Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Historia wrotkarstwa!

Historia wrotkarstwa!

Badając historię jazdy na rolkach nie można oderwać jej od bardziej złożonej dziedziny, jaką jest wrotkarstwo. W końcu łyżworolki to oficjalnie wrotki jednośladowe. I choć na szeroką skalę pojawiły się w latach 80. XX w., to podkreślić należy, że ich początki sięgają początków wrotek dwuśladowych.

Z czasem jednak ich popularność zanikła, aby powrócić dopiero pod koniec minionego stulecia.
Już na początku XVIII w. Holender Hans Brikner stworzył prototyp wrotek. Od samego początku  miały one zastąpić łyżwy w bardziej uniwersalnych warunkach. Niestety dla wynalazcy, jego projekt nie okazał się sukcesem.

Pierwsze wrotki
Ze względu na brak sukcesu pierwszego wynalazku jako twórcę wrotek historia uznaje Belga Józefa Merlina. Dokonał on tej sztuki w ok. 1760 roku. Kolejne dekady i stulecia przynosiły wiele zmian konstrukcyjnych. Modyfikowany sprzęt uległ prawdziwej rewolucji. Zmieniano materiały służące produkcji poszczególnych elementów, rozmiar i sposób mocowania kółek, ustawienie i wielkość płozy, łożyska, a także z czasem wprowadzone amortyzatory.

Wrotki na masową skalę.

 Lata 70. i 80. XIX w. uznaje się za okres niebagatelnego wzrostu popularności wrotek na całym świecie. W celu zobrazowania tego zjawiska posłużyć się można trzema datami. Już w roku 1867 w Cincinatti w USA powstała pierwsza publiczna wrotkarnia. Równo 10 lat później miejsce takie powstało w Berlinie. W 1880 roku natomiast można już śmiało stwierdzić, że istniały zakłady produkujące wrotki seryjnie, a wrotkarnie powstawały w zawrotnym tempie.

Dyscyplina sportu 
W 1910 r. w Niemczech powstał pierwszy związek wrotkarski. W roku 1921 w tamtejszym Stuttgarcie odbyły się premierowe mistrzostwa kraju w hokeju na wrotkach. 
W roku 1924 w szwajcarskim mieście Montreaux założono Międzynarodową Federację Wrotkarską (FIRS). Początkowo była ona skierowana wyłącznie na hokej na wrotkach. Już w 1926 roku odbyły się pierwsze mistrzostwa Europy w tej dyscyplinie. Premierowe mistrzostwa globu zorganizowano w roku 1936. W roku następnym zainaugurowano światowe mistrzostwa w jeździe szybkiej na ulicach, a w roku kolejnym na torze. W połowie lat 60. XX w. FIRS został oficjalnie uznany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Skutkiem tego w Barcelonie w 1992 r. hokej na wrotkach wystąpił w roli dyscypliny pokazowej na igrzyskach olimpijskich.

Rewolucyjne rolki
Pierwszym przełomowym wydarzeniem wrotkarstwa XX w. było wynalezienie w latach 60. poliuretanu. Był to materiał syntetyczny służący do uszczelniania rakiet podbijających przestrzeń kosmiczną. Jak się jednak okazało idealnie posłużył również do produkcji kółek wrotkarskich. 
Prawdziwą rewolucję przyniósł jednak powrót do wrotek jednośladowych. Pomysł ten wpłynął na diametralne zmiany w jeździe szybkiej, wykreował nową odmianę hokeja, a także zupełnie nową – niezwykle efektowną – jazdę agresywną. W roku 1995 FIRS zorganizował pierwsze mistrzostwa świata w hokeju na rolkach.

Wrotkarstwo w Polsce 
Początki tej formy rekreacji na terenie naszego kraju sięgają okresu przed pierwszą wojną światową. W okresie powojennym ruch się odradzał, jednakże kolejne próby zorganizowania masowego sportu kończyły się porażkami. Do takich należy powstanie w 1979 r. Komisji Wrotkarstwa przy ZG TKKF.
Dopiero w roku 1993 stworzono Polski Związek Sportów Wrotkarskich (PZWS). W tym czasie nasiliła się organizacja wielu imprez w tym nieoficjalnych mistrzostw Polski w jeździe szybkiej już w roku założenia PZWS. 
W roku 1996 rozegrano Otwarte Mistrzostwa Polski w Jeździe Szybkiej Ulicznej, a polscy reprezentanci po raz pierwszy wzięli udział w mistrzostwach Europy. W kolejnych latach organizować zaczęto także przeróżne turnieje i zawody w hokeju, i jeździe agresywnej.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry