Jesteś tutaj
Dom > Odżywianie > Nawadnianie organizmu podczas treningu

Nawadnianie organizmu podczas treningu

Wiadomo, że w czasie wysiłku fizycznego tracimy dużo wody poprzez pocenie się, dlatego trzeba uzupełniać jej ilość w organizmie. Trenując czy uprawiając sport sięgamy po wodę i różne napoje, bo czujemy pragnienie, nasz organizm domaga się płynów. Warto jednak poznać kilka zasad uzupełniania ubytków w czasie wysiłku, aby przyniósł on oczekiwane efekty.

Przed treningiem wypij 2 szklanki wody lub innych płynów. Dzięki temu uzyskasz rezerwy energetyczne, które pozwolą Ci na efektywny wysiłek. Jeśli wybierzesz wodę mineralną lub napój izotoniczny, dostarczysz organizmowi też mikropierwiastków.

Podczas treningu popijaj wodę lub napój izotoniczny. To drugie rozwiązanie jest szczególnie polecane przy intensywnych lub długotrwałych treningach, kiedy to nie tylko tracisz płyny, ale też maleje stężenie cukru we krwi, co może powodować zmęczenie i osłabienie. Napoje izotoniczne pozwalają szybko uzupełnić niedobory, ponieważ zawierają cząstki chemiczne o stężeniu podobnym do tego w organizmie. Większość „izotoników” jest wzbogacona o składniki mineralne takie jak wapń, sód, magnez i potas, które także tracimy, pocąc się podczas wysiłku.

Pij powoli, małymi łykami. Napój nie może być za zimny bo będąