Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Jak wybrać piłkę do squasha?

Jak wybrać piłkę do squasha?

Piłka do squasha różni się dość znacznie od innych piłek sportowych z którymi mogliście mieć do tej pory do czynienia. Jest wykonana z gumy, ma średnicę ok. 40 mm, a jej masa to ok. 24 g. Chyba najbardziej charakterystyczną cechą piłki do squasha jest jej podatność na temperaturę. Piłka nie odbija się prawidłowo aż do osiągnięcia właściwej temperatury.

ROZGRZEJ SIĘ, PÓŹNIEJ PIŁKĘ 

Bardzo często można zaobserwować w klubie sytuację, gdy początkujący zawodnicy męczą się próbując grać zimną, ciężką piłką zapominając o ważnym elemencie jakim jest jej odpowiednie rozgrzanie. Najczęściej wykonujemy to poprzez kilkudziesięciokrotne uderzanie piłki w przednią lub boczną ścianę. Czas po którym piłka nadaje się do gry i staje się odpowiednio skoczna zależy także od temperatury na korcie czyli pory roku lub efektywności klimatyzacji. Niestety rozgrzewanie piłki należy powtarzać po każdej przerwie w grze.

OZNACZENIA

W zależności od składu gumy, piłki do squasha cechuje większa skoczność przy wyższych temperaturach. Skoczność piłki jest uzależniona również od typu i od modelu. Wybór piłki zależy w dużej mierze od poziomu gry – bardziej doświadczeni gracze wolą wolne piłki, które mają mniejsze odbicie. Początkujący gracze zazwyczaj gorzej poruszają się na korcie, dlatego potrzebują szybszej piłki. Wolniejsze piłki mają tendencję do wytracania prędkości w głębi kortu, natomiast szybkie piłki często wracają na kort po odbiciu od tylnej ściany co ułatwia kontynuowanie wymiany.      
Do oznaczenia typu piłki stosowane są małe kolorowe kropki stanowiące o skoczności, szybkości, dynamice piłki. Piłkę nalezy dopasować indywidualnie do swojego poziomu gry. 

 

Istnieją cztery rodzaje squashowych piłek:

 

rozmiar

szybkość

skoczność

przeznaczenie

przykładowy model

 z dwiema żółtymi kropkami

standardowy

bardzo wolna

bardzo niskie odbicie

zaawansowani gracze

Dunlop Pro Double Yellow Dot
Head Championship Double Yellow Dot 

 z jedną żółtą kropką

standardowy

bardzo wolna

niskie odbicie

zaawansowani i średnio zaawansowani gracze

Wilson Staff Single Yellow Dot
Head Tournament Single Yellow Dot 

 z jedną czerwoną kropką

lekko większa

średnia

wysokie odbicie

piłka treningowa

Dunlop Max Progress

 z jedną niebieską kropką

większa

szybka

wysokie odbicie

początkujący gracze

Dunlop Max Blue

 

KROPKA KROPCE NIE RÓWNA

Powyższe zasady występują u wszystkich producentów piłek, jednak pomimo, tego samego oznaczenia piłki mogą się różnic skocznością również w zależności od producenta np. piłka Wilson Staff Double Yellow Dot mimo takiego samego oznaczenia co piłka Dunlop Pro Double Yellow Dot odbija się zauważalnie skoczniej. Oficjalną piłką światowej jak i polskiej federacji squasha oraz większości turniejów i lig jest Dunlop Pro Double Yellow Dot.

 

żółta kropka

Piłki z tym oznaczeniem są najwolniejsze, czyli charkteryzują się najmniejszą sprężystością odbicia. Są one przeznaczone dla graczy średnio zaawansowanych i profesjonalistów. Takimi piłkami rozgrywa się wszystkie turnieje.

biała lub zielona kropka

Jest to piłka treningowa, nieco szybsza i lepiej odbijająca się od tej z żółtą kropką. Zalecana do treningu, i gdy na korcie jest zimno.

czerwona kropka

Piłka dla początkujących. Jest trochę szybsza. 

niebieska kropka

W porównaniu z pozostałymi piłkami, ta odbija się bardzo dobrze i można ją polecić dla osób trzymających pierwszy raz rakietę do squasha w ręku.

Niestety lider producentów piłek, firma Dunlop, wprowadziła nowe oznaczenia powodując małe zamieszanie. We wszystkich turniejach międzynarodowych używa się piłek Dunlop i jest on oficjalnym producentem piłek World Squash Federation (WSF), Professional Squash Association (PSA), i Women`s International Squash Players Association (WISPA). Nowe oznaczenia piłek firmy Dunlop:

dwie żółte kropki

Oficjalna piłka WSF, PSA i WISPA. Piłka turniejowa. Odpowiada piłkom z jedną żółtą kropką innych producentów.

pojedyncza żółta kropka

Piłka treningowa, pozostaje w powietrzu o 10% dłużej niż turniejowa i odpowiada piłkom z białą kropką innych producentów.

brak oznaczeń

Piłka o 6% większa, pozostająca w powietrzu 20% dłużej niż turniejowa. 

piłka niebieska

Ta piłka jest cała niebieska, o 12% większa od turniejowej, i pozostająca w powietrzu o 40% dłużej. Nie trzeba jej rozgrzewać, jest przeznaczona dla początkujących, ale naszym zdaniem jest za duża i za ciężka.

 

 

JAKĄ PIŁKĘ WYBRAĆ?

Przetestuj różne typy piłek i wybierz tą, którą gra Ci się poprostu najlepiej. Błędem jest używanie od początku piłki dla graczy zaawansowanych. Wybranie wolnej piłki będąc początkującym spowolni rozwój umiejętności, obniży przyjemność z gry i pogorszy jakość poruszania się po korcie – będziecie zmuszeni biegać sprintem po korcie zamiast koncentrować się na właściwych krokach. 

Trwałość piłki do squasha jest ograniczona, dlatego nie zaszkodzi mieć przy sobie kilka sztuk na wszelki wypadek.

Na koniec warto przypomnieć o rzeczy o której często zapominamy czyli mycie piłki – dobry wpływ na czystość ścian.

 

 

 

Dokładne parametry piłek turniejowych:

Średnica   40 mm (+/- 0,5 mm)
Masa   24 g (+/- 1 g)
Sprężystość w temp. 23°C   3,2 N/mm (+/- 0,4 N/mm)
Siła odbicia z wys. 254 cm    
w temp. 23°C   minimum 12%
w temp. 45°C   26% – 33%

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry