Jesteś tutaj
Dom > Zdrowie > Mały WIELKI gruczoł, który odchudza

Mały WIELKI gruczoł, który odchudza

Kompleksowe odchudzanie w nowym formacie

Jeszcze kilka lat temu skutecznym ale i jednocześnie bardzo niebezpiecznym sposobem na szybkie pozbycie się kilku zbędnych kilogramów tłuszczu było zażywanie efedryny z kofeiną i kwasem acetylosalicylowym czyli ECA (efedrine, caffeine, acetylsalicylic acid). Niestety najgroźniejszymi powikłaniami takiej mieszanki termogenicznej były zaburzenia rytmu pracy serca, nadciśnienie tętnicze, uszkodzenia nerek, wątroby i  śluzówki żołądka. Szybko wymyślono i wprowadzono na rynek bezpieczną alternatywę dla efedryny, a mianowicie ekstrakt z Citrus Aurantium zawierający synefrynę i oktopaminę.  Efekt odchudzający może nie był tak piorunujący jak po zastosowaniu efedryny ale badania kliniczne i doświadczenie sportowców potwierdziły bezpieczeństwo i skuteczność tychże alkaloidów we wzroście dobowego wydatku energetycznego i zahamowaniu łaknienia.

Sprytnym odzwierciedleniem kombinacji ECA było połączenie synefryny/oktopaminy z naturalną kofeiną (guarana, orzeszki kola) i salicyną z kory białej wierzby. Do wzmocnienia działania preparatu zastosowano jeszcze bioaktywne substancje zawarte w liściach zielonej herbaty oraz piekące metabolity powszechnie znanych przypraw takich jak pieprz kajeński, pieprz czarny i imbir.  Nowe składniki preparatów odchudzających, które idealnie uzupełniają działanie synefryny, kofeiny i salicyny, funkcjonują w obszarze pobudzenia przemiany materii, hamowania wchłaniania tłuszczów, a także pozwalają ujarzmić niekontrolowany apetyt

Zajmijmy się kilkoma obszarami skutecznego i nowoczesnego odchudzania, a mianowicie regulacją działania tarczycy, mimetyzmem hormonów stresowych, tłumieniem łaknienia i blokowaniem wchłaniania tłuszczów.

Mały WIELKI gruczoł, który odchudza

Ogólnie mówiąc pobudzona tarczyca powoduję wzrost tempa spoczynkowej przemiany materii, gdyż wytwarza hormony odpowiedzialne za pobudzenie metabolizmu węglowodanów, stymulację rozpadu i utlenianie kwasów tłuszczowych oraz indukcję syntezy białek. Warto tutaj zaznaczyć, że przy odpowiednim spożyciu kalorii ciało spala tłuszcz a nie mięśnie.

Bardzo interesującym i obiecującym składnikiem odchudzającym jest Commiphora mukul, która od wielu wieków stosowana była w medycynie hinduskiej Ayurwedzie w leczeniu otyłości, złamań kości, zapalenia stawów, chorób sercowo-naczyniowych i zaburzeń lipidowych.  Aktywne składniki ekstraktu Commiphora mukul – guggulsterony – aktywują tarczycę, nasilają produkcję hormonów tarczycy, przyspieszają pasaż jelitowy i jednocześnie poprawiają procesy trawienne. Ponadto guggulsterony zapobiegają miażdżycy, gdyż silnie hamują biosyntezę cholesterolu w wątrobie oraz przyspieszają jego degradację i eliminację. Obniżają one stężenia trójglicerydów i regulują poziom „złego” i „dobrego” cholesterolu w surowicy krwi. Każdy sportowiec mający problem z tłuszczem na brzuchu oraz za wysokim poziomem cholesterolu we krwi powinien zażywać ekstrakty Commiphora mukul. Z uwagi na pozytywny wpływ na syntezę białek guggulsterony nie powodują degradacji mięśni tylko selektywnie indukują rozpad tkanki tłuszczowej.

Doskonałym uzupełnieniem powyższego roślinnego stymulanta jest ekstrakt z Bacopa monnieri, który zwiększa produkcję tyroksyny (hormonu tarczycy) nawet o 41%. Wzrost ten nie wiąże się z nasileniem procesów wolnorodnikowych w wątrobie co z pewnością jest dobrym argumentem, aby wykorzystywać tę roślinne w regulowaniu „ niemej” niedoczynności tarczycy bez negatywnego wpływu na zdrowie.

 

Natura naśladuje lub wzmacnia działanie hormonów stresowych

Głównym sprawcą rozpadu tkanki tłuszczowej jest noradrenalina, która daje sygnał komórkom tłuszczowym do uwolnienia energii zgromadzonej w tłuszczu zapasowym. Każda sytuacja stresowa, a także wysiłek fizyczny pobudzają wydzielanie noradrenaliny i adrenaliny. Warto jest przedłużyć i nasilić działanie tychże hormonów stresowych aby zintensyfikować pozbycie się zbędnych kilogramów tłuszczu. Kofeina przedłuża działanie sygnału komórkowego wyzwolonego przez noradrenalinę, natomiast katechiny zielonej herbaty ograniczają rozpad noradrenaliny w synapsach,  powodując tym samym przedłużenie i nasilenie efektów wywołanych przez noradrenalinę. Jeśli już wiemy które substancje wspomagają działanie hormonów stresowych to zastanówmy się czy są w przyrodzie fitozwiązki „naśladujące” działanie noradrenaliny. Do takich związków należy forskolina pochodząca z ekstraktu Coleus forskohlii. Bezpośrednio, bez udziału noradrenaliny, uaktywnia ona rozpad kropelek tłuszczu, dzięki czemu doskonale komponuję się z kofeiną, katechinami zielonej herbaty oraz kapsaicyną (pieprz kajeński). W przeciwieństwie do efedryny forskolina nie stymuluje centralnego układu nerwowego i nie powoduję tachykardii, arytmii i nagłego zatrzymania akcji serca, a także udaru, nerwowości, bezsenności, nadciśnienia oraz drgawek. Badania eksperymentalne pokazały, że forskolina łagodnie stymuluje komórki tarczycy, dzięki czemu wywołuje efekt termogeniczny.

Jak już wcześniej wspominałem jednym z powszechnie stosowanych i skutecznych termogeników jest kapsaicyna, która nadaje charakterystyczny piekący smak papryki chilli. Substancja ta powoduje silne rozproszenie energii w postaci ciepła zgromadzonej w tkance tłuszczowej i składnikach naszej diety, przez co zapobiega odkładaniu się zbędnych zapasów tłuszczu. Jednakże duże dawki kapsaicyny mogą podrażniać błonę śluzowa żołądka powodując silne przekrwienie, stan zapalny i nadprodukcję kwasu solnego. Ewodiamina wykazuje porównywalną skuteczność odchudzającą co kapsaicyna, lecz całkowicie pozbawiona jest jej właściwości drażniących. Co ciekawe jednocześnie wzmaga produkcję i utratę ciepła, powodując niekiedy obniżenie temperatury ciała. Jest to związane z rozszerzeniem naczyń krwionośnych i emisją energii przez przekrwione powłoki skóry. W takich warunkach nawet silny efekt termogeniczny nie jest w stanie zrównoważyć ucieczki ciepła z organizmu. Dodając ewodiaminy do kapsaicyny można zredukować efekty uboczne tej drugiej zachowując silne właściwości termogeniczne i odchudzające.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry