Multisport Tychy Uczniowska 7 Uvex
2012-08-14 14:14
A  A  A

Jak wysoki poziom cholesterolu wpływa na twoje ciało?

Jak wysoki poziom cholesterolu wpływa na twoje ciało?

W ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci, choroba wieńcowa stała się główną przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych. Palenie tytoniu, otyłość, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, a ostatnio, wysoki poziom trójglicerydów były związane bezpośrednio z problemami sercowymi.

Czym jest cholesterol i trójglicerydy?

Cholesterol jest niezbędny do produkcji witaminy D, pewnych hormonów  i produkcji błon komórkowych. Znajduje się w żywności pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, produkty mleczne i jaja. Trójglicerydy są przechowywane w komórkach tłuszczowych, a później uwalniane z tkanek tłuszczowych, gdy organizm potrzebuje energii między posiłkami. Oba  lipidy (tłuszcze) produkowane są przez wątrobę. Niewielkie ilości tych tłuszczów są konieczne, tylko wtedy, gdy ich poziom jest podwyższony  stają się niezdrowe.

Dobre nawyki zdrowotne, które obejmują zrównoważoną dietę, ćwiczenia pomagają utrzymać zdrowy poziom tych tłuszczów. Jednak zdrowa dieta nie gwarantuje niskich lub nawet normalnych poziomów dla niektórych osób.

Problem płytki

Wysoki poziom cholesterolu we krwi zwiększa prawdopodobieństwo, że tłuszcz zostanie odłożony na  powierzchni ścian tętnic. Średnica tętnicy zawężona  przyczynia się do zwiększenia ciśnienia krwi. Aby to zrekompensować, serce musi pracować ciężej, aby pompować taką samą objętość krwi przy węższych tętnicach. Kiedy tętnice wieńcowe są oblepione, tym serce dostaje mniej tlenu , tym samym zwiększając ryzyko zawału serca.

Przyczyny wysokiego poziomu trójglicerydów  i jego skutek.

Podwyższony poziom trójglicerydów występuje w  wysokiej zawartości tłuszczu posiłków. Obniżanie stężenia trójglicerydów jest naturalną  reakcją organizmu, w wyniku cyklicznego wzoru wysoki - niski - wysoki - niski. Podwyższone stężenie trójglicerydów jest często związane ze zwiększonym poziomem cholesterolu LDL. Dla niektórych osób, podwyższony poziom może stanowić zagrożenie dla chorób serca.

Przyczyny genetyczne

Choć zdecydowana większość przyczyn wysokiego stężenia trój glicerydów i cholesterolu we krwi nie jest genetyczna, niektóre przypadki mogą być spowodowane schorzeniem genetycznym zaburzającym pracę wątroby. Osoby, u których zdiagnozowano szczególnie wysoki poziom jednego z tych tłuszczów powinny zachęcać genetycznie związanych z członków rodziny, aby przeszli testy na zaburzenia czynności wątroby. Spośród tych osób z wysokim poziomem  tłuszczów, szacunkowo jeden z 500 obecnie ma podłoże genetyczne podstawy do ich stanu.

Przyczyny nabyte

Większość z przyczyn podwyższonego stężenia trójglicerydów są nabywane i obejmują: dietę o dużej zawartości tłuszczu lub węglowodanów (cukru), nadmiernego nadużywania  alkoholu, egzogenne estrogeny, słabo kontrolowana cukrzyca, i stosowanie  beta blokerów  lub kortykosteroidów. Kobiety i diabetycy są szczególnie zagrożeni...

Ostatnie badania sugerują, że  dieta która podnosi poziom cukru we krwi i poziom insuliny, co skutkuje większą produkcji i magazynowania tłuszczu. To z kolei sprzyja wysokiemu poziomowi trójglicerydów, co może wskazywać, że LDL jest zbyt wysoki, że poziom HDL są zbyt niskie, lub że HDL / LDL stosunek ("dobry" do "złego" cholesterolu) jest niższy niż normalnie.

Efekty

Badania wskazują na możliwą korelację pomiędzy podwyższonymi stężeniami trójglicerydów a wysokim ciśnieniem krwi. Nadmiar tego tłuszczu zwiększa stężenie VLDL, które mogą przyczynić się do wzrostu ciśnienia krwi i choroby serca. Obniżenie stężenia trójglicerydów jest to krok który można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko zarówno zawału serca (wieńcowy zakrzepicy) i miażdżycy.

Długotrwałe podwyższone stężenie trójglicerydów może również spowodować zapalenie trzustki. Stanem, który może powodować złe wchłanianie składników odżywczych i może prowadzić do cukrzycy. Jak rozwija się zapalenie trzustki, uszkodzenie może rozprzestrzeniać się do innych narządów w tym serca, płuc i nerek. Oczywiście, poza leczeniem wysokiego poziom cholesterolu, obniżanie stężenia trójglicerydów jest niezbędne.

Osiągniecie zdrowego serca

Program który pomoże nam osiągnąć zdrowe serce powinien zawierać:

  • nisko tłuszczową dietę
  • regularne ćwiczenia
  • zmniejszenie stresu
  • osiągnięcie i utrzymanie odpowiedniej wagi
  • redukcję tkanki tłuszczowej

Utrzymanie zdrowego serca

Twoim celem powinno być stworzenie programu, który obejmie dietę o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i regularnego programu ćwiczeń w celu podniesienia poziomu sprawności fizycznej co przyczyni się do zmniejszenia tkanki tłuszczowej. Jeśli to konieczne, leki mogą pomóc Ci osiągnąć swoje cele.

Obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi jest kluczem do zmniejszenia ryzyka chorób układu krążenia. Choroby układu krążenia to termin, który obejmuje szereg warunków, które wpływają na serce i naczynia krwionośne. Zwężenie i stwardnienie tętnic i nadciśnienie są przykładami takich warunków.

Twoje długoterminowe cele w celu obniżenia poziomu cholesterolu,  to zmniejszenie masy ciała do poziomów docelowych i utrzymanie ich  w życiu poprzez dostosowanie diety i regularnego wysiłku fizycznego, jeśli to możliwe, bez leków.

Wolne rodniki - „szkodniki” w ludzkim ciele

Wolne rodniki są to krótkotrwałe, wysoce reaktywne cząstki, które są w stanie zrobić krzywdę każdej materii oraz każdemu narządowi w organizmie człowi ...czytaj dalej »
Wolne rodniki - „szkodniki”  w ludzkim ciele
2014-09-22

Jagoda Acai

Owocom Acai przypisuje się bardzo wiele prozdrowotnych właściwości, natomiast tylko te wynikające z potencjału antyoksydacyjnego wydają się być uzasad ...czytaj dalej »
Jagoda Acai
2013-10-25

Zdrowy sen gwarancją zdrowego życia!

Sen jest nie tylko przyjemnością i relaksem, na który każdy z nas może sobie pozwolić w ciągu doby, ale też koniecznością. Jest niezbędny, aby prawidł ...czytaj dalej »
Zdrowy sen gwarancją zdrowego życia!
2013-08-18
Powiązane artykuły
Gorset mięśniowy a stabilny kręgosłup

Gorset mięśniowy a stabilny kręgosłup

Ponad 85% kobiet odczuwa w pewnym momencie swojego życia bóle pleców. Większość przypadków ma swoje powody w kontuzjach tkanek miękkich podt
2013-01-20 13:24
Kalorie a zdrowie kości

Kalorie a zdrowie kości

Niedostateczne spożywanie kalorii wpływa negatywnie na zdrowie kości!
2013-01-19 16:05
Papryka Cayenne

Papryka Cayenne

Papryka Cayenne czyli wszystko o królowej wśród przypraw
2012-12-09 10:30
Kijki do chodzenia Nordic Walking

Kijki do chodzenia Nordic Walking

Wybierając długość kijka powinniśmy wziąć pod uwagę takie czynniki jak wzrost osoby, długość kroku, ruchomość w stawach, proporcje kończyn,
2012-09-11 14:23
Smukłe ciało bez chwili nudy-Orbitrek

Smukłe ciało bez chwili nudy-Orbitrek

Wraz z wzrostem popularności wśród ludzi zdrowego i aktywnego trybu życia, powstało wiele urządzeń mających ułatwić i urozmaicić ćwiczenia.
2012-09-08 11:23
Imbir i jego właściwości.

Imbir i jego właściwości.

Ta roślina jest jedną z najstarszych roślin leczniczych, jak również przyprawowych. Zawiera wapń, magnez, fosfor i potas.
2012-08-30 16:26
Nordic Walking…w wodzie!

Nordic Walking…w wodzie!

Nordic Walking jest dyscypliną, którą można uprawiać nie tylko na lądzie! Okazuje się, że maszerować można również w…wodzie.
2012-08-20 13:01
Cellulit. Czy da się go zwalczyć?

Cellulit. Czy da się go zwalczyć?

Cellulit jest pofałdowaną tkanką tłuszczową, nazywaną często „skórką pomarańczową”, która gromadzi się na pośladkach oraz udach.
2012-08-18 22:04
Cztery sekrety zdrowych kości

Cztery sekrety zdrowych kości

Wapń w diecie jest bardzo ważny dla utrzymania zdrowych kości. Większość spożywanego wapnia powinno pochodzić ze wszystkich źródeł żywności
2012-08-14 15:52
Cholesterol i zdrowe ciało

Cholesterol i zdrowe ciało

Czym jest to co nazywamy cholesterolem? Dowiedz się co musisz wiedzieć na temat cholesterolu i o zdrowiu ciała.
2012-08-14 14:10
Korzyści ze sprawności fizycznej

Korzyści ze sprawności fizycznej

Sprawność fizyczna jest sekretem trwałej utraty wagi. Oczywiście nie zawsze jest łatwo znaleźć czas na ćwiczenia i nie każdy ma ochotę zosta
2012-08-14 13:28
Sałatka z gotowanym kurczakiem i selerem

Sałatka z gotowanym kurczakiem i selerem

Przepis na pożywną sałatkę z kurczakiem i selerem.
2012-08-14 11:31
Bieganie - większa wydolność i zdrowie dla organizmu

Bieganie - większa wydolność i zdrowie dla organizmu

Jak już doskonale wiemy bieganie ma bardzo korzystny wpływ dla naszego organizmu.
2012-08-13 15:58
Bezkonkurencyjna potęga natury - siemię lniane

Bezkonkurencyjna potęga natury - siemię lniane

Siemię lniane jest najczęściej wykorzystywane w medycynie naturalnej. Profilaktyka i osłona w chorobach nowotworowych, menopauzie, chorobach
2012-07-11 12:25
Picie alkoholu jest zdrowe! Gdy pijesz czerwone wino

Picie alkoholu jest zdrowe! Gdy pijesz czerwone wino

Wypijając dwie szklaneczki czerwonego wina dziennie, spada możliwość zawału serca o 40%! Aby picie czerwonego wina mogło przynieść korzystne
2012-07-11 12:12
redmonster
Redakcja RedMonster
43-100 Tychy, Uczniowska 7
[email protected]
NIP: 6462632499