
KATABOLIZM – CZYM JEST ? ORAZ 3 MITY !
Katabolizm to proces przemiany materii, który wraz z anabolizmem nieustannie przebiega w naszym organizmie. Anabolizm wykorzystuje zewnętrzne źródła energii, aby doszło do odpowiedniej syntezy struktur komórki. Natomiast katabolizm zachodzi wtedy, kiedy nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej dawki pokarmu z zewnątrz. Ten proces polega więc na tym, że w celu utrzymania aktywności życiowej organizm wykorzystuje własne zapasy odżywcze, tj. tłuszcze, węglowodany czy białka. Zaś najlepiej dostępnym źródłem białka są mięśnie. Postrachem szczególnie każdego sportowca jest właśnie katabolizm mięśni.
MIT NR 1 ! Katabolizm zachodzi tylko u sportowców.
Otóż nie . Katabolizm zachodzi u każdego człowieka. Występuje przeważnie w nocy , gdy śpimy. aka sama sytuacja dotyczy głodówki – katabolizm równie intensywnie zachodzi w tej sytuacji, tym samym wpływając na utratę tkanki mięśniowej. Dlatego tak ważna jest zbilansowana i regularna dieta, nawet u osób odchudzających się czy u sportowców. Prawdą jednak jest, że to właśnie sportowcy mogą być bardziej narażeni na przemiany kataboliczne, powodujące utratę mięśni.
MIT NR 2 ! Gdy bezpośrednio po treningu nie wypiję białka i prostych weglowodanów dopadnie mnie katabolizm.
Jest to pewny przyjęty schemat . I dobry , jesli tylko nie masz czasu na odpowiednio zbilansowany posiłek potreningowy zjedzony nawet do 45 min po jego skończeniu. Faktem jest , że trzeba zjeść odpwiednie gramatury białka i węglowodanów, natomiast nie muszą być to białka czy proste węglowodany , ktore rzekomo wpływają na zatrzymanie katabolizmu, może być to rownież pierś z kurczaka, czy filet z ryby do tego ryż lub makaron .
MIT NR 3 ! Natychmiast po przebudzeniu muszę wypić porcję BCCA / GLUTAMINY / BIAŁKA .
Bzdura! Rano po przebudzeniu możesz śmiało napić się wody, iść umyć zęby, wziąć prysznic, zrobić i następnie spokojnie zjeść śniadanie bez obawy, iż Twoje mięśnie zostaną pożarte przez kortyzol i proteolityczne enzymy i znikną. Mało tego, jeśli chcesz wykonać krótkie aero czy nawet wykonać bardziej obciążający trening – to również możesz to zrobić. Pamiętaj jednak by w późniejszych okresach dnia dostarczyć wymaganą ilość makro i mikroskładników.
Dodaj komentarz
Bądź pierwszy!