Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Kijki do chodzenia Nordic Walking

Kijki do chodzenia Nordic Walking

Wybierając długość kijka powinniśmy wziąć pod uwagę takie czynniki jak wzrost osoby, długość kroku, ruchomość w stawach, proporcje kończyn, poziom sprawności fizycznej, długofalowe cele treningowe, umiejętności techniczne oraz rodzaj nawierzchni i terenu po którym będziemy się z nimi poruszać.

 

Właściwości kijków:

Wybierając długość kijka powinniśmy wziąć pod uwagę takie czynniki jak wzrost osoby, długość kroku, ruchomość w stawach, proporcje kończyn, poziom sprawności fizycznej, długofalowe cele treningowe, umiejętności techniczne oraz rodzaj nawierzchni i terenu po którym będziemy się z nimi poruszać. Jeśli chodzimy po górskich szlakach pokonując różnicę wzniesień, potrzebne nam są kije trekkingowe, które są bardziej dostosowane do przeciążeń i tłumienia drgań. Natomiast maszerując po parkach, nad jeziorami, po płaskich terenach, należy szukać kijów do nordic walking.

 

              

 

Różnice między kijami trekkingowymi, a nordic walking:

  • Rączka kijów trekkingowych jest wyprofilowana, przeznaczona do stałego jej trzymania. W technice nordic walking uchwyt jest puszczany i nie ma konieczności łapania rączki dokładnie w to samo miejsce, dlatego są one gładkie.
  • Kije do nordic walking na ogół mają specjalną rękawicę, pozwalającą na rozluźnienie uścisku na rączce, bez jednoczesnej utraty kontroli nad kijem. Kije trekkingowe dodatkowo mają tylko pasek, taki jak przy kijach narciarskich.
  • Kije trekkingowe mają gwarantować bezpieczeństwo na szlaku, muszą zatem wytrzymać dodatkowe obciążenia. Służą do wspierania się na nich, muszą wytrzymać nacisk całej naszej wagi. Użycie kijów trekkingowych powoduje odciążenie stawów kolanowych w trakcie pokonywania dużej różnicy wysokości. Natomiast kije do nordic walking służą przede wszystkim do odpychania się. Najlepiej jeśli są jednej długości, nie składane, z elementami wykonanymi z karbonu. Są wtedy bardziej elastyczne i wszystkie drgania tłumione są na wysokości rączki.

 

Odpowiedni dobór długości kijków:

Właściwa długość kijka związana jest ze wzrostem osoby. Kijki nieregulowane zwykle występują w rozmiarach co 5 cm, a teleskopowe można ustawić do dowolnej długości. Przyjmuje się, że dla osób uprawiających Nordic Walking rekreacyjnie, mnożymy wzrost razy 0,66, natomiast dla osób wysportowanych wzrost mnożymy razy 0,68. Wówczas otrzymujemy długość kijka odpowiednią dla naszego wzrostu. Jednak najlepszym sposobem na dobranie kijków jest przymiarka. Należy zacisnąć dłoń na rękojeści kijka. Łokieć powinien być zgięty pod kątem 90 stopni. Zaleca się też, aby podczas kilku pierwszych marszy z kijkami wypróbować różne długości kijków i dopiero po takich próbach zdecydować się na zakup własnych. Trenujący sam decyduje jaka długość kijka jest dla niego najlepsza, aby czuł się komfortowo. Dostępne na rynku kije teleskopowe mają regulowaną długość, ale nie są tak trwałe. Kije trekkingowe dają możliwość regulacji długości, w zależności od terenu po jakim się poruszamy. Generalna zasada jest taka, że ma być wygodnie i bezpiecznie. Jeden ustawi mniejszą długość, inny większą. W przypadku kijków trekkingowych nie sprawdza się dobór długości taki jak w Nordic Walking (czyli wzrost x 0,66), ponieważ na stromym podejściu musimy kije skrócić, na stromym zejściu znacznie je wydłużamy, natomiast pokonując zbocze jeden skracamy, a drugi wydłużamy.

 

        

 

Orientacyjny dobór kijków do wzrostu:

wzrost:110cm.kija:70-75cm

wzrost:120cm .kija:80-85cm

wzrost:130cm.kija:85-90cm

wzrost:140cm,.kija:90-95 cm

wzrost:150cm,.kija:95-100cm

wzrost:160cm,.kija:100-105cm

wzrost:165cm,.kija:105-110cm

wzrost:170cm,.kija:110-115cm

wzrost:175cm,.kija:115-120cm

wzrost:180cm,.kija:120-125cm

wzrost:185cm,.kija:125-130cm

powyżej:190cm,.kija:130-135cm

Zawsze jednak należy wziąć pod uwagę inne czynniki oraz mieć indywidualne podejście do każdego trenującego.

 

Podsumowanie:

Podstawą jest odróżnienie kijków trekkingowych od nordic walking i wybranie właściwych dla siebie. Następnie trzeba dobrać odpowiednią długość kija do swojego wzrostu. Należy również zastanowić się czy kijki mają być jednosegmentowe, czy składane (składane są łatwiejsze w transporcie). Ważny jest także materiał, z którego kijki zostały wykonane. Najlepsze są z włókna węglowego i aluminium.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry