Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Jak wybrać sprzęt do snowboardu?

Jak wybrać sprzęt do snowboardu?

Deski snowboardowe, podobnie jak sami snowboardziści, też mają różne charaktery. Twarde są szybkie, do jazdy na krawędzi. Miękkie pozwalają wykonywać przeróżne ewolucje. Ale do oby sposobów jazdy trzeba mieć charakter właśnie!

 

 

 

TWARDE I MIĘKKIE

Sprzęt powinien spełniać kilka warunków: musi pasować do stylu jazdy, deska powinna być dobrana do wzrostu, wagi, możliwości finansowych, no i musi się oczywiście podobać. Dla początkujących najlepszym rozwiązaniem jest deska typu freeride: idealna do nauki, dzięki wiązaniom można ją dostosować do stylu jazdy. Mężczyźni powinni przy zakupie deski sprawdzić, czy wybrana deska nie jest przypadkiem przeznaczona dla kobiet lub dzieci. Dobierając długość, wybierz deskę o 15 – 20 cm krótsza od swojego wzrostu. Nie jest to sztywna zasada, ale pomocna przy pierwszych zakupach. Możesz też sprawdzić przystosowanie deski do swojej wagi. Jeśli masz duży rozmiar nogi, sprawdź również czy snowboard jest wystarczająco szeroki. Najdłużej swoje właściwości zachowują deski z drewnianym rdzeniem.

Buty powinieneś kupić wygodne. Najlepiej jeśli są z materiałów nieprzemakalnych. Gdy wybierzesz buty z wkładką thermoflex, dopasowująca się do kształtu nogi pod wpływem ciepła, pamiętaj, że przed pierwszym włożeniem musi być ona podgrzana w specjalnym piecyku.

 

 

DESKI SNOWBOARDOWE:

Twarde – alpejskie

Służą do jazdy na krawędziach, po twardych, przygotowanych stokach, skrętami o ciasnym promieniu. Są bardzo wąskie (18 – 19 cm w talii), z lekko tylko podgiętym przodem. Jazda na nich sprawia przyjemność dopiero w momencie opanowania podstawowych technik szybkiej jazdy na krawędzi.

Miekkie – freestyle’owe

Przeznaczone głównie do wykonywania tricków na stoku, skoków, czy jazdy po poręczach. Szerokie (nawet 27 cm w talii), o dużym promieniu skrętu. Podgięte symetrycznie: przód (nosek) i tył (tail) umożliwiają jazde przodem i tyłem. Ich elastyczność sprawia, że są odporne na naprężenia, które powstaja po złym lądowaniu.

Freeride’owe

Są połączeniem obu poprzednich grup, zarówno pod względem wyglądu, jak i właściwości. Szersze od desek alpejskich, o średnim promieniu skrętu i elastyczności. Mają większe podgięcie z przodu i mniejsze z tyłu, co umożliwia jazdę na krawędzi, jazdę po puchu, skoki oraz jazdę przodem i tyłem. Są to najlepsze deski dla początkujących.

 

 

 

BUTY DO SNOWBOARDU:

Buty i wiązania step – in. System zdobywający sobie na świecie coraz większa popularność. Łatwość z jaka można wpiąć lub wypiąć nogę, niezależnie od tego czy jest to łączenie twarde czy miękkie sprawia, że coraz częściej kupuje się wiązania  i buty w tym systemie. Jest jednak w dalszym ciągu jeden podstawowy problem – wysoka cena. Na rynku istnieje kilka systemów step in wprowadzonych przez poszczególne firmy. Niestety, nie są ona kompatybilne i but z jednego systemu pasuje tylko i wyłącznie do wiązania o tym samym rozwiązaniu. Za to twardy but step in możesz zapiąć w tradycyjnym, twardym wiązaniu. Miękkie wiązania step in, posiadające łyżwę tylną, są przeznaczone do jazdy freestyle’owej. Wiązania pozbawione tego elementu nadają się do jazdy freeride’owej oraz bordecrossowej.

Twarde wiązania i buty ograniczają zakres ruchów w stawach skokowych, ale gwarantują dokładne przenoszenie sił z nóg na deskę. Są przeznaczone wyłącznie do jazdy alpejskiej. Można w nich rozwijać duże prędkości i ostro skręcać na twardych, zmrożonych skokach. Są podobne do butów narciarskich, ale mają zwiększoną regulację ruchomości cholewy.

Miękkie mocowanie buta daje możliwość wykonywania wielu ruchów w stawach skokowych, tak potrzebnych przy wykonywaniu tricków, a zwłaszcza przy amortyzowaniu lądowania. Ma jednak mniejsza precyzję i szybkość przenoszenia sił na deskę i nie daje tak dobrej kontroli zakrawędziowania, jak wiązania twarde. Używa się go do desek: freestyle i freeride. Buty z reguły składają się z buta wewnętrznego i zewnętrznego.

 

Najbardziej znane marki desek i butów snowboardowych to: BURTON, FISCHER, PALMER i SANTA CRUZ. Nie są to najtańsze firmy, ale ich sprzęt słynie z najwyższej jakości i z najlepszego designu. 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry