Jesteś tutaj
Dom > Fitness > Kompleksowy trening mięśni brzucha

Kompleksowy trening mięśni brzucha

Na samym początku warto zaznaczyć, że na to jak wygląda Nasz brzuch wpływa więcej czynników, niż tylko sam trening czy aeroby. Potocznie często spotykamy się ze sloganami typu „brzuch robi się w kuchni”, „jesteś tym co jesz” – i rzeczywiście jak w każdej bajce i w tej jest ziarnko prawdy, a nawet i dwa. To jak bardzo pokreślone są mieśnie Naszego brzucha w głównej mierze zależy od odpowiedniej diety i poziomu odtłuszczenia ciała. Na wygląd naszego brzucha składają się zarówno mieśnie widoczne gołym okiem jak i te które są dla Nas niewidoczne. Nie przeciagając a jednocześnie wprowadzając do podstaw anatomii mięsni brzucha, która jest istotna i zbliży Nas do prawidłowego treningu 6-pak’a należy wyszczególnić, że w skład mięsni brzucha wchodzą:

-mięsień prosty brzucha,

-mięsień skośny zewenętrzny brzucha,

-mięsień skośny wewnętrzny brzucha,

-mięsień poprzeczny brzucha,

-mięsień piramidowy,

-mięsień czworoboczny lędzwi,

-mięsień lędzwiowy mniejszy,

-mięsień lędzwiowy wiekszy,

-mięsień biodrowy.

 W tym artykule skupmy się jednak na aspekcie prawidłowego i całościowego treningu brzucha. Podkreślmy, że w każdym ćwiczeniu, które wykonujemy sprawą kluczową jest czucie mięsniowe, czyli po  prostu nic innego, jak napięcie mięsniowe trenowanej partii ciała a także czas trwania ruchu fazy koncentrycznej (spięcia) i ekscentrycznej (rozciągania). Wskazane jest, aby faza rozciągania była dłuższa.

Wyjdzmy od ćwiczeń, które angażują nie tylko same mięsnie brzucha, ale i mięsnie grzbietu, mięśnie głebokie a także mieśnie posturalne. Może być to bardzo dobrym wstępem do treningu. Mowa tutaj o plankach, czyli ćwiczeniach podporowych.

Kolejne ćwiczenia powinny już angażować docelowe mięsnie brzucha, kolejno góre, środek, dół brzucha a także mięśnie skośne. Nie zagłebiając się zbyt wnikliwie przedstawiamy zestaw treningowy stymulujący holistycznie Nasz 6-pak, który możemy wykonać nie wychodząc z domu:

-plank w podporze na łokciach (60sekund; 3serie)

-unoszenie nóg z oderwaniem miednicy w leżeniu (15powtórzeń; 3serie)

-scyzoryki (15powtórzeń; 3serie)

-spięcia brzucha w leżeniu (15powtórzeń; 3serie)

-przenoszenie nóg na boki w leżeniu (10powtórzeń; 3serie)

Tytułem końca dodajmy, że osiągnięcie wymarzonej sylwetki wymaga niewielkiego wysiłku powtarzanego z dnia na dzień. Powodzenia i owocnego treningu!:)

 

Trener personalny: Sebastian Strokosz

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry