Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Gry wojenne. Część II. Air Soft Gun i strzelanie z ostrej amunicji

Gry wojenne. Część II. Air Soft Gun i strzelanie z ostrej amunicji

Gry wojenne to męska rzecz, a broń fascynuje nie tylko małych chłopców. Szukasz sposobom żeby odreagować stres lub poczuć dużą dawkę adrenaliny? Wybierz strzelnicę, jeśli jesteś samotnym snajperem. Kochasz rywalizację – zabaw się w paintball.

 

                                    

 

Strzelanie daje poczucie mocy. Trzymając w ręku broń, masz pełną kontrolę nad sytuacją. Każdy kolejny krok zależy tylko od Ciebie. Sklepy z militariami kuszą arsenałem wiatrówek gładkolufowych. Gry zespołowe typu paintball zmieniają facetów w wojowników żądnych nie krwi, a jedynie ostrej zabawy i wrażeń jak z filmu wojennego. Wierne repliki broni strzelającej plastikowymi kulkami mają coraz więcej dorosłych fanów. Jeśli ktoś ma ochotę na sportowe strzelanie do tarczy ostrą amunicją, może pod okiem instruktora zmierzyć się nawet z kałasznikowem. Ale uwaga, na strzelnicy nie ma miejsca na wyczyny w stylu Rambo – to sport o surowych regułach bezpieczeństwa, ponieważ błąd i chojractwo mogą kosztować życie. Czy można pokonać stres, biorąc do ręki broń i jeszcze do tego dobrze się bawić? Okazuje się, że jest to możliwe. Zmniejszenie stresu i napięcia podczas gry w paintball czy na strzelnicy to wyładowanie agresji, która nagromadziła się w umyśle. Podobny mechanizm działa, gdy gramy w wojenne gry komputerowe. W paintballu dochodzi także do zaspokojenia potrzeby bycia w grupie, wspólnego działania w ekstremalnej sytuacji. Jest to sztucznie wymyślona gra, ale adrenalina, która wytwarza się w organizmie, jest jak najbardziej prawdziwa. Możesz przekonać się, czy masz umiejętności przywódcze i jesteś kolejnym wcieleniem Napoleona, czy jednak wolisz działać w pojedynkę jak Leon Zawodowiec. Wystarczy znaleźć odpowiednią dla siebie dyscyplinę strzelecką, żeby dziecięce zabawy z plastikowymi pistoletami zamieniły się w męski sport.

 

W drugiej części artykułu opowiemy i AIR SOFT GUN czyli strzelaniu z replik broni na poligonie oraz o ostrym strzelaniu, czyli strzelaniu z prawdziwej broni. Wyjaśnimy na czym to polega i jak się za to zabrać. Przypominam, że poprzedni tekst był pierwszą częścią poniższego artykułu i opowiadał o paintballu i strzelaniu z wiatrówki. W sumie przedstawiamy państwu cztery dyscypliny sportu (formy rekreacji) z użyciem broni. Zapraszamy do lektury!

 

 

AIR SOFT GUN

Możesz sprawdzić się w akcji bez prochu i ołowiu. REPLIKI broni na kulki podbijają rynek.

 

Gra bardzo podobna do zabawy w paintball. Używa się wiernych replik broni palnej w skali 1:1, strzelających plastikowymi kulkami kal. 6 mm. Sedno przyjemności polega właśnie na posługiwaniu się realistycznie wyglądającą bronią. Wystarczy niewielki kawałek zalesionego terenu lub opuszczony budynek i dwie grupy zapaleńców mają swój poligon. Drużyny ustalają między sobą plan gry, np. niebiescy zdobywają budynek, zieloni go bronią. Trafienie kulką wyklucza uczestnika z gry. Nie może on komunikować się z pozostałymi graczami i musi z podniesionymi rękami opuścić teren rozgrywki. Mankamentem AIR SOFT GUN jest brak śladu pozostawionego przez kulki na ubraniu. Wymaga to stosowania zasad fair play na najwyższym poziomie. Sposób rozgrywki nie jest ściśle regulowany przepisami i zależy od fantazji graczy AIR SOFT GUN jest świetną alternatywną propozycją wobec nieco droższego paintballa, z którego można zaczerpnąć scenariusze gier i maski ochronne. Zabawa wymaga dobrej kondycji fizycznej i umiejętności współdziałania w zespole. Raz jesteś ofiarą, innym razem tropiącym. Biegasz z naładowaną bronią w ręku, a to, że w magazynku są tylko lekkie kulki, a nie ołów, nie przeszkadza, żeby poczuć adrenalinę i sprawdzić się w roli żołnierza. Większość spotkań kończy się piknikiem lub ogniskiem, gdzie niedawni wrogowie mogą zaplanować wspólną kolejną bezkrwawą bitwę.

 

                               

 

Jak działają ASG I AEG?

Modele broni maja jeden z trzech rodzajów napędu pneumatycznego:

– SPRĘŻYNOWY (tzw. pompka) – ręcznie naciągana sprężynka porusza tłok. Zasięg 20 m.

– GAZOWY – kulki wyrzuca sprężony gaz ładowany do broni ze zbiornika. Zasięg 25- 50 m.

– ELEKTRYCZNY – silnik naciąga sprężynę z dużą mocą. Możliwe strzały seriami. Zasięg do 100 m.

 

 

Z czego broń się składa?

REPLIKA 

– silnik naciągający sprężynę

– akumulator 9,6 V

– składana kolba

– magazynek na kulki

 

REPLIKA   KULKI PLASTIKOWE DO REPLIKI BRONI ASG

 

 

 

 

O czym warto wiedzieć?

  1. BEZPIECZEŃSTWO. Obowiązkowe okulary lub gogle. Pocisk plastikowym pociskiem grozi tylko zaczerwienieniem skóry.
  2. KONDYCJA. Nie licz na to, że będziesz spacerował z bronią po lesie: kto nie biega, ten ginie. Dobry refleks i stalowa kondycja w cenie.
  3. PRZEPISY. Nie ma ograniczeń przy zakupie ASG. Uczestnicy zlotów poniżej 16 lat muszą mieć zgodę rodziców.
  4. KOSZTY. Pistolet ok. 100 zł. Karabinek sprężynowy 250 – 500 zł, elektryczny od 1200 zł. Kulki 6 – 20 zł.

 

  AIR SOFT

 

 

 

 

 

OSTRE STRZELANIE (z prawdziwej broni)

Kto choć raz strzelał z prawdziwej broni, nie zapomni tego do końca życia.


Dostępu cywila do broni palnej skutecznie broni gąszcz przepisów. Istnieją już strzelnice komercyjne, mające uprawnienia i wykwalifikowanych instruktorów, gdzie można spróbować jak strzela się z prawdziwej broni.Cały czas będzie towarzyszył Ci instruktor, cierpliwie wyjaśniając, jak oddać cely i bezpieczny strzał. Pokaże jak załadować magazynek, wprowadzić go do broni i przeładować pistolet. Pierwszy strzał bardzo podnosi poziom adrenaliny. Huk i odrzut broni działają nawet na najbardziej opanowanych. poszukując mocnych wrażeń mogą spróbować strzelania z karabinu centralnego zapłonu, np. kałasznikow lub strzelba gładkolufowa, tzw. pompka. Strzelenie z kałasza można porównać do skoku na bngie: jest krótkim, kosztownym, ale wstrząsającym przeżyciem.

 

IPSC dla elity!

Dyscyplina narodziła się 80 lat temu w służbach FBI. Miała na celu szkolenie adeptów w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Szybko stała się popularna wśród zwykłych strzelców. IPSC to skrót od INTERNATIONAL PROCTICAL SHOOTING CONFEDERATION. Ideą tej dyscypliny jest połączenie podczas strzelania trzech elementów: precyzji, szybkości I siły ognia (oczywiście z bezwzględnym zachowaniem zasad bezpieczeństwa). Zawodnik porusza się po torze przeszkód, strzelając do tarcz.  Trafienie celu „NO – SHOOT” (zakładnik) jest surowo rozliczane punktami karnymi. Zaliczenie metalowego „poppera” następuje dopiero po przewróceniu go strzałami. Organizatorzy dbają o niekonwencjonalną scenerię zawodów. Podczas jednej z edycji Mistrzostw Polski zawodnicy strzelali, wisząc w uprzęży spadochronu, a na innym torze biegali po kolana w wodzie .Z reguły stosuje się broń samopowtarzalną z magazynkami o zwiększonej pojemności. IPSC jest dyscypliną elitarną. Jego uprawianie wymaga stuprocentowej samokontroli i dobrej kondycji fizycznej. Konieczne jest pozwolenie na broń dużego kalibru. 

 

                                                                      

 

Pozwolenie na broń sportową:


– Musisz mieć 18 lat

– Przynależeć do klubu sportowego, mieć patent strzelecki i licencję

– Otrzymac pozytywną opinię i zaświadczenie z klubu

– Nie możesz być karany

– Musisz miec stałe źródło dochodu i zameldowanie

– Nie możesz być uzalezniony od alkoholu lub innych środków odurzających

– Lekarz musi potwierdzić dobry stan zdrowia. Osobne orzeczenie wyda także psychiatra.

Osoby spełniające te kryteria mogą składać podanie o wydanie pozwolenia na broń sportową do Wydziału Postępowań Administracyjnych właściwej komendy wojewódzkiej policji.

 

 PRAWDZIWA BROŃ PALNA Z AMUNICJĄ OSTRĄ

 

 

O czym warto wiedzieć?

  1. BEZPIECZEŃSTWO. Zalecane okulary i ochraniacze słuchu. Nie ma żartów. Uwaga! Niekontrolowany strzał może zabić.
  2. KONDYCJA. Uczy opanowania w sytuacjach silnego stresu. Zwiększa umiejętność koncentracji i koordynacji ruchów.
  3. PRZEPISY. Zakup broni na podstawie pozwolenia KW Policji. Strzelanie tylko w atestowanych strzelnicach.
  4. KOSZTY. Pistolet centralnego zapłonu 1200 – 6000 zł. Amunicja 50 – 150 zł za 50 sztuk.

 

   STRZELANIE   

 

 

 

 

To już koniec drugiej części artykułu pt.: „GRY WOJENNE”. W Pierwszej części omówiliśmy dwie pierwsze dyscypliny strzeleckie – Paintball i strzelanie z karabinku pneumatycznego. Drugą część poświęciliśmy ASG (z użyciem replik) oraz IPSC (przy użyciu autentycznej broni palnej). Zachęcamy do poszukiwania nowych wrażeń i nowych hobby. Rekreacja to zdrowie, dobra zabawa i nauka dyscypliny. Polecamy!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry