Jesteś tutaj
Dom > Nowości > JAZDA KONNA. LEKCJA 1

JAZDA KONNA. LEKCJA 1

W dzisiejszym artykule przeprowadzamy pierwszą teoretyczna lekcję jazdy konnej. W kolejnych tekstach publikować będziemy kolejne lekcje, które mają na celu przygotować Was merytorycznie do praktycznej nauki jazdy. Będziemy udzielać Wam wielu rad i wskazówek, by pomóc wam w błyskawicznym przyswojeniu jeździectwa.

W poniższym tekście opowiadamy o rodzajach chodu konia i o typach dosiadu. Zachęcamy do lektury.

 

                                                       

 

Istnieją cztery podstawowe CHODY konia:

–          STĘP

–          KŁUS

–          GALOP

–          CWAŁ

 

 

 

STĘP
Stęp jest najwolniejszym chodem konia. Jest czterotaktowy. Właśnie w stępie uczymy się poprawnego dosiadu już na pierwszej jeździe konnej. W stępie jeździec powinien wyprostowany siedzieć w siodle. Cały czas musimy siedzieć rozluźnieni i podążać wraz ruchem konia lekko „kołysząc” się w rytm.
Oczywiście możemy zmniejszać i zwiększać prędkość stępu dzięki odpowiedniemu działaniu łydek, dosiadu i w ostateczności wodzy. Jeśli chcemy wyciągnąć stęp musimy przycisnąć łydkę oraz leciutko wypchać konia biodrami. Gdy chcemy zwolnić stęp siadamy mocniej w siodło i w ostateczności leciutko napinamy wodze.

 

 

 

KŁUS
Kłus jest drugim co do szybkości chodem konia. Kłus jest dwutaktowy. Jeździec może jechać kłusem:

–          anglezowanym lub

–          ćwiczebnym.

Kłus anglezowany polega na unoszeniu się i opadaniu w siodło w rytm ruchu konia. Na jeden takt podnosimy się, na drugi siadamy.
Anglezowanie nie polega na tym że „wstajemy” prostując nogi. Polega natomiast na tym, że podnosimy się na kolanach. Nogi powinny być zawsze w tym samym miejscu i nie możemy ich prostować. W kłusie anglezowanym częstym błędem jest to, iż przy podnoszeniu się unosimy ręce. Jest to niedopuszczalne – ręce nie anglezują i muszą być cały czas w jednym miejscu (nisko).
Na ujeżdżalni ważne jest by anglezować na dobrą nogę. Musimy anlgezować na tylną wewnętrzną nogę, a że jej nie widzimy anglezujemy na przednią zewnętrzną. Gdy koń wystawia tę nogę do przodu – podnosimy się, a gdy noga idzie do tyłu siadamy. W terenie nie ma znaczenia na którą nogę anglezujemy, lecz ważne jest byśmy zmieniali ją co 100-200 metrów, aby równo obciążyć konia.

W kłusie ćwiczebnym (wysiadywanym) jeździec musi siedzieć w siodle – nie anglezuje. Wiele osób ma problem z wysiedzeniem kłusa – nie może wysiedzieć i ciągle podskakuje w siodle. Aby dobrze wysiadywać musimy być rozluźnieni, aby dopasować się do rytmu konia. Nie należy się usztywniać! Zadzieranie pięt również powoduje, że podskakujemy w kłusie. Pięta ma być naszym najniższym punktem, ale nie możemy jej zbyt mocno ciągnąć w dół by nie usztywnić nogi i miednicy. Poza tym warto pamiętać o tym, by jeździć na dłuższych strzemionach bo dzięki temu udaje się lepiej wysiadywać kłus.

W sytuacjach kiedy mamy problemy z wysiedzeniem kłusa lub popełniamy błąd związany w podnoszeniem się zbyt wysoko przy anglezowaniu warto zastosować super ćwiczenie – pojeździć bez strzemion. Jazda bez strzemion jest cudownym lekarstwem na tego typu kłopoty z nauką jazdy. Wyjmijcie nogi ze strzemion i zakłusujcie. A oto kilka ćwiczeń wykonywanych w kłusie bez strzemion:
– kółko ćwiczebnie
– kółko anglezowanym
– kółko półsiad
– kółko szpagat (siedzimy tylko na kości ogonowej a nogi odstawiamy jak najbardziej od siodła)
– żabki (podnosimy jak najwyżej i opuszczamy nogi w rytm ruchu konia)
Tego typu ćwiczenia warto od czasem porobić. Dzięki nim poprawi się nasza równowaga na koniu, a poza tym  zlikwidujemy problemy w dosiadzie przy kłusowaniu.

 

 

 

GALOP
Galop jest trzecim co do szybkości chodem konia. Jest trzytaktowy. W galopie występuje faza zawieszenia, podczas której wszystkie nogi konia znajdują się w powietrzu. Jeden krok galopu nazywamy „foule” . Jeździec może galopować w pełnym siadzie lub półsiadzie.

Pełny siad 
W galopie w pełnym siadzie jeździec siedzi w siodle i podąża wraz z ruchem konia wypychając go biodrami. Aby dobrze wysiedzieć galop musimy mieć dobry dosiad plus musimy być rozluźnieni i pracować biodrami. Pisząc „dobry dosiad” mam na myśli:  siedzenie prosto, pięty delikatnie w dół, przedramię – wodza – pysk konia tworzą linię prostą itp. Jeśli jesteśmy rozluźnieni, dobrze pracujemy biodrami, mamy dobry dosiad, a mimo to nadal nie możemy wysiedzieć galopu możemy lekko odchylić się do tyłu. 
Aby mieć dobry dosiad w galopie w pełnym siadzie najlepiej najpierw skupić się nad doskonaleniem dosiadu w klusie ćwiczebnym. Gdy opanujemy wysiadywanie kłusu do perfekcji, galop nie sprawi nam większych problemów.

Galop w półsiadzie 
W półsiadzie jeździec trzyma równowagę na kolanach i górnych częściach łydek, co przypomina „klęczenie w siodle”. Tułów pochylony lekko do przodu. Jeśli na początku nie umiemy dobrze utrzymać równowagi w półsiadzie, możemy złapać się rękami za grzywę konia. To właśnie w półsiadzie najczęściej galopujemy po raz pierwszy.

Jak zagalopować?
Zagalopować możemy zarówno ze stój, stępa jak i z kłusa. Jeśli chcemy zagalopować z kłusa musimy jechać spokojnym, roboczym kłusem i przestać anglezować. Aby zagalopować:
– wewnętrzna łydka działa przy poręgu
– zewnętrzna łydka działą za popręgiem
– napinamy wewnętrzną wodzę, skręcając szyję konia do wewnątrz, tak by widzieć pół jego oka
– wypychamy konia biodrami
– oddajemy wodze

Jeśli wykonamy poprawnie te czynności koń powinien zagalopować na prawidłową nogę. Jeśli zagalopuje na złą nogę musimy ją zmienić. Są dwa sposoby na zmianę nogi 
1. Przejść do kłusa i zagalopować
2. Wykonać lotną zmianę nogi

Lotna zmiana nogi polega na tym że w fazie lotu konia działamy pomocami tak jak do zagalopowania na dobrą nogę. Więc aby zmienić nogę galopu na dobrą to w fazie lotu:
– wewnętrzna łydka przy popręgu
– zewnętrzna za popręgiem
– wewnętrzna wodza napięta
– obciążamy wewnętrzną kość siedzeniową
Jednak w terenie nie ma znaczenia na jaką nogę galopujemy, jednak musimy nogę zmieniać by obciążać nogi konia równo.

– Kontrgalop
Kontrgalop to element ujeżdżenia. Jest to celowy galop na złą nogę. Wymagany jest od srebrnej odznaki jeździeckiej i od klasy P w ujeżdżeniu.

 

 

 

CWAŁ
Cwał to najszybszy chód konia. Tak na prawdę jest odmianą galopu wyciągniętego. Różnica polega jednak na tym, że galop jest trzytaktowy, a w cwale koń rozbija chód na cztery takty. Prędkość cwału wynosi ok. 50-70km/h, w zależności od rasy konia. Cwałować można TYLKO na torach wyścigowych i w terenie. Na ujeżdżalni NIE DA SIE przejść do cwału. W cwale można jechać tylko i wyłącznie w półsiadzie!

Aby przejść do cwału koń potrzebuje na prawdę dużo przestrzeni. Cwał poprzedzamy długim wyciąganiem galopu w półsiadzie, potem dajemy łydkę i koń powinien przejść w cwał. 
Jak poznać, że to cwał? W cwale poczujesz czterotaktowy rytm. To będzie zupełnie inaczej niż w galopie. Wiatr we włosach, świst w uszach… Olbrzymia prędkość będzie odczuwalna. Po za tym cwałując poczujesz lekkość! Będzie ci lżej w cwale niż w galopie w półsiadzie. Będzie cudownie!

Jeśli powyżej przycztałeś, że przejść w cwał można tylko poprzez wyciągnięty galop to pewnie masz ochotę zadać pytanie, jak to jest że na wyścigach konie stratują cwałem. Prawda jest taka, że jest to po prostu wynik długiego treningu wyścigowego w boksach startowych. Konie uczone są że na sygnał i na otwarcie drzwiczek boksu mają ruszyć cwałem.

 

 

             KŁUS             

 

 

Powyższe wskazówki powinny Wam pomóc w zdobyciu wiedzy teoretycznej na temat chodów konia i dosiadów w jeździe. Sama teoria jednak na nic się zda, jeśli nie wykonacie sumiennie ćwiczeń praktycznych. To praktyka czyni mistrza. Tak więc trenujcie jak najwięcej. Nie zaniedbujcie jednak teorii bo ona może okazać się niezwykle przydatna w trudnej nauce jazdy na koniu.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry