutralny – ani za silny, ani za słaby. Trzeba wiedzieć, że sposób chwytania kija przekłada się bezpośrednio na tor lotu piłki, dlatego ważne jest, by był on prawidłowy. Specjaliści radzą, by nie chwytać kija całą dłonią, a raczej palcami, ponieważ wpływa to na zwiększenie prędkości główki i kija.

Ważne jest, by poznać podstawowe techniki w grze w golfa na samym początku szkolenia. Nie uczmy się sami, ponieważ złe przyzwyczajenia i nawyki trudno będzie później wyplenić. Warto zatem wziąć choć kilka lekcji u profesjonalnego instruktora, który na bieżąco będzie korygował pojawiające się błędy. Można również skorzystać z lekcji golfa online, gdzie w prosty sposób wytłumaczone są naczelne techniki i zasady golfa.

                                             

Podsumowując: Przyswojenie sobie powyższej wiedzy pozwoli Ci w miarę szybko i sprawnie zaliczać kolejne etapy nauki gry w golfa. Bezwzględnie, najważniejszym elementem nauki tej dyscypliny sportu jest praktyka. Trening czyni mistrza – jak głosi stare porzekadło. Nie mniej jednak, nie należy lekceważyć teorii. Golf jest dość skomplikowaną grą, więc czym więcej wiedzy zdobędziesz przed przystąpieniem do zajęć praktycznych lub zaraz w pierwszej fazie treningu, tym szybciej opanujesz tą grę i tym bardziej ją polubisz.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry