Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Kofeina: potrzebna czy nie?

Kofeina: potrzebna czy nie?

Kofeina!

Komu to słowo nie kojarzy się z kawą? Raczej wszyscy utożsamiają kofeinę z kawą, a tu niespodzianka kodeina jest zawarta w wielu innych produktach takich jak: herbata, słodkie napoje gazowane, czy czekoladzie.

Kofeina występuję naturalnie w roślinach – zależnie od źródła ma inne nazwy np. herbata – teina. W różnych formach jest w ciągu roku spożywana w ilościach ponad 100 000 ton rocznie, całkiem sporo zważywszy na to że filiżanka kawy może zawierać od 30 do 150mg kofeiny. Co ciekawe kawa ma działanie antyoksydacyjne – wśród amerykanów razem z winem stanowi 2/3 podaży antyoksydantów w ich diecie.

Kofeina ma wpływ na nasz układ nerwowy i wpływa na przyśpieszenie działania większości układów w naszym organizmie. Stąd poranna kawa zmusza nas do wizyty w toalecie.
Po dłuższym przyjmowaniu kofeiny, nasz organizm wytwarza tolerancje na działanie kofeiny – kawa już nie klepie jak kiedyś. Występuje też coś takiego jak okres półtrwania kofeiny, zależy on od naszego stanu fizjologicznego, może zawierać się między 4 a 96 godzinami! Co to oznacza, ano tyle że jeżeli pijemy kawę do posiłku, do ciastka, bo Krysia pije, bo Michu proponuję i nie myślimy o tym może dojść do nie miłych skutków takiej nieuwagi.

Otóż nadmierne spożycie kofeiny może prowadzić do stanów lękowych albo nerwowych. Czyli bez kawy jakoś tak bez sensu, a z kawą kąsamy po rękach.

Ale, kawusia w odpowiednich dawkach ma jeszcze ciekawe i dobre zastosowanie.
Poprawia pamięć
Działa neuroprotekcyjnie
Polepsza nastrój
Zwiększa koncentrację
Zapobiega demencji
Zwiększa termogenezę

Więc z kawą/kofeiną jak z każdą substancją – rozsądnie i w odpowiednich ilościach może bardzo bardzo nam pomóc!

What’s your poison: caffeine. Australian Broadcasting Corporation, 1997.
What’s your poison: caffeine. Australian Broadcasting Corporation, 1997.
Katarina Santos, et al.. Caffeine Intake and Dementia: Systematic Review and Meta-Analysis. „Journal of Alzheimer’s Disease”. DOI: 10.3233/JAD-2010-091387.

Autor: Diet Doctors

https://www.facebook.com/dietdoctorsclinic/

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry