Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Jak wybrać właściwe dla siebie rolki?

Jak wybrać właściwe dla siebie rolki?

Jeśli nosisz się z zamiarem zakupu rolek, pewnie nieustannie rozmyślasz o tym, jaki model dla siebie wybrać. Naczytałeś się sporo o rolkach i masz już mętlik w głowie. Jak dokonać właściwego wyboru? Na jakie rolki się zdecydować?

 

W poniższym tekście podsumujemy wszystko co o rodzajach rolek już wiesz i pomożemy Ci dokonać wyboru. Udzielimy Ci kilku porad byś wybrał najwłaściwszy dla siebie model.

                                                     

                             

 

Na początku musisz odpowiedzieć sobie na pytanie jaką jazdę zamierzasz uprawiać. Gdzie chcesz jeździć, jak chcesz jeździć i jak często będziesz jeździć. Zamierzasz jeździć relaksacyjnie, rekreacyjnie po alejkach parkowych lub po asfaltowych placach? Może chciałbyś spróbować jazdy szybkiej i nacieszyć się prędkością na specjalnie przystosowanych do tego torach? A może kręci Cię jazda agresywna, freestylowa i chciałbyś nauczyć się kilku trików i ewolucji na rolkach? Bez odpowiedzi na te pytania trudno Ci będzie dopasować do siebie model rolek. Do typu rolkarstwa dopasowuje się bowiem typ rolek.

 

  RODZAJE ROLKARSTWA  

 

 

 

Czym się różnią od siebie poszczególne modele rolek i do kogo są adresowane? Poniżej przedstawiamy rodzaje rolek.

 

ROLKI REKREACYJNE (FITNESS) – Rolki przeznaczone do nauki jazdy, do poznania tej dyscypliny sportu, do jazdy rekreacyjnej po asfaltowych alejkach i do rolkarskiego treningu fitnessowego w celu poprawy formy fizycznej. Oferują jeżdżenie mniej intensywne, relaksacyjne, bez wielkich prędkości. Materiał i konstrukcja zapewniają komfort, dobrą wentylację i dobre trzymanie stopy. Najczęściej są to modele z bardzo wysokich półek technologicznych, ponieważ w produkcji tego rodzaju rolek dzieje się najwięcej rewolucji.  Modele rolek rekreacyjnych posiadają kółka w wymiarze od 76 mm do 90 mm, o twardości 78A – 82A. Parametry te stanowią kompromis między szybkością jazdy a zwrotnością rolek oraz między amortyzacją jazdy, a trwałością kół. Łożyska w tego rodzaju rolkach to najczęściej ABEC5 lub ABEC7, najlepsze modele w tej kategorii posiadają ILQ7 lub SG7. Rolki rekreacyjne są idealne do jazdy na płaskim, dobrze przygotowanym terenie (betonowe place, asfaltowe drogi, parkingi samochodowe, alejki parkowe, dróżki rowerowe).

Jazda na rolkach rekreacyjnych znacznie poprawia kondycję fizyczną i bardzo dobrze wpływa na samopoczucie. Jest to idealny sposób spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Mnóstwo frajdy i dobrej zabawy. Przy tym możliwość spalenia wielu kalorii!

 

 

Przykładowe modele z tej kategorii: 

– K2 – Alexis 84 Boa, F.I.T.80 Alu, Athena 78, Maia Bambus.

– Rollerblade –Bladerunner PRO 80, SPARK 80, Spiritblade RTL

– Spokey – Breeze, Vivid, GT, Evo

– Tempish – Next, Airline, Delta

 

 

ROLKI REGULOWANE – Rolki dla dzieci i młodzieży początkującej i średniozaawansowanej. Dzięki odpowiedniej regulacji rosną wraz ze stopą dziecka i umożliwiają komfortowe jeżdżenie w ulubionych rolkach przez cały okres dorastania. Łatwa regulacja długości sprawia, że dziecko samo poradzi sobie ze zmianą rozmiaru rolek. Zabezpieczenia zastosowane w rolkach zapewniają bezpieczeństwo przed samoistną zmianą rozmiaru rolek podczas jazdy. Dzieci muszą przede wszystkim nauczyć się jeździć, nie potrzebują więc rolek z górnej półki, a najważniejszymi parametrami oprócz regulacji powinna być wygoda i bezpieczeństwo. Rolki te przeznaczone są tylko dla dzieci i młodzieży, nie mogą ich używać dorośli posiadający mniejszą stopę, ze względu na zbyt duże obciążenie. Kiedy kupujemy rolki dla dzieci, nie powinniśmy zapominać o ochraniaczach i o kasku.

 

 

Przykładowe modele z tej kategorii:

– Spokey – Rookie, Ribon, Blast, Bust

– K2 – Charm, Charm Boa, Merlin Junior

– Axer Sport – Monia, Feel, Xteme 2, Raze, Fusion, Arrow

– Tempish – F21 Duo, Stream New, Twin, Rebel PP

 

 

ROLKI SZYBKOŚCIOWE (DO JAZDY SZYBKIEJ) – Ekstremalne lekkie rolki adresowane do miłośników większych prędkości. Są to rolki przeznaczone do profesjonalnej, sportowej, szybkiej jazdy kondycyjnej. Modele posiadają lekki i wąski but, często też niski. Przeznaczone są dla zaawansowanych i doświadczonych rolkarzy, którzy chcą i potrafią osiągać na rolkach ogromne prędkości. Rolki szybkie są niższe i sztywniejsze niż rekreacyjne. Rozmiar kół w tego typu rolkach to od 100 mm – 110 mm. Czym większe koła tym większą prędkość można osiągnąć, ale rolki szybkościowe o wielkich kołach są stosunkowo mało zwrotne i mało skrętne. Służą do wyścigów, nie do ewolucji. Modele tej kategorii posiadają z reguły najlepsze łożyska: ILQ9, SG9 lub HTO, dzięki czemu jazda jest płynniejsza, bardziej dynamiczna i gładsza. Jazda na rolkach szybkościowych pozwala poczuć wiatr we włosach. Rolki rekreacyjne o kołach 90 mm nie są jeszcze rolkami kategorii szybkościowych, ale są to już bardzo szybkie, prawie profesjonalne rolki, na których można osiągnąć bardzo dużą prędkość (np.: ROLLERBLADE – Igniter 90 XT, Crossfire 90).

 

 

Przykładowe modele z tej kategorii:

– K2 – Mach100 CustomFit, Mach100 CustomFit Boa

 

 

ROLKI AGRESYWNE – Rolki przeznaczone raczej dla zaawansowanych skejterów, lecz wiele osób zaczyna naukę od tego właśnie typu rolek. Są to rolki mocne, trwałe, świetnie trzymające nogę, solidne. Posiadają wzmocnienia i osłony na kołach, co umożliwia ślizganie się po poręczach i murkach. Modele wykorzystujące w jeździe wszelkiego rodzaju poręcze, podjazdy, schody, krawężniki, rampy i ramy do wykonywania trików i skoków. Są to rolki których przeznaczeniem są ewolucje i akrobacje rolkarskie. Ich kółka są twarde, bardzo małe – przy czym środkowe są mniejsze od zewnętrznych. Posiadają specjalną konstrukcję buta z szeroką podeszwą z „podstawkami”. Nie są to rolki na których osiągnąć można duże prędkości – małe kółka i szeroki, ciężki but uniemożliwiają to, ale są to rolki nieprawdopodobnie zwrotne i skrętne – przystosowane do ostrych skrętów i ekstremalnych skoków. Rolki agresywne dostarczają pozytywnej dawki adrenaliny, pozwalają poznać ekstremalną stronę skatingu. Rolki agresywne przeznaczone są dla miłośników efektownej jazdy na rolkach.

 

 

Przykładowe modele z tej kategorii:

– K2 – Fatty Pro, Varsity

– Rollerblade – SOLO ESTILO SB

– Spokey – Skylar

 

 

ROLKI HOKEJOWE – Rolki dla zaawansowanych i doświadczonych użytkowników. Modele tej kategorii są  bardzo mocne i wytrzymałe. Ich  przeznaczeniem jest tylko i wyłącznie gra w hokeja na rolkach. Charakterystyczne cechy tego rodzaju rolek to dobra szybkość, bardzo dobra kontrola i zwrotność. Są twarde, nie posiadają hamulców, mają dwie wielkości kółek.

 

 

Przykładowe modele z tej kategorii:

– Tempish – Edmont, Direct 407

– Bauer – Pro 100

 

 

  

Po odpowiedzeniu sobie na pytanie, jaki rodzaj rolkarstwa nas interesuje, należy skupić się na odpowiednim rodzaju rolek i przejrzeć poszczególne modele z danej kategorii. Wybierając model dla siebie kierujemy się poszczeglnymi parametrami. O tym pisaliśmy w poprzednim tekście:”Wszystko o rolkach, zanim wybierzesz model dla siebie” –  http://www.bodyinfo.pl/wszystko-o-rolkach-zanim-wybierzesz-model-dla-siebie.a1951 na naszym portalu: www.bodyinfo.pl. Na tej podstawie – kategoria rolek plus parametry poszczególnych modeli – wybrać już możemy rolki w sam raz dla siebie!

 

 

                                                         

 

Największy wybór rolek wszystkich kategorii znajduje się w sklepie internetowym: www.sportxtreme.pl. Zapraszamy na tą stronę!

                                         

 

O czym należy pamiętać przy wyborze rolek?

 • prawidłowo dobrane rolki nie powinny w żadnym miejscu uciskać ani być zbyt luźne;
 • nigdy nie kupuje rolek dziecięcych, nawet jeśli masz małą stopę. Takie rolki mogą nie wytrzymać obciążenia przez osobę dorosłą, są zaprojektowane do wagi dziecka;
 • modele rolek często posiadają rozróżnienie na płeć – jeśli jesteś kobietą o wąskiej stopie nie kupuj modelu męskiego, może okazać się zbyt luźny;
 • pamiętaj o doborze odpowiednich skarpet sportowych. Takie skarpety stworzone we współpracy z ortopedami i specjalistami od tekstyliów pomagają zachować odpowiednią wentylację wewnątrz buta, minimalizują ryzyko otarć, odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, że skarpety nie chronią przed kontuzjami;
 • dla dzieci wybieraj rolki regulowane, skonstruowane specjalnie z myślą o nich. Nie kupuj dziecku rozmiaru na wyrost, ponieważ może skończyć się to kontuzją.

 

Jak dobrać odpowiedni rozmiar rolek?

Odpowiedni dobór rozmiaru rolek jest niezwykle ważny, złe jego dobranie może bowiem skończyć się obtarciami, odparzeniami, a nawet poważniejszą kontuzją. Dlatego też rolki nie mogą być bardzo dopasowane lub zbyt luźne. Jak w takim razie odpowiednio dobrać ich rozmiar? Naturalnie, najlepiej jest pójść do sklepu stacjonarnego i podjąć decyzję o kupnie rolek po dokładnym ich przymierzeniu. Jeśli natomiast kupujesz rolki przez internet, w celu uniknięcia złego wyboru, powinieneś zastosować się do poniższych wskazówek:

 1. Pomiaru stopy dokonaj po południu lub po wysiłku fizycznym, kiedy stopa jest większa.
 2. Rolki dobieraj zawsze do większej stopy – prawa i lewa zwykle nieco się różnią.
 3. Pomiaru dokonuj w skarpetkach, w których będziesz jeździć.
 4. Postaw stopę na powierzchni mocno ją obciążając ciężarem ciała i wypchnij kolano do przodu jak podczas jazdy. Dopiero wtedy zmierz odległość między piętą a najdłuższym palcem.
 5. Zmierzoną odległość zaokrąglaj zawsze w górę – np. jeśli stopa mierzy 25.3 cm, to wybierz rozmiar 25.5.
 6. Odczytaj z tabeli producenta jaki rozmiar rolek odpowiada długości stopy                       

 

 

Teraz wiesz już prawie wszystko na temat swoich rolkarskich preferencji i na temat rolek. Możesz zabrać się za poszukiwanie modelu dla siebie. Owocnego wyboru sprzętu życzymy i przyjemnej jazdy!

                                                                 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry