Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Jak wybrać dobry rower?

Jak wybrać dobry rower?

Niebawem zaczyna się sezon rowerowy. Miłośnicy jazdy na rowerze zaczynają zaopatrywać się w nowe modele rowerów. W poniższym tekście doradzamy na co zwracać uwagę przy wyborze sprzętu rowerowego.

                                  

 

Jak wybrać rower?

Żelazne zasady:

Rower musi być dostosowany do terenu, po którym najczęściej jeździsz. Jednak niezależnie od rodzaju, jego części składowe muszą spełniać kilka warunków.

 

Na co zwracac uwagę przy wyborze roweru?

 

PUNKTY STYCZNE

Nie ma innego sposobu określenia, czy siodło pasuje, niż wypróbowanie. Kierownica, jej szerokość i kształt pozwalają dobrać właściwą pozycję na rowerze. Jeśli chcesz wygody, unikaj prostych, często stosowanych w rowerach górskich. Modele podniesione nie zmuszają do tak silnego pochylania pleców. Szukaj modeli z możliwością ustawienia kąta położenia kierownicy.

 

RAMA

Dobry kompromis między jakością i ceną to aluminium lub nieco tańsza stal CR-MO. Spawy powinny być regularne, przypominające równy ścieg. Przerwy, odpryski, a nawet krople zastygłego materiału są niedopuszczalne. Sprawdź, czy lakier nie jest pofałdowany lub uszkodzony.

 

AMORTYZATOR

Amortyzator powinien się uginać (w najtańszych rowerach można natknąć się na atrapy). Modele ze sprężynami lub elastomerami wystarczą do jazdy po ścieżkach rowerowych. Jazda ostrzejsza i szybsza wymaga zastosowania tłumienia (kontrola szybkości pracy amortyzacji), którą zapewniają amortyzatory olejowe.

 

HAMULCE

Hamulce tarczowe działają bez względu na warunki pogodowe. Typu V są tańsze i na tyle skuteczne, że sprawdzają się w większości sytuacji. Hamulce najlepiej sprawdzić podczas jazdy. Lepsze są łagodniejsze, ale precyzyjne, niż ostre i nieprzewidywalne. Unikaj tych z plastikowymi dźwigami.

 

NAPĘD

Napęd to manetki zmiany biegów, przerzutki i koła zębate wraz z łańcuchem. Szczególnie ważny jest środek suportu i piasty. Najlepsze są suporty typu kartusz (cartridge), będące jedną uszczelnioną i nierozbieralną całością. Im więcej przełożeń, tym lepiej.

 

KOŁA

O ich wytrzymałości decydują przede wszystkim obręcze. Najlepsze są tzw. modele dwuścienne (dodatkowy aluminiowy profil łączy ścianki) z wzmacnianymi otworami na szprychy. O ile wspomniane wzmocnienia widać (metalowe pierścienie), o tyle drugiej ścianki nie. Warto więc spytać sprzedawcę.

 

 File:Rower-schemat budowy.svg

 

 

Zwrócenie uwagi przy zakupie roweru na powyższe elementy zagwarantuje Ci bezpieczeństwo, komfort użytkowania i satysfakcję z jazdy. Kup nowy rower i zacznij wiosenny sezon sportowy na dobrym, wygodnym i bezpiecznym sprzęcie. Szerokiej drogi!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry