Jesteś tutaj
Dom > Bieganie > JOGGING. Biegać na czas czy na dystans?

JOGGING. Biegać na czas czy na dystans?

Artykuł powstał dzięki uprzejmości

magazynu: RUNNER’S WORLD

 

Naukowcy odkryli, że w trakcie treningu inaczej postrzegasz dystans i czas. Dla przykładu: łatwiej wyobrazić sobie, że do mety zostało 10 km niż 40 minut. Dystans po prostu lepiej czujesz. A im więcej biegasz, tym czucie bardziej wzrasta. W przypadku czasu bez patrzenia na zegarek lub liczenia sekund trudno oszacować, ile udało się już przebiec. W efekcie, kiedy biegniesz na czas, masz tendencje do utrzymywania równego tempa. Włącza się tu prosta kalkulacja – przyśpieszenie nic Ci nie da, nie skróci wysiłku, spowoduje tylko, że bardziej się zmęczysz. A końca i tak nie widać. Inaczej jest, kiedy biegniesz konkretny dystans – tutaj zwiększenie szybkości pozwala skrócić ćwiczenie. Dobrze jest byś przemyślał sobie tą wiedzę i potrafił wykorzystać ją na treningu. 

 

 

NA MINUTY – Bieganie na czas rozwija bardzo ważną umiejętność na zawodach, czyli utrzymywanie równego tempa. Wykonaj co najmniej raz w miesiącu swoje długie interwały w konkretnym czasie zamiast na odległość.

Ćwiczenie: Ustaw zegarek albo telefon, żeby odmierzył trzy minuty. W tym czasie biegnij w tempie startowym. Powtórz 4-6 razy. Dopiero po powrocie do domu sprawdź, czy udało się za każdym razem złapać taką samą szybkość i przebiec identyczny dystans.

 

Znalezione obrazy dla zapytania bieganie z pulsometrem

 

 

 

NA METRY – Na dystans warto się przerzucić w ostatniej fazie przygotowań do zawodów. Tutaj łatwiej Ci zarządzać zmianą tempa, czyli możesz wykształcić instynkt finiszowania, który przyda się na imprezie docelowej.

Ćwiczenie: Zrób interwały w tempie startowym na stadionie lub innej wymierzonej ścieżce. Przebiegnij 4x 800 metrów z przerwą 2 minuty. Najmocniejszy finisz włącz dopiero przy ostatnich powtórzeniach, żeby mieć siły wykonać całe ćwiczenie. 

 

 

 

 

Źródło tekstu:

http://www.runners-world.pl/ 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry