Jesteś tutaj
Dom > Nowości > JAZDA KONNA. Lekcja 6 – PODSUMOWANIE

JAZDA KONNA. Lekcja 6 – PODSUMOWANIE

Poniższy artykuł stanowi podsumowanie pięciu lekcji jazdy konnej, które zamieściliśmy na łamach bodyino.pl. Dzisiejsza, szósta lekcja pomoże nam przypomnieć sobie i utrwalić informacje zawarte w poprzednich pięciu lekcjach. Zapraszamy do lektury!

 

                                                          

 

LEKCJA 1

Istnieją cztery podstawowe CHODY konia:

–          STĘP

–          KŁUS

–          GALOP

–          CWAŁ

Kłus dzieli się na:

–         anglezowany

–         ćwiczebny

 

http://www.bodyinfo.pl/jazda-konna-lekcja-1.a1902

 

 

LEKCJA 2

Istnieją trzy rodzaje dosiadu:

– dosiad ujeżdżeniowy
– półsiad
– dosiad stiplowy

Podstawą poprawnego dosiadu jest technika utrzymywania naturalnie napiętego tułowia, rozluźnionego siedzenia i nóg w celu pochłaniania ruchu konia poprzez krzyż.

 

Jak zatrzymać konia?

Nie ma potrzeby ciągnąć mocno za wodze, gdyż koń mając wędzidło w pysku, w bardzo wrażliwym miejscu odczuwa każde działanie ręki jako ucisk metalu na wrażliwe miejsce na żuchwie. Koń na pewno chętnie się zatrzyma, gdy się go o tym poinformuje za pomocą dosiadu zanim zadziała ręka. Należałoby wobec tego nauczyć konia kolejnych pomocy, które mają za zadanie go zatrzymać. Najpierw głos i dosiad, a dopiero po nich ręka.

Chcąc zatrzymac konia możemy delikatnie zadziałać wstrzymująco wodzami, pamiętając o tym, że w momencie zatrzymana należy wodzę odpuścić.

Czyli, jeśli chcemy by koń stanął, mocno trzymajmy nogi na jego bokach, naciskajmy nimi, a przy tym delikatnie  pociągnijmy wodzami oraz odchylajmy się do tyłu. Możemy dorzucić do tego elementy głosowe, coś w rodzaju „prrr”

http://www.bodyinfo.pl/jazda-konna-lekcja-2.a1907

 

 

LEKCJA 3

Jak ruszyć konia?

Aby koń zaczął chodzić stępem, trzeba dać mu znak, żeby ruszył. Lekko ”pukamy” nogą w bok konia… i już koń rusza. Dobrze jest też „wypchnąć” delikatnie konia z biodra. A więc PUKNIĘCIE nogą plus WYPCHNIĘCIE biodrami i koń rusza!  

Jak skręcić konia?

Konia skręcami ciągnąc delikatnie wodze w jedną lub w drugą stronę. Do tego dochodzi praca nóg –  naciskanie łydkami na boki konia. Jedną łydką „przed” strzemieniem (na jednym boku konia), a drugą łydką „za strzemieniem” (na drugim boku konia) w zależności od kierunku w jakim będziemy skręcać.

Przed każdą jazdą konną niezwykle ważna jest rozgrzewka „na sucho”. Tak jak w każdej innej dyscyplinie sportu, tak i w jeździectwie rozgrzewka dotyczyć musi wszystkich partii mięśni oraz wszystkich ważnych stawów.

 

Aby opanować podstawy jazdy konnej warto wykonywać od czasu do czasu ćwiczenia w siodle. (Koń w tym czasie kłusuje). Do najbardziej znanych należą:

–         Dotykanie rękami czubków palców u nóg

–         Skręty ramion

–         Położenie się na zadzie konia

–         Skłony

 

Wszystkie te ćwiczenia wykonujemy w pełnym siadzie starając się utrzymać równowagę i rytm jazdy.

http://www.bodyinfo.pl/jazda-konna-lekcja-3.a1945

 

 

LEKCJA 4

Jazda w galopie

Podstawowym błędem w galopowaniu jest zły dosiad. Aby nauczyć się dobrze galopować warto poświęcić trochę czasu na ćwiczenia w kłusie ćwiczebnym (nogi wyciągamy ze strzemion).

Kontakt

Podstawą wykonania jakiegokolwiek zadania na koniu jest umiejętność utrzymania go na kontakcie. Szczególnie w trakcie galopu czy skoku przez przeszkody KONTAKT jest ważny. Nie może być za mocny, ale musi być pewny i stabilny.

 

Podstawy skoków przez przeszkody

PÓŁSIADPoprawny jest półsiad, podczas którego w plecach robi się taki jakby dołek, ale nie kosztem usztywnienia pleców i miednicy. 

LĄDOWANIE – Dopasujcie idealnie strzemiona!  Prawidłowa długość strzemion jest tu bardzo ważna. Najbardziej odpowiedzialne przy lądowaniu są nogi -to one odpowiadają za utrzymanie równowagi.

ODDAWANIE WODZY – Najsensowniej jest nie tracić kontroli nad koniem! Trzeba tak funkcjonować na koniu, aby ręka nie działała przeciwko koniowi, ale zachowywała ten sam kontakt z koniem. Napięcie wodzy musi być takie samo przed, w trakcie, jak i po lądowaniu za przeszkodą. 

http://www.bodyinfo.pl/jazda-konna-lekcja-4.a1946

 

LEKCJA 5

Technika skoku przez przeszkody

Podstawą powodzenia w skokach przez przeszkody jest równowaga i poczucie bezpieczeństwa. Przy skokach obowiązuje nieco inny dosiad niż przy normalnej jeździe, tzw. półsiad. Pozwala on dopasować się jeźdźcowi do czterech faz skoku. Nieprawidłowa postawa w siodle utrudnia skok… Doskonałym ćwiczeniem, które przygotowuje do skoków jest praca na drągach. Przechodzimy przez nie stępem, później przejeżdżamy kłusem. Po pewnym czasie końce drągów możemy umieścić na niewielkim podwyższeniu. Jeśli potrafimy już w półsiadzie przejechać szereg drągów, możemy spróbować przeskoczyć przez pierwszą przeszkodę. Najłatwiejsza przeszkoda nazywana jest kopertą. Składa się ona z nisko zawieszonych, skrzyżowanych drągów. Kolejnym krokiem w nauce skakania jest pokonywanie pionowych przeszkód czyli stacjonat.

 

Rodzaje przeszkód:

–         stacjonata

–         koperta

–         brama sztokholmska

–         mur

–         okser

–         DOUBLEBARRE i TRIPLEBARRE

–         Cavaletti

–         Rów z wodą

http://www.bodyinfo.pl/jazda-konna-lekcja-5.a1965

 

 

                                                                     

 

 

Powyższy tekst miał za cel przypomnieć nam o wszystkim o czym mówiliśmy na pięciu poprzednich lekcjach jazdy konnej i podsumować pewną wiedzę i pewne umiejętności już zdobyte. To była ostatnia już w tym sezonie część artykułu o jeździectwie. Nauczyliśmy się w tym roku podstaw jazdy. Więcej wiedzy zdobędziemy w przyszłym sezonie. Zapraszamy! Pozdrawiamy.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry