Jesteś tutaj
Dom > Nowości > ŁYŻWIARSTWO. Podział ŁYŻWIARSKICH dyscyplin sportu

ŁYŻWIARSTWO. Podział ŁYŻWIARSKICH dyscyplin sportu

Łyżwiarstwo to dość szeroko pojęta forma aktywności uprawianej na lodzie. Łyżew używa się do kilku różnych dyscyplin sportu. W poniższym tekście omówimy te łyżwiarskie dyscypliny i wyjaśnimy czym wyróżniają się modele łyżew do poszczególnych rodzajów łyżwiarstwa i form rekreacji na lodzie.

Wikipedia następująco definiuje pojęcie łyżwiarstwa: Łyżwiarstwo to grupa dyscyplin sportowych i rekreacyjnych, w których zawodnik porusza się po lodzie na specjalnych stalowych płozach, przymocowanych do butów, zwanych łyżwami. Zarówno łyżwy, jak i same buty, różnią się między sobą, w zależności od dyscypliny, do jakiej są wykorzystywane, tj.:

 • łyżwiarstwo szybkie,
 • łyżwiarstwo figurowe i łyżwiarstwo synchroniczne,
 • łyżwiarstwo szybkie na krótkim torze.

 

 

Jest jeszcze jedna dyscyplina sportu do uprawiania której używa się łyżew, a mianowicie HOKEJ NA LODZIE. Hokeiści grają w hokej poruszając się po tafli lodu na łyżwach właśnie.

 

 

 

HOKEJ NA LODZIE

Hokej na lodzie (popularna forma skrócona: hokej) – sportowa gra zespołowa rozgrywana na lodowisku.

Hokej na lodzie jest najbardziej popularny w krajach północnej półkuli, co wynika z uwarunkowań klimatycznych. Na terenach gdzie sezonowo (w czasie zimy) można pokryć dane miejsce lodem tj. w Kanadzie, USA, Rosji, Czechach, Słowacji, Niemczech, Szwajcarii oraz w krajach nordyckich (Szwecja, Finlandia). Wraz z pojawieniem się lodowisk w zamkniętych halach sport ten można rozgrywać przez cały rok. Hokej na lodzie jest jednym z czterech najpopularniejszych sportów zawodowych w Ameryce Północnej. Na terenie Kanady oraz Stanów Zjednoczonych rozgrywana jest najważniejsza na świecie klubowa liga świata NHL. Jest to oficjalny zimowy sport narodowy Kanady, gdzie gra ta cieszy się ogromną popularnością.

 

 

 

 

Oto podział dyscyplin łyżwiarskich:

 

 

ŁYŻWIARSTWO FIGUROWE

Łyżwiarstwo figurowe – zimowa dyscyplina sportu, polegająca na jeździe na łyżwach oraz wykonywaniu dodatkowych elementów: skoków, piruetów, kroków, spiral oraz podnoszeń. Często łączy się je w sekwencje i kombinacje. Jest to sport podobny do gimnastyki artystycznej, więc wymaga również zdolności tanecznych, poczucia rytmu, dobrej giętkości ciała oraz koordynacji ruchów. Dlatego łyżwiarze trenują też balet i gimnastykę. Zawody rozgrywane są indywidualnie, w parach bądź w zespołach (tzw. formacjach). Łyżwiarstwo figurowe jest jedną z dyscyplin zimowych igrzysk olimpijskich. Jest ono jednym z najpopularniejszych sportów zimowych.

Obecnie w zawodach w łyżwiarstwie figurowym rozgrywane sa następujące konkurencje:

 • jazda indywidualna kobiet i mężczyzn
 • pary sportowe
 • pary taneczne
 • łyżwiarstwo synchroniczne

 

 

 

 

ŁYŻWIARSTWO SZYBKIE

Łyżwiarstwo szybkie – dyscyplina zimowa, w której celem zawodnika jest jak najszybsze przejechanie na łyżwach określonego dystansu po torze lodowym. Sportowca uprawiającego łyżwiarstwo szybkie nazywa się panczenistą.

