Jesteś tutaj
Dom > Bieganie > MASKA TRENINGOWA – DZIAŁANIE I CZY WARTO JĄ STOSOWAĆ ?

MASKA TRENINGOWA – DZIAŁANIE I CZY WARTO JĄ STOSOWAĆ ?

Maska treningowa i jej działanie … 

Maska wydolnościowa to w ostatnim czasie gadżet bardzo popularny wśród sportowców. Wykorzystywana jest głównie podczas treningów wytrzymałościowych, a jej działanie polega na  imitowaniu warunków treningowych, w których mamy ograniczoną ilość tlenu – tak jak w górach.

Maska i jej konstrukcja …

Maska treningowa i jej specyfika działania jest dość prosta. Konstrukcja maski szczelnie zakrywa nos i jamę ustną, uniemożliwiając dostanie się powietrza z zewnątrz w inny sposób, niż poprzez specjalne otwory, wykonane na potrzeby oddechowe. W otworach tych, umieszczone są specjalne blokady zasłonowe, które umożliwiają regulację wentylacji. Oznacza to, że poprzez manipulowanie dostępnością tlenu (powietrza), możemy regulować obciążenie treningowe.

Czy maska działa podobnie jak trening wysokogórski?

Część producentów ochoczo reklamuje swoje akcesoria, jakoby miały właściwości imitacji treningu wysokogórskiego. W ich opinii, maska poprzez zaawansowany system blokad wlotu powietrza i stymulowanie oporu płucnego, powoduje specyficzne zmiany składu chemicznego krwi, podnosząc poziom czerwonych krwinek, jak i stymulując rozwój naczyń włosowatych, które ten transport mają usprawniać. Niestety w badaniach naukowych tego typu doniesienia nie znajdują potwierdzenia, a wpływ maski treningowej stymuluje wyłącznie mięśnie oddechowe. Co ciekawe, niektóre publikacje donoszą nawet, że stosowanie maski nie ma znaczącego wpływu na parametry wysiłkowe, nie poprawiając przy tym wytrzymałości.

Kiedy korzystać ?

Maski wydolnościowe polecane są szczególnie osobom trenującym sporty walki, gdzie duży wysiłek fizyczny połączony jest z wysiłkiem wydolnościowym i mentalnym.Takie rozwiązanie sprawdzi się także wśród biegaczy i piłkarzy.  Maska odwzorowuje warunki fizjologiczne występujące po dłuższym zmęczeniu. Dzięki temu zawodnicy mogą ćwiczyć swoją wytrzymałość, która będzie przydatna np. w końcówce meczu, gdzie mimo braku sił trzeba koncentrować się na grze.

Maski treningowe wykorzystywane są również w czasie rehabilitacji mięśni oddechowych. Z takich metod korzystają pacjenci po paraliżach, u których mięśnie oddechowe uległy osłabieniu.

Na koniec warto pamiętać, że kupując maskę treningową najlepiej wybrać produkt sprawdzonej marki. W Internecie bez problemu znajdziemy recenzje, rankingi i opinie użytkowników. Ważne żeby nie  kierować się przy wyborze niską ceną, bo kupując tanie podróbki możemy za to później zapłacić zdrowiem.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry