Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Gra w golfa. Jak się za nią zabrać?

Gra w golfa. Jak się za nią zabrać?

Jak zacząć grę w golfa? Ile pieniędzy jest Ci potrzebne by wyposażyć się z sprzęt golfowy? Jak dobrać odpowiednie kije do gry w golfa? Od czego w ogóle rozpocząć przygodę z tym sportem? Udzielamy dziś ważnych informacji dotyczących podstaw gry w golfa. Zapoznanie się z poniższym artykułem umożliwi Ci porządne przygotowanie się do uprawiania tej dyscypliny i ułatwi trudne początki „walki” na polu golfowym.

 

KIJE GOLFOWE.

 

Każdy kij zbudowany jest z uchwytu (grip), trzonka (shaft), hosela oraz główki kija (club head):

Uchwyt (grip) – jest to końcówka kija, za którą gracz trzyma kij. Uchwyt wykonany jest najczęściej z gumy (możę być również wykonany ze skóry naturalnej lub sztucznej).

Trzonek (shaft) – część kija, która łączy uchwyt z główką kija. Wyróżnia się trzonki metalowe lub grafitowe. Shafty różnią się między sobą, a najważniejszymi czynnikami wpływającymi na wynik uderzenia jest ich długość oraz twardość. Shaft powinien być dobrany do umiejętności gracza, w tym szybkości wymachu oraz jego predyspozycji fizycznych (przedłużany shaft dla osób wysokich).

Hosel – część kija, w której główka łączy się z trzonkiem.

 

Główka kija (club head) – część kija przeznaczona do uderzania piłki. Główka kija składa się z następujących części:

 1. Lico (Club Face) – część, którą powinno się uderzyć piłkę
 2. Czubek (Toe) – najdalej wysunięta w stosunku do hoselaczęść główki kija
 3. Piętka (Heel) – część główki kija, która umiejscowiona jest bliżej hosela
 4. Dolna krawędź główki (Sole) – podstawa główki kija, część stykająca się z podłożem
 5. Rowki (Groves) – mające na celu nadanie piłce odpowiedniej rotacji

Budowa główki kija pozwala na uderzenie piłki odpowiednim torem (trajektorią lotu) oraz na odpowiednią odległość. Każdy z kijów golfowych różni się od pozostałych kątem nachylenia główki czyli tzw. loftem (im większy ten kąt tym piłeczka leci wyżej, ale i krócej) oraz długością trzonka (im dłuższy trzonek tym odległość większa).

Wyróżniamy następujące podstawowe rodzaje kijów golfowych:

 1. Woods (Drewna) o numeracji najczęściej 1 (driver), 3 i 5 – służące do otwarcia dołka (najczęściej driver) oraz długich uderzeń na fairway’u (3, 5);
 2. Irons (Żelaza) o numeracji najczęściej 1 – 9, które służą do gry na fairway’u: długa gra (1-6),  średnia gra (7 – 9);
 3. Hybrids (Hybrydy) o numeracji odpowiadającej długim Iron’om (np. 1,2,3,4,5), które służą do długiej gry na fairway’u oraz do gry z rough’;
 4. Wedges o oznaczeniach PW/P (Pitching Wedge), SW/S (Sand Wedge), LW/L (Lob Wedge), służące do krótkiej gry na fairway’u oraz w celu omijania przeszkód;
 5. Putter służący do gry na greenie.

Woods (Drewna) – w przeszłości wykonywane były z drewna, aktualnie wykorzystuje się inne materiały np. tytan. Kije są dłuższe i mają większą/masywną główkę a jednocześnie zachowano ich małą wagę, co wpływa bezpośrednio na możliwość wykonywania dalekich uderzeń – powyżej 200 m.

Woody podzielić możemy na:

 1. Driver (1 wood) – jest to kij największy, którym uderza się z tee. Uderzenia tym kijem należą do najdalszych. Najczęściej spotykane drivery maja kąt nachylenia główki kija od 8,5 do 10,5 stopnia.
 2. Fairway woods – kije o zbliżonej budowie do drivera. Wykorzystywane są do gry z tee oraz  do uderzeń piłki leżącej bezpośrednio na ziemi. W zależności od kąta nachylenia główki wyróżniamy 3 wood, 4 wood, 5 wood itp.

Irons (Żelaza) – shaft i główka wykonane są z metalu (często również spotkać można kije z shaftem grafitowym). Każdy z kijów z kompletu, różni się od pozostałych kątem nachylenia łopatki (loft), wagą, oraz długością trzonka. Typowy komplet składa się z: PW (pitching wedge),9,8,7,6,5 iron. Spotkać można również irony oznaczone jako 1, 2, 3, 4 które przeznaczone są dla graczy bardziej zaawansowanych. Ze względu na loft, kij o numerze 9 zapewnia uderzenie krótsze o wyższej trajektorii loty, niż kij o numerze 8 i tak dalej.

Hybrids (Hybrydy) – kije, które powstały z połączenia elementów iron’ów i wood’ów. Zaleta wood’ów to dalekie uderzenia, natomiast zaletą iron’ów jest łatwiejsze wychodzenie z rough’u. Hybrydy zapewniają również większą tolerancją dla błędów (łatwiej jest nimi zagrać niż długimi iron’ami).  Trajektoria lotu piłki uderzonej hybrydą jest wyższa niż w przypadku uderzenia iron’ami.

Wedges – kije o budowie prawie identycznej jak kije typu irons, służące do krótkiej gry na fairway’u oraz w celu omijania przeszkód.

 

Wyróżniamy:

 1. Pitching Wedge (P/PW) – przeznaczony jest do uderzeń piłki z odległości 50-100 metrów od dołka, charakteryzujących się wysoka trajektorią lotu, po których to piłka powinna zatrzymać się zblisko miejsca kontaktu z ziemią. Służy on także do uderzeń z okolic greena, do tzw: chip-shots. Kąt nachylenia PW to ok. 48 stopni.
 2. Sand Wedge (S/SW) – przeznaczony do gry z piasku. Zbudowany jest w taki sposób, aby podczas uderzenia kij nie zakopywał się w piasek. Kąt nachylenia łopatki w SW waha się od 52 do 56 stopni.
 3. Lob Wedge (L/LW) – służący do bardzo krótkich uderzeń o bardzo wysokiej trajektorii lotu. Używa się go głównie w okolicach greena, kiedy trzeba uderzyć piłkę nad jakąś przeszkodą (drzewo, bunkier), i kiedy chcemy żeby piłka miękko wylądowała na greenie, czyli, żeby się zatrzymała zaraz po kontakcie z greenem. Kąt nachylenia łopatki w tychkijach to 58 – 64 stopni.

Putter – używany na greenie lub w jego bezpośredniej okolicy. Kijem tym nadajemy piłeczce ruch toczący, bez odrywania się piłki od podłoża, w celu wtoczenia jej do dołka. Główka w tym kiju jest płaska i prostopadle nachylona do podłoża. Kij ten różni się również kształtem uchwytu (jest bardziej kwadratowy).

 

Ważnym elementem jest właściwy dobór kija uzeleżniony od cech fizycznych oraz umiejętności zawodnika – tzw. Club Fitting. Dobierając kije golfowe mamy wpływ na:

 1. Grip – jego twardość oraz rozmiar (cienki, średni, pogrubiony).
 2. Długość kija, która dopasowana powinna być do wzrostu zawodnika oraz długości jego rąk.
 3. Kąt nachylenia kija do podłoża – Lie Angle.
 4. Shaft – wyróżniamy shafty stalowe lub grafitowe, dobieramy również ich giętkość, która wpływa na prędkość główki kija w momencie uderzenia (XS – extra sztywny, S – sztywny, R – regularny,A – średnio miękki, L – miękki).
 5. Wyważenie kija (dociążenie górnej części kija daje nam poczucie większej lekkości podczas swingu, dociążenie dolnej części zwiększy wrażenie ciężkości).

 

ILE KOSZTUJE GRA W GOLFA?

To jedno z podstawowych pytań osób, które są zainteresowane grą w golfa.

Na początek
Zaczynając grę nie musisz kupować sprzętu golfowego. Na większości pól golfowych, driving range czy indoor golf można wypożyczyć kije golfowe (szacunkowy koszt 7-15 zł/kij). Mając kij, potrzebujesz jeszcze piłeczek do treningu. W tym celu kupujesz żetony na piłeczki (szacunkowy koszt 10-30 zł za kosz piłek – średnio 20-50 szt). Trenowanie na części treningowej pola jest najczęściej darmowe. Chcąc się jednak nauczyć grać, warto wziąć kilka lekcji z trenerem (szacunkowy koszt 1 godziny 60-150 zł). Na początku warto zakupić jeszcze rękawiczkę, która ułatwi trening (koszt 30-80 zł)

Regularna gra
Jeżeli podejmiesz decyzję, że golf to sport dla Ciebie, powinieneś wyposażyć się w sprzęt:
Zestaw kijów – w zależności od marki/jakości od 800 zł, lecz w praktyce rozważyć warto od razu zakup trochę lepszych kijów a jest to koszt od 2500 zł/komplet. Można oczywiście nabyć kije używane.
Buty do golfa – koszt 200 – 500 zł.
Torba do golfa – koszt 200 – 800 zł
Wózek do golfa – 100 – 1 000 zł
Piłeczki – 2-5 zł /szt.
Dodatkowe akcesoria – 50-500 zł

Członkostwa i karty:

Green card – 150 zł (opłata jednorazowa)
Członkostwo w klubie golfowym – wpisowe 2 000 – 10 000 zł oraz opłata roczna 1 500 – 10 000 zł (uprawnia do darmowej gry na polu).

Green Fee

Jeżeli nie posiadamy członkostwa, jesteśmy zobowiązani do wniesienia opłaty za każdorazową grę na polu – 9 dołków – koszt 20-100 zł, 18 dołków – koszt 80 – 250 zł.

Golf Travel
Ponieważ zimą trudno o dobre miejsce do gry w Polsce, popularne są wyjazdy np. do Egiptu, Tunezji, na Wyspy Karaibskie, w ramach których organizowane są gry lub szkoły golfa. Szacunkowy koszt wyjazdu to 4 000 – 20 000 zł.

 

 

JAK ZACZĄĆ PRZYGODĘ Z GOLFEM?

Kto może grać w golfa?
Golf jest sportem dla ludzi w każdym wieku i nie wymaga specjalnych predyspozycji fizycznych. Musisz być tylko w stanie wykonać zamach kijem i widzieć gdzie leci Twoja piłka. Grając w golfa musisz przyzwyczaić się również do długich spacerów (jedna runda to około 6-10 kilometrów). Jeśli natomiast nie możesz pokonywać tak długich dystansów, możesz wypożyczyć meleks i jeździć nim po polu.

Pierwsze kroki
Na początku znajdź pole golfowe w swojej okolicy. Zapoznaj się z materiałem dostępnym w naszym serwisie w menu Golf od podstaw a następnie udaj się na wybrane pole golfowe. Nie musisz od razu kupować sprzętu golfowego – możesz go wypożyczyć. Możesz spróbować trenować samemu, lecz na początku zalecane jest odbycie kilku lekcji z Pro (trenerem), aby nie przyzwyczaić się do złych nawyków, które później trudno jest wykorzenić. Pomiędzy lekcjami warto samemu ćwiczyć te elementy, które omawiane były na lekcjach. Chcąc grać w golfa na przyzwoitym poziomie, powinniśmy ćwiczyć i grać regularnie od roku do kilku lat.

Green Card – Zielona Karta
Chcąc grać na polach golfowych w Polsce i na świecie oraz startować w lokalnych turniejach klubowych powinniśmy posiadać Zieloną Kartę (Green Card). Chcąc zdobyć Zieloną Kartę należy zdać egzamin, składający się z dwóch części: teorii oraz praktyki. Teoria obejmuje sprawdzenie znajomości zasad i etykiety golfa. Praktyka ma na celu zweryfikowanie, czy zawodnik jest w stanie samodzielnie grać na polu w sposób niezagrażający zdrowiu i życiu własnemu i innych graczy.

Karta HCP (Karta handicapowa)
Kolejnym etapem naszego rozwoju jako golfisty jest karta handicapowa PZG, która umożliwi nam startowanie prawie w każdym turnieju organizowanym w Polsce. Zapewni również możliwość śledzenia postępów w grze poprzez aktualizację naszego handicapu. Niektóre kluby wymagają posiadania karty handicapowej (a czasami również określonej wartości handicapu) w celu gry na polu golfowym. Od sezonu 2009 możesz ubiegać się o zdobycie Zielonej Karty z tzw. “HCP Klubowym” 54-36,1. Karta ta przeznaczona jest dla tych wszystkich, którzy niedawno rozpoczęli przygodę z golfem, a chcieliby brać udział w turniejach dla początkujących i śledzić zmiany swojego poziomu HCP. Jedynym warunkiem wydania ZK jest przystąpienie do jednego z Klubów Golfowych zrzeszonych w Polskim Związku Golfa.

 

Przyswojenie sobie powyższych informacji jest pierwszym, poważnym krokiem na drodze do rozpoczęcia prawdziwej przygody z tym fascynującym sportem. Zachęcamy do przybliżenia sobie tego artykułu w celu dobrego przygotowania się do pierwszej rozgrywki na polu golfowym. Początki gry w golfa nie są łatwe, ale przy odrobinie silnej woli i z pomocą wiedzy teoretycznej na pewno szybko nauczysz się tej dyscypliny.Powodzenia!

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Gra w golfa. Jak się za nią zabrać?"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Katarzyna Teresa Piesik
Gość

Dziękuje za świetny i zwięzły artykuł. Zagranie w golfa jest jednym z moich punktów do zrealizowanie przed… 😉 Jednak żeby nikt nie wytknął autorowi braku profesjonalizmu zalecam poprawienie typowego błędu dyslektyków (w tym mnie). Chodzi mi o pierwsze słowo w ostatnim akapicie.

wpDiscuz
Do góry