Łyżwiarze startują w parach i każdy z nich jedzie na zmianę po torze wewnętrznym i zewnętrznym. Zawodnicy jadący w danej parze nie eliminują się wzajemnie, ważny jest jedynie czas, jaki osiągnął każdy z nich (przy ustalaniu klasyfikacji bierze się pod uwagę czasy wszystkich zawodników). Światową czołówkę w łyżwiarstwie szybkim stanowią obecnie zawodnicy pochodzący z Holandii, gdzie dyscyplina ta cieszy się dużą popularnością. Coraz większą rolę odgrywa nowoczesny sprzęt, przede wszystkim kostiumy zawodników, które muszą cechować się dobrą aerodynamiką.

Konkurenje w łyżwiarstwie szybkim:

 • 500 m
 • 1000 m
 • 1500 m
 • 3000 m
 • 5000 m
 • 10000 m
 • biegi drużynowe

Odmianę łyżwiarstwa szybkiego stanowią zawody rozgrywane na krótkim torze (ang. short track). W tej konkurencji w wyścigu startuje kilku zawodników. W odróżnieniu od zawodów na długim torze liczy się tutaj miejsce, które zawodnik zajmie w wyścigu. Do czołówki światowej należą łyżwiarze z krajów azjatyckich.

 

 

 

Do poszczególnych dyscyplin sportu używa się różnych łyżew. Rodzaje łyżew różnią się zasadniczo od siebie budową i właściwościami. Oto jak Wikipedia.pl definiuje pojęcie ŁYŻEW:

 

Łyżwy – twarde, płaskie elementy tworzące wąskie płozy, mocowane pod podeszwą buta w celu ślizgania się po lodzie. Budowa samej łyżwy (płozy) zależy od dyscypliny, w której są wykorzystywane.

 

Łyżwy dzielą się na następujące rodzaje:

– ŁYŻWY FIGUROWE – przeznaczone do łyżwiarstwa figurowego

– ŁYŻWY SZYBKIE (PANCZENY) – przeznaczone do łyżwiarstwa szybkiego (panczenowego)

– ŁYŻWY HOKEJOWE – przeznaczone do gry w hokeja na lodzie

 

Obok tych trzech zasadniczych rodzajów łyżew, wyróżnić można jeszcze różne typy łyżew rekreacyjnych oraz regulowanych (młodzieżowych i dziecięcych).

Więcej na temat rodzajów łyżew przeczytać można w tym tekście: 

http://www.bodyinfo.pl/rodzaje-lyzew.a2087 

 

Tak prezentują sie poszczególne rodzaje łyżew:

 PANCZENY (łyżwy szybkie)

 

 

 

           HOKEJÓWKI (łyżwy do hokeja na lodzie)

 

 

 

 Znalezione obrazy dla zapytania dream pink łyżwy   FIGURÓWKI (łyżwy do łyżwiarstwa figurowego)

 

 

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat łyżew i łyżwiarstwa, zachęcamy do regulanego czytania działu: REKREACJA portalu: www.bodyinfo.pl. Polecamy szczególnie poniższe teksty:

http://www.bodyinfo.pl/subiektywny-przeglad-lyzew-hokejowych-sezon-2015-czesc-i.a2231 

http://www.bodyinfo.pl/subiektywny-przeglad-lyzew-hokejowych-sezon-2015-czesc-ii.a2234 

http://www.bodyinfo.pl/historia-lyzwiarstwa-czyli-narodziny-lyzwiarstwa-figurowego.a2093 

 

 

Powyższy tekst jest opisem łyżwiarskich dyscyplin sportu, a więc tych zimowych sportów, które uprawia się na lodzie i do których używa się łyżew. Stanowi on również podział oraz typologię łyżew. Mamy nadzieję, że tym artykułem rozświetlamy Wam trochę świat zimowych dyscyplin sportu. Już wkrótce na naszym portalu ukaże się więcej tekstów o zimowych dyscyplinach (narciarskich i łyżwiarskich).

http://www.bodyinfo.pl/rekreacja.c6 

 

 

 

 

Źródło tekstu:

www.wikipedia.pl 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry