Jesteś tutaj
Dom > Bieganie > Jogging. Wydłużający życie

Jogging. Wydłużający życie

 Bieganie coraz częściej bywa zalecane przez lekarzy, jako lekarstwo profilaktyczne, działające korzystnie zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Od niedawna wiemy też, że jogging ma zdolności odmładzające. Najnowsze badanie pokazują jednak, że tego typu aktywność fizyczna może także wydłużyć życie.

 Bieganie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy, artretyzmu, osteoporozy i raka. Nawet niewielkie ilości biegania, regularnie uprawianego, mogą zmniejszyć poziom LDL (złego cholesterolu), a podwyższyć poziom HDL (dobrego cholesterolu). Ponad to jogging obniża ciśnienie i poprawia sprawność serca. Naukowcy dowodzą, że przebiegnięcie 12 km tygodniowo może zredukować ryzyko wystąpienia nagłej śmierci o 20%. Korzyści wynikające z regularnego biegania dotyczą też osób cierpiących na schorzenia układu krwionośnego i serca. Naukowcy ustalili, że przebiegnięcie cotygodniowo 18 km, może zatrzymać postępowanie choroby układu  krwionośnego i serca, natomiast przebiegnięcie 24 km cotygodniowo, może odwrócić proces chorobotwórczy. Jak więc widać, nie ma najmniejszej wątpliwości co do tego, że jogging poprawia zdrowie. Najnowsze badania dowodzą jednak czegoś więcej:

I. Bieganie przeciwdziała cukrzycy. Insulina to hormon służący do przetwarzania cukrów i innych składników odżywczych w energię. Cukrzyca jest chorobą, w której organizm nie produkuje lub nie używa insuliny, co może skutkować niebezpiecznie wysokim poziomem glukozy we krwi. Najczęstszymi rodzajami cukrzycy, są cukrzyca typu 1 i cukrzyca typu 2. W przypadku cukrzycy typu 1 organizm nie produkuje insuliny. W przypadku braku insuliny glukoza nie może dostać się do komórek i dostarczyć energii. W przypadku cukrzycy typu 2 organizm produkuje insulinę, ale jednocześnie wytwarza odporność na ten hormon. W tej sytuacji organizm nie jest w stanie prawidłowo używać dostępnej insuliny. Naukowcy odkryli, że systematyczne bieganie może bardzo skutecznie hamować rozwój cukrzycy. Zwiększenie wydatku energetycznego jedynie o 500 kalorii tygodniowo (6 km biegu tygodniowo) może znacznie ograniczyć występowanie cukrzycy typu 2. Badania wykazały także, że mężczyźni chorzy na cukrzycę typu 2, którzy nie podejmowali regularnej aktywności fizycznej byli prawie dwa razy bardziej podatni na ryzyko przedwczesnej śmierci od mężczyzn także chorych na cukrzycę typu 2, ale uprawiających regularnie jogging.

II. Bieganie zapobiega chorobom nowotworowym. Wiele dotychczasowych wyników badań wykazało, że aktywność fizyczna pomaga zapobiegać wielu typom raka, szczególnie rakowi jelita grubego i rakowi piersi. Naukowcy niedawno odkryli, że prawdopodobieństwo wystąpienia raka jelita grubego u mężczyzn i kobiet regularnie biegających  jest o 30%-40% mniejsze niż u mężczyzn i kobiet mniej aktywnych. Mało tego. Pacjenci już chorzy na raka też mogą czerpać korzyści  z joggingu. Naukowcy wykazali, że najaktywniejsze kobiety chore na raka piersi zmniejszyły ryzyko śmierci związanej z rakiem o od 26% do 40%.

III. Bieganie buduje i odnawia kości. Wykonywanie intensywnych ćwiczeń jest niezbędne do zmniejszenia możliwości wystąpienia osteoporozy. Kości są podobne do mięśni w tym znaczeniu, że brak wysiłku fizycznego skutkuje ich słabszą kondycją. Jeśli w ogóle nie uprawia się sportu, mięśnie ulegają osłabieniu i atrofii, zmniejsza się też ich masa. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku kości. Jeśli nie są one systematycznie poddawane wysiłkowi, stają się słabe i kruche. Regularnie uprawiany jogging wzmacnia kości i stawy. Badania wykazują, że cotygodniowe pokonywanie biegiem dystansu od 17 do 22 km znacznie poprawia strukturę kości.

 

Czy istnieją jakieś minusy uprawiania joggingu?

 Przeciwnicy intensywnego wysiłku fizycznego za ujemne strony uprawiania joggingu podają przykłady kilku biegaczy, którzy przewrócili się i umarli w czasie wyścigu. Prawdą jest niestety to, że w trakcie maratonu, który odbył się w 2006 r w Los Angeles, dwóch mężczyzn zmarło na atak serca. Czy bieganie może zatem zabić? Faktem jest, że nagła śmierć nie jest w bieganiu częstym przypadkiem, nawet w czasie tak długiego i forsownego wyścigu jak maraton. Jedno z badań przeprowadzonych przez lekarzy sportowych wykazało, że jedynie 7 biegaczy na 100 000 może umrzeć nagłą śmiercią. Inne badanie dowiodło, że pośród 21.413 maratończyków, którzy regularnie startowali w maratonach na przełomie ponad 30 lat, jedynie cztery osoby zmarły w skutek nieoczekiwanej choroby serca. To bardzo niski odsetek, jedynie 0,002%, który jest dużo mniejszy niż ryzyko nagłej śmierci wśród osób, które nie zajmują się bieganiem. A więc nie ma wątpliwości co do tego, że przypadki nagłej śmierci wśród biegaczy są rzadkie. Najczęstszą przyczyna nagłej śmierci osób stosunkowo młodych są choroby tętnic wieńcowych. Badania wykazały, że wszystkie osoby, które zmarły nagle w czasie wysiłku fizycznego, cierpiały na choroby układy sercowo – naczyniowego. Bieganie nie powoduje tych chorób. Od dawna wiadomo, że bieganie pozwala zapobiegać chorobom serca. Oznacza, to, że osoby, które zmarły nagle w czasie biegania, najprawdopodobniej zmarłyby nagle także gdyby nie uprawiały biegów. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że jogging i tak wydłużył im nieco życie bo być może bez zażywania regularnej aktywności fizycznej, żyłyby jeszcze krócej.

 Bez cienia wątpliwości osoby systematycznie uprawiające jogging cieszą się dłuższym, zdrowszym i szczęśliwszym życiem. Bieganie zapobiega występowaniu chorób układu krążenia, cukrzycy, artretyzmu, osteoporozy i nowotworów. Pomaga zrzucić zbędne  kilogramy i utrzymać masę ciała na odpowiednim poziomie. Obniża ciśnienie krwi, redukuje poziom złego cholesterolu, zwiększa poziom dobrego cholesterolu, zwiększa siłę, wytrzymałość i wydolność układu krążenia. Bieganie zmniejsza także natężenie stresu, uczucie niepokoju i depresję. Wiele ostatnio przeprowadzonych badań sugeruje, że tygodniowe spalenie 2000 kalorii poprzez systematyczne uprawianie joggingu, przedłuża życie o od 1,7 do 3,7 lat.

 

Oto najprostszy plan treningowy dla osób rozpoczynających przygodę z joggingiem. Trening podzielony jest na 3 etapy. Każdy etap trwa 3 tygodnie. Łącznie przeprowadzenie pełnego cyklu trwa 9 tygodni. Po wykonaniu całego cyklu można przystąpić do wykonywania planu ćwiczeń dla średnio zaawansowanych.

 

PLAN TRENINGU:

 

Pierwsze trzy tygodnie:

Poniedziałek – 1,5 km

Wtorek – 2,5 km

Środa – dzień wolny od ćwiczeń

Czwartek – 2,5 km

Piątek – dzień wolny od ćwiczeń

Sobota – 2,5 km

Niedziela – 4 km

 

Drugie trzy tygodnie:

Poniedziałek – 3 km

Wtorek – 4 km

Środa – 5 km

Czwartek – 4 km

Piątek – dzień wolny od ćwiczeń

Sobota – 4 km

Niedziela – 6 km

 

Trzecie trzy tygodnie:

Poniedziałek – 6 km

Wtorek – 6 km

Środa – 7 km

Czwartek – 5 km

Piątek – 6 km

Sobota – 6 km

Niedziela – 11 km

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry