Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Jazda na rowerze a zdrowie

Jazda na rowerze a zdrowie

Zalety jazdy na rowerze:

Rower to samo zdrowie. Pod takim sformułowaniem podpisałby się każdy lekarz. Po pierwsze, regularna jazda na rowerze intensywnie wpływa na wzrost tkanki mięśniowej W trakcie jazdy największą pracę wykonują łydki, mięśnie ud, mięsień zewnętrzny i mięśnie pośladków. Po drugie, jazda na rowerze zwiększa wydolność, poprawia kondycję i pomaga przy redukcji tkanki tłuszczowej. Regularny wysiłek fizyczny, w dodatku prowadzony na świeżym powietrzu, poprawia pracę serca, a więc krążenie krwi i proces dotleniania mózgu. Zdaniem ekspertów, wystarczy pokonywać regularnie 10-15 km dziennie, i to nawet na płaskim podłożu, aby w niedługim czasie zaobserwować poprawę ogólnej wydajności organizmu. 

                                      

 

Ujemne strony kolarstwa:

Niestety kolarstwo ma też swoje gorsze strony. Jest to dość kontuzjogenną dyscyplina sportu. Kontuzje w kolarstwie są czymś tak naturalnym jak urazy w koszykówce, siatkówce czy piłce nożnej. Urazy kolarskie można podzielić na przeciążeniowe i ostre.

Najczęstszą kontuzją wśród rowerzystów są bóle tzw. pasma biodrowo – piszczelowego, czyli okolicy bocznej kolana, a także okolicy głowy strzałki. Są to bóle związane z przeciążeniem treningowym. Nieodzowną częścią jazdy na rowerze są upadki spowodowane albo błędem technicznym rowerzysty, albo też czynnikami zewnętrznymi (na przykład pojawieniem się pieszego na ścieżce rowerowej lub trasie). Przy dużej prędkości kolizje potrafią być niezwykle niebezpieczne, gdyż prowadzą do złamań kości, zwichnięć stawów, a w najlepszym razie otarć naskórka (tzw. szlifów). Ważnym elementem jazdy jest prawidłowe ułożenie siodełka – powinno być ono ustawione na odpowiedniej wysokości i pod właściwym kątem – tak, aby rowerzysta nie musiał przesadnie się pochylać lub też jechać w pełni wyprostowanym. Ma to wpływ na bezpieczeństwo i zapobieganie nadwerężaniu mięsni i stawów. Zbyt twarde lub miękkie czy też zbyt wąskie lub szerokie siodełko również ma duży wpływ na komfort jazdy.

 

                                    

 

Ryzyko urazów:

Choć rekreacyjna jazda na rowerze to stosunkowo bezpieczna dyscyplina, ryzyko urazów występuje tu, jak w każdym innym sporcie. Do najpopularniejszych kolarskich kontuzji nóg zalicza się:

 

                              

 

 

– Bóle kolan

Ponieważ kolano jest tak ważnym i tak delikatnym mechanizmem, wszelkie niepokojące obawy takie jak ból podczas jazdy, „klikanie” i puchnięcie należy skonsultować z lekarzem. Zbyt nisko ustawione siodełko może prowokować ruch kolan na zewnątrz, a to z kolei może drażnić i niszczyć chrząstkę. Podobny efekt może mieć nieprawidłowe ustawienie stopy na pedale (poduszeczka stopy – miejsce powyżej śródstopia a poniżej palców – powinna być oparta na środku pedału). Ból będzie się nasilał przy dużym obciążeniu – jeździe pod górkę, przy użyciu wysokich przerzutek itp.

 

– Ból goleni

Ból występujący po lewej lub prawej stronie piszczeli to zazwyczaj efekt zapalenia mięśni lub ścięgna, wywołanego niezrównoważoną pracą mięśni z tyłu i z przodu łydki. Kontuzję tę można wyleczyć dzięki odpowiednim ćwiczeniom rozciągającym i siłowym.

 

– Zapalenie ścięgna Achillesa

Podrażnienie lub zapalenie ścięgna Achillesa (nad piętą) może być wywołane nieprawidłową techniką pedałowania, brakiem rozgrzewki lub źle ustawionym siodełkiem. U doświadczonych rowerzystów powodem tej kontuzji jest często zbyt intensywny trening. Lekarstwem jest odpoczynek, okłady z lodu oraz środki przeciwzapalne. Jeśli ból nie ustępuje, należy zwrócić się do specjalisty.

 

– Ból i drętwienie stopy

Bóle stopy wywołane są najczęściej złym ustawieniem siodełka lub nieprawidłowym obuwiem – buty do jazdy na rowerze powinny podpierać łuk stopy i mieć lekko podniesioną piętę. Podeszwa nie powinna być zbyt miękka, co może sprzyjać obniżaniu pięty poniżej poziom pedałów. Drętwienie i mrowienie, a nawet puchnięcie, to efekt naciskana nerwy między środkowymi palcami stopy – pomóc może zmiana obuwia na luźniejsze, a nawet poluzowanie sznurówek.

 

 

 

Rowerowe wypadki mogą prowadzić do wszelkiego rodzaju poważnych kontuzji. Niestety – nawet unikając kraks można zrobić sobie krzywdę. Źle wyregulowany sprzęt, nieprawidłowe obuwie oraz przetrenowanie to najczęstsze przyczyny kolarskich kontuzji nóg. Warto zwracać uwagę na takie rzeczy, gdyż dzięki temu zapobiec można rozmaitym urazom. 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry