Jesteś tutaj
Dom > Fitness > NADMIAR WODY W ORGANIZMIE.

NADMIAR WODY W ORGANIZMIE.

NADMIAR WODY W ORGANIZMIE.
Są różne przyczyny namiaru wody w organizmie. Jednym z nich jest np złe odzywianie się. Może byc to przyczyna nadmiernej soli w diecie a za małej ilości płynów.

JAK ROZPOZNAĆ NADMIAR WODY W ORGANIZMIE?
O zatrzymaniu wody w organizmie mówimy, kiedy tymczasowo w naszym ciele dochodzi do gromadzenia płynów. Zarówno pod skórą jak i w organach. Objawia się to wzrostem masy ciała, obrzękami, obrzmieniem palców, kostek i twarzy.Przyczyną takich obrzęków jest odpływ wody z naczyń krwionośnych. Osoba cierpiąca na nadmiar wody w organizmie ma też poczucie ciężkości. Często także jest osłabiona.

CO POWODUJE GROMADZENIE SIĘ WODY W ORGANIZMIE?
Paradoksalnie im mniej pijemy, tym organizm bardziej będzie starał się gromadzić płyny w tkance podskórnej, aby uniknąc odwodnienia . Jest to system obronny organizmu.Nadmiar wody w organizmie może być też spowodowany brakiem w diecie produktów bogatych w minerały, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu np : potas, magnez czy witamina B6 .

BRAK RUCHU LUB MIESIĄCZKA U KOBIET
Nadmiar wody w organizmie może też wystąpić u kobiet w czasie miesiączki, ale także w ostatniej fazie ciąży. Pojawiają się wtedy obrzęki na nogach i dłoniach. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy nadmiar wody w organizmie jest spowodowany brakiem ruchu, ze względu na wolniejsze krążenie krwi.

NADMIAR ALKOHOLU I SOLI
Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, zaś nadmiar soli powoduje, że organizm magazynuje wodę. Zalecane jest spożywanie stałej ilości soli. O odpowiedniej podaży soli napiszemy w osobnym artykule!

ZABURZENIA HORMONALNE
Zaburzenia hormonalne mogą mogą być przyczyną gromadzenia się wody . Hormony, które za to odpowiadają to kortyzol, insulina, estrogen i progesteron.

NADMIAR WODY A CHOROBY ?
O nadmiarze wody w organizmie mogą również świadczyć różne choroby . Np : gdy mamy opuchniętą całą twarz warto przebadać nerki, ponieważ może to być kłebuszkowe zapalenie nerek.

JAK ZAPOBIEC NADMIARU WODY W ORGANIZMIE ?
Po pierwsze trzeba zmienić styl życia. Wiecej się ruszać, spozywać około 5 g soli na dobę , pić wiecej wody około 2 litrów, spozywanie dużej ilości warzyw oraz owoców.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry