Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Jazda na rolkach, czyli cardio dla każdego

Jazda na rolkach, czyli cardio dla każdego

Jazda na rolkach czyli cardio dla każdego!

  1. Wstęp
  2. Zalety jazdy na rolkach
  3. Jak wybrać rolki oraz akcesoria
  4. Co robić poza sezonem?
  5. Podsumowanie

Spalanie kalorii i zrzucanie nadprogramowych kilogramów nie jest proste, zwłaszcza jeśli mamy słaby metabolizm i jesteśmy książkowym przykładem endomorfika. Zazwyczaj takie osoby od zawsze będą walczyć ze swoimi problemami na różne sposoby, łącząc rygorystyczne diety, treningi siłowe oraz różnego rodzaju trening cardio. W okresie wakacyjnym możemy większość czynności wykonywać na dworze i bez dwóch zdań warto z tego korzystać, zwłaszcza iż godzina jazdy na rolkach, pozwala nam na spalenie 700 kalorii!

Zalety jazdy na rolkach

Patrząc nawet na osobę jeżdżącą na rolkach, z pewnością domyślamy się, że szybka utrata zbędnych kilogramów nie jest jedyną pozytywną stroną tego sportu. Najciekawszy jest fakt, że możemy uprawiać go od najmłodszych lat, a im wcześniej zaczniemy, tym dla nas lepiej, ponieważ nasza koordynacja ruchowa i zdolność równowagi będą o wiele lepsze w przyszłości. Dodatkowo im jesteśmy młodsi, tym łatwiej nam się nauczyć jeździć na rolkach, więc uwaga rodzice! Jeśli wasza pociecha umie już dobrze chodzić, warto zastanowić się nad nauką jazdy na rolkach w niedługim okresie czasu! Rolki dodatkowo nie obciążają stawów jak to bywa w przypadku biegania, czy ćwiczeń na siłowni, więc jeśli mamy problemy ze stawami, jest to praktycznie najlepszy pomysł na aktywność fizyczną w okresie wiosny, lata i wczesnej jesieni. Rolkarze również bardzo często się integrują ze sobą i praktycznie w każdym większym mieście odbywają się również różnego rodzaju imprezy, rajdy i spotkania związane z tą tematyką, więc możemy się spodziewać, że w szybkim tempie poznamy ciekawych ludzi z podobnymi zainteresowaniami do naszych.

Jak wybrać rolki oraz akcesoria

Gdy tylko zaczyna się sezon, w każdym sklepie sportowym możemy spotkać ogromną ilość różnych modeli łyżworolek, natomiast w marketach posiadają one nawet osobne uliczki, jest to w końcu sport który ze względu na swoje atuty posiada coraz większą liczbę zwolenników. Nic dziwnego w tym, że większość z nas może mieć problemy z wyborem odpowiedniego dla siebie modelu. Po pierwsze łyżworolki możemy podzielić na dwie kategorie, klasyczne, czyli modele z dużymi, kauczukowymi, miękkimi kółkami, plus dodatkowo z tyłu zamontowany jest hamulec. Drugą kategorią są o wiele droższe modele wyczynowe, tak zwane agresywne, ponieważ służą one do wykonywania wielu akrobacji, posiadają one 4 kółka z wytłoczonym wgłębieniem po środku. Nie posiadają również hamulców, a koła są o wiele twardsze, więc samo hamowanie również jest trudniejsze. Jeśli nie zamierzamy wykonywać sztuczek i akrobacji, będzie to dla nas zbędny wybór, gdyż nie wykorzystamy potencjału tych rolek i przepłacimy. Rolki powinny bardzo dobrze stabilizować kostki i pewnie trzymać nogę, więc zawsze powinniśmy mieć możliwość przymierzenia ich na swojej nodze, nie wybierajmy również najtańszych modeli, ponieważ to może później przełożyć się na dużą ilość kontuzji. Warto kupować oryginalne modele ze średniej półki, ponieważ na samym początku będą one nie tylko wystarczające dla nas, ale również nie będą drogie, więc ich zakup nie będzie dla nas problemem. Nie zapominajmy również o ochraniaczach, ponieważ one nie tylko będą chronić nasze kolana i łokcie przed otarciami, ale również będą stabilizować punkty najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju złamania, natomiast sam kask może nawet uratować nam życie w sytuacji upadku.

Co robić poza sezonem?

Niestety zima nie rozpieszcza rolkarzy, więc na kilka miesięcy będziemy musieli schować swój sprzęt do szafy, jednak czy to finalnie oznacza brak możliwości treningów? Oczywiście, że nie! Przypomnijmy sobie jaki sport jest bardzo podobny do jazdy na rolkach? Oczywiście są to łyżwy! Ruchy są praktycznie do siebie identyczne, lecz przez ograniczenia miejsca do jazdy, nie będziemy mogli osiągać maksymalnych prędkości, a samotne wyjście w takie miejsce może być dla nas nieco nużące, lecz jeśli znajdziemy paczkę znajomych którzy chętnie z nami pojeżdżą na łyżwach, z pewnością będzie zabawnie! Dzięki temu finalnie będziemy musieli spokojnie odpocząć od swojego ulubionego sportu jedynie przez 2, maksymalnie 3 miesiące w ciągu roku, gdy będzie już zbyt zimno i mokro na rolki, a zbyt ciepło na łyżwy. Pamiętajmy o tym, że nie powinniśmy jeździć po kałużach i piachu, ponieważ będzie dostawać się to do naszych łożysk, a co za tym idzie, również w szybki sposób zniszczymy swój sprzęt.

Podsumowanie

Jak widać warto zainwestować w rolki, które nie tylko nie są drogie, ale również dostarczą nam ogromną ilość zabawy. Dodatkowo wydając nawet 200 złotych, jesteśmy w stanie kupić rolki na których będziemy jeździć przez kilka sezonów bez żadnej dodatkowej inwestycji w łożyska i tym podobne elementy. Dodatkowo w ten sposób szybko zrzucimy nadprogramowe kilogramy i znajdując osobę która z nami chętnie będzie jeździć, będziemy mogli zwiedzać okoliczne atrakcje. Godzinna sesja na rolkach to aż 700 kalorii, więc jest to aktywność oferująca nam jedno z najszybszych sposobów spalania tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry