Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Historia Snowboardu

Historia Snowboardu

W poniższym tekście przedstawiamy kalendarium zdarzeń, które doprowadziły do powstania i wypromowania jazdy na desce snowboardowej jako dyscypliny sportu i formy rekreacji. Początek historii snowboardu sięga 1965 roku, natomiast od mniej więcej 2000 roku snowboard jest dyscypliną powszechnie znaną, uprawianą przez miliony ludzi na całym świecie i chętenie oglądaną w telewizji przez fanów sportów zimowych.

 

KALENADARIUM

 

 

1965

Sherman Poppen dla swej córki Wendy konstruuje „Snurfer” poprzez połączenie jednej narty z druga.

1970
– Natchniony ślizganiem się na kawiarnianych tackach, surfer ze wschodniego wybrzeża Dimitrii Milovich zaczyna konstruować snowboard bazujący na desce surfingowej z podstawową wiedzą na temat zasady działania nart. Deska miała metalowe krawędzie.
– Milovich dostaje patent na jego projekt snowboardu, więc mógł go sprzedać jakiejś firmie narciarskiej, jednak porzuca pomysł współpracy z innymi firmami.

1969-1772
– Bob Webber przez pare lat próbuje otrzymać patent na jego projekt „skiboard”. Otrzymuje go w roku 1972 a później 17 sierpnia 1990 roku sprzedaje patent Jake’owi Burton’owi.

1975
– Dimitrii Miovich zakłada firmę Winterstick w Utah. Z powodu jazdy w puchu metalowe krawędzie jego wczesnych desek zostają usunięte.

1975
– W marcowym wydaniu Newsweeka zostaje zamieszczony artykuł o Milovich’ u i jego firmie Winterstick. W artykule tym zostaje również umieszczone dwustronne zdjęcie ukazujące jazdę Milowich’a na jego snowboardzie w puchu.

1977
– Mike Olson buduje swój pierwszy snowboard.

1977
– Jake Burton przeprowadza się do Stratton Mountain w Vermont, pracując nocami jako barman, a za dnia projektując prototypy przyszłych desek firmy Burton Snowboards.

1977
– Milovich otrzymuje pisemne potwierdzenie z Petit-Morey i Kendall Insurance, agentów ubezpieczeniowych amerykańskich ośrodków narciarskich, że snowboardy podchodzą pod normalną odpowiedzialność narciarska.

1977
– Bob Webber projektuje „żółtego banana” ze ślizgiem z polietylenu a Tom Sims dołącza do tego skate decka robiąc w ten sposób pierwszego „Skiboarda” pod nazwa Simsa.

1977
– Jake Burton przeprowadza się do Stratton Mountain w Vermont, pracując nocami jako barman a za dnia projektując prototypy przyszłych desek firmy Burton Snowboards.

1977
– Milovich otrzymuje pisemne potwierdzenie z Petit-Morey i Kendall Insurance, agentów ubezpieczeniowych amerykańskich ośrodków narciarskich, że snowboardy podchodzą pod normalną odpowiedzialność narciarską.

1978
– Milovich mówi że w tym roku sprzedaje Wintersticki już w 11 krajach.

1978
– Chuck Barfoot buduje prototyp deski z włókna szklanego. Barfoot później zaczyna projektować deski wraz z Tom Simsem.

1979
– Podczas corocznego konkursu Snurfowego w Michigan, Paul Graves prezentuje freestyle i zachwyca tłum robiąc cztery 360 na śniegu. Na ten sam konkurs próbuje dostać się Jake Burton na jego desce. Wybuchają protesty przeciw jego uczestnictwu w konkursie na jego nie snurfowej desce, jednak Paul Graves i inni stawiają się za Jake’em, tworzona jest osobna kategoria w której startuje jedyne Jake Burton…i wygrywa.

1979
– Paul Graves pojawia się na „Snurferze” w pierwszej reklamie snowboardowej dla piwa LaBatt, która na ekranach utrzymuje się przez 4 lata.

1979
– Podczas jazdy za miejskim wysypiskiem śmieci Mark Anolik odkrywa Tahoe City Halfpipe, który staje się pierwszym snowboardowym halfpipe’em i przyciąga takich ludzi jak Terry Kidwell, Keith Kimmel i fotografów z magazynów skateboardowych.

1979-80
– Magazyny takie jak Skateborder i Action Now drukują pierwsze teksty o nowym sporcie (snowboardzie oczywiście).

1980
– Burton i Winterstick wprowadzają do produkcji swoich desek P-Tex oraz technologie znaną wśród producentów nart.

1980
– Chris Sanders kupuje Snurfera a kiedy ten się rozsypuje, gościu buduje własna deskę, która później przyczyni się do powstania Avalanche Snowboards.

1981
– Chuck Bartfoot opuszcza Sims’a, by stworzyć własną firmę.

1981
– Zawody w kwietniu w Leadvile w Colorado są początkiem snowboardingu wyczynowego.

1982
– Paul Graves organizuje Krajowe mistrzostwa „Snowsurfingu” w zjeździe i slalomie w Woodstok. W zjeździe co niektórzy zawodnicy rzekomo mieli przekroczyć 60 mph. Zawodnicy podczas tych zawodów mieli okazje zmierzyć się m.in. z Tom Simsem i Jake Burtonem. Tom Sims wygrywa zawody w zjeździe, jednak na samej mecie uderzając o ułożone bele z siana łamie sobie kciuk. Ostatecznie całe zawody wygrywa Doug Bouton z teamu Burtona. Są to ostatnie zawody w których jednocześnie startują snowboarderzy i Snurferzy.

1982
– Chris Sanders i Earl Zellers zakładają firmę Avalanche Snowboards.

1983
– Jake Burton organizuje Krajowe Mistrzostwa w Snowboardzie wiosna w Snow Valley, Vermont. Po tych zawodach Tom Sims organizuje Światowe Mistrzostwa w Snowboardzie opodal jeziora Tahoe. Po raz pierwszy w zawodach snowboardowych pojawia się halfpipe. Jake Burton, Andy Coghlan i reszta członków teamu Burtona grożą bojkotem zawodów, z powodu właśnie halfpipe’a który uważają za rzecz nie mającą nic wspólnego ze snowboardem i nie powinno się jej zaliczać do ogólnej punktacji.

1983
– Jeff Grell projektuje wiązania z tzw. highbackiem. Wiązania po raz pierwszy używane są wraz z deskami Flite, ale później rozwijane są już dla Simsa.

1985
– Magazyn Thrasher na swych łamach zamieszcza sprawozdanie z Mistrzostw Świata w Soda Springs, jak również nagłaśnia całą sprawę.

1985
– Pojawia się pierwsze na świecie czasopismo w całości poświęcone snowboardowi, nosi nazwę „Absolutely Radical”, później jego nazwa zostaje zmieniona na „International Snowboard Magazine”.

 1985
– W deskach Sims 1500FE i Burton Performer zostają wprowadzone metalowe krawędzie. Kończy się również era kiedy to na projekt snowboardu ma wpływ surfing a projektanci snowboardów zaczynają więcej czerpać z technologi znanych wśród producentów nart.

1985
– Sims przedstawia pierwszy model deski noszący nazwisko zawodnika Terrego Kidwell’a. Kiddwell jest pierwszą freestyleową deską z zaokrąglonym tailem.

1985
– Powstaja pierwsze deski carvingowe Mike Olson Gnu, w których skręca się na krawędziach zamiast na ślizgu.

1986
– Na starym kontynencie zaczynają powstawać pierwsze zawody snowboardowe, takie jak np. Szwajcarskie Mistrzostwa w St. Moritz.

1986
– Zwycięzca jednego z Europejskich wyścigów Jose Fernandes, z jego asymetryczna deska, która staje się popularna we wczesnych latach 90tych. Jest produkowana przez sponsora Fernandesa, firmę Hooger Booger.

1986
– Mistrzostwa Świata w snowboardzie zostają przeniesione z Soda Springs do Breckenridge w Colorado. Jedną z ważniejszych rzeczy która się wtedy stała to przekonanie kierownictwa zawodów iż halfpipe nie jest konkurencja szybkościowa.

1986
– Stratton Mountain w Vermon staje się pierwszym ośrodkiem organizującym kursy szkoleniowe jazdy na snowboardzie.

1986-87
– Burton zaczyna produkować miękkie wiązane buty składające się z buta wewnętrznego oraz zewnętrznego.

1987
– Firma Chucka Barfoot’a wprowadza do produkcji pierwsza freestyle-ową deskę z takim samym nose i tail.

1987
– W styczniu maja miejsce pierwsze europejskie mistrzostwa świata w Livingo we Włoszech oraz w St. Moritz w Szwajcarii.

1987
– Powstaje North American Snowboard Asseciation, N.A.S.A , który to skrót zostaje później zamieniony na N.A.S.B.A. Głównym celem stowarzyszenia jest współpraca z S.E.A (Snowboard European Association) w celu stworzenia jednych, połączonych zawodów z cyklu Mistrzostw Świata.

1987
– Powstaje pierwszy podręcznik dla instruktorów snowboardu.

1987
– We wrześniu, firma Wrigley wykorzystuje snowboard w reklamie swych produktów.

1987-88
– Pierwszy zawody Pucharu Świata, składające się z dwóch spotkań w Europie i Stanach.

1988
– Znana surfingowa firma Ocean Pacific, zaczyna robić ciuchy dla snowboardzistów, przygotowuje specjalne kolekcje. Wkrótce inne takie firmy idą w jej ślady.

1988
– Podczas rozprawy sądowej między dwoma głównymi graczami na rynku firmami Sims i Burton, Craig Kelly zostaje zobowiązany do jazdy tylko i wyłącznie na deskach Simsa. Po tym wyroku Kelly zaczyna jeździć na czarnych deskach bez żadnego logo. Później wyrok zostaje odwołany i Kelly podpisuje umowę długoterminową z Burtonem.

1988
– W lipcu, były amator, promotor surfingu Chuck Allen zakłada USASA (United States Amateur Snowboarding Association). Jest to pierwsza organizacja wyłącznie zajmująca się organizowaniem zawodów dla amatorów.

1989
– W październiku, Rob Morrow odchodzi od Simsa i z pomocą swego wujka zakłada firmę Morrow Snowboards w Salem, Oregon.

1990
– W lutym USASA organizuje pierwsze krajowe mistrzostwa w SnowValley w Californii. Tuż przed samymi mistrzostwami uderza największa burza śniegowa dziesięciolecia, śnieżyca odcina praktycznie możliwości dojazdu na miejsce zawodów, a Policja dodatkowo stawia barykady. Chuck Allen, prezes USASA organizuje ekipę, która omijając policję odbiera zawodników i dowozi na czas na teren zawodów.

1990
– Właściciel firmy Santa Cruz Skateboards wypuszcza na rynek pierwsze deski snowboardowe spod tej marki (przyp. tłum.: git dechy).

1990
– Ośrodek narciarski Vail Ski poszukuje nowych dróg rozwoju, poprzez wybudowanie toru z różnymi przeszkodami, nazwanego „snowboard park” Snowparki maja na celu zaspokoić rosnący rynek snowboardowy, wkrótce inne ośrodki idą w ślady Vail Ski.

1990
– Po rozpadnięciu się National Association of Professional Snowboarders powstaje Internation Snoboard Federation pod przewodnictwem Ted Martin, Kazuo Ogura i Christian Savioz. Zamiarem organizacji jest koordynacja nad zawodami międzynarodowymi.

1991
– Na północnej wyspie Japonii w ośrodku zimowym Rusutsu odbywa się jak dotąd najbogatszy puchar świata. W sumie na całe zawody wydano ponad milion dolarów.

1992
– USSA (United States Ski Association) próbuje zaangażować się w snowboarding. Mając poparcie polityczne, USSA próbuje połączyć się z ASASA. Jednak negocjacje pomiędzy obiema organizacjami upadają.

1992
– Powstaje Polskie Stowarzyszenie Snowboardu, na czele którego staje Darek Rosiak. W tym samym roku mają miejsce pierwsze nieoficjalne jeszcze mistrzostwa polski.

1992
– Ken Achenbach wraz ze swymi przyjaciółmi zaczyna produkować miękkie wiązania bez podstawy, gdzie but bezpośrednio styka się z deska. Przewagą tych wiązań nad zwykłymi ma być niejako „lepszy kontakt” z deska.

1993
– Pierwsze międzynarodowe mistrzostwa w snowboardzie organizowane przez International Snowboard Fereration w Ischgl, Austria. Wygrywają je amerykanie Kevin Delaney i Michele Taggert.

1993
– Pierwsze oficjalne mistrzostwa Polski w snowboardzie. W kategorii mężczyzn we wszystkich konkurencjach wygrywa Łukasz Starowicz.

1993
– Federation Ski Internation (FIS) postanawia przyjrzeć się bliżej snowboardowi podczas lipcowego spotkania. Cały przemysł, ludzie poważnie podchodzący do spraw związanych ze snowboardem, bardzo obawiają się tak dużej, zbiurokratyzowanej organizacji, uważają iż może ona tylko zaszkodzić temu sportowi.

1993
– Na falach telewizji ESPN powstaje telewizja całkowicie poświęcona snowboardowi. Dobrze odebrana, zawiera dużo jazdy, dużo muzyki i bardzo mało gadania.

1993
– Za sukcesem 411 video magazynu Trans World Publications wydaje Trans World Snowboarding Video Magazine tworzonego przez Mike’a McIntire (Mack Dawg).

1994
– Podczas zimowej olimpiady w Lillehammer, Norwegii, powstaje nadzieja na włączenie snowboardu do rywalizacji. Jednak FIS szybko rozwiewa te nadzieje, kategorycznie sprzeciwiając się temu pomysłowi.

1994
– W Słowenii mają miejsce pierwsze Amatorskie Mistrzostwa Świata w snowboardzie.

1994
– Podczas SIA Trade Show w Las Vegas w stanie Nevada, każda z większych firmy z branży prezentuje swoje wiązania bez podstawy. Na tym samych targach Burton i Snow Pro prezentują twarde wiązania typu step-in.

1994
– Matt Goodwill wygrywa zawody z cyklu King of the Hill w Valdez, Alaska. Jest to jego drugi tytuł mistrzowski. Julie Zell wygrywa w kategorii kobiecej i zostaje Queen of the Hill.

1994
– 6 maja Ride Snowboards zostaje pierwszą firmą notowaną na nowojorskiej giełdzie.

1994
– W czerwcu, podczas kongresu FIS, członkowie organizacji głosują za włączeniem snowboardu jako dyscypliny pod jej jurysdykcja. Zdarzeniem tym nie jest zachwycona ISF.

1994
– W lipcu, prezes ISF Ted Martin, wystosowuje pismo do IOC (International Olympic Committee, z wnioskiem o uznanie ISF jako federacji, ciałem zarządzającym w sprawach międzynarodowego snowboardu. W odpowiedzi, ISF dowiaduje się, że w tych sprawach musi rozmawiać z FIS, federacja zarządzającą ta dyscypliną sportu.

1994
– W sierpniu Burton wydaje pierwszy CD-ROM zawierający interaktywny katalog.

1994
– We wrześniu Avalanche Snowboards sprzedaje 80procent udziałów firmy biznesmenowi Robertowi Edwards, pracującemu poprzednio dla Anthony Industries, firmy matki korporacji K2 Skis.

1995
– W styczniu, snowboardowy magazyn Hecker Magazine staje się pierwszą firmą publikującą w Internecie na stronach www.

1995
– W marcu pięć firm włączając Burtona i Airwalk prezentuje miękkie wiązania typu step-in. Okrzyknięto je wtedy kolejnym dużym krokiem na przód w rozwoju snowboardu.

1995
– W grudniu Morrow Snowboards staje się drugą firmą z branży debiutującą na giełdzie.

1995
– W Zakopanem mają miejsce drugie Mistrzostwa Świata Juniorów. Podczas których Polacy stają najwięcej razy na podium.

1996
– 1 październik, Tom Sims zakańcza związek z DNR/Sportsystem i wytacza proces w sądzie w Santa Barbara o odebranie prawa DNS/Sportsystems produkcji sprzętu pod marką Sims.

1997
– Podczas Mistrzostw Europy Polacy zdobywają 4 medale.

1998
– Na olimpiadzie w Nagano debiutuje snowboard w konkurencjach halfpipe i slalom gigant. W slalomie gigancie, w kategorii mężczyzn pierwsze miejsce zajmuje Kanadyjczyk Ross Rebaliati a kategorie kobieca wygrywa Francuzka Karine Ruby. W konkurencji halfpipe wśród mężczyzn wygrywa nie kto inny jak Gian Simmen (Santa Cruz Snowboard) a wśród kobiet na pierwszym miejscu staje Nicola Thost. Polacy zajmują miejsca odpowiednio : SG(M) : 19. Łukasz Starowicz SG(K) 19. Małgorzata Rosiak HP(M) 35. Łukasz Starowicz.

1999
– Podczas Zimowych Mistrzostw Świata w Popradzie na Słowacji Małgorzata Kukucz zdobywa złoty medal w slalomie gigancie.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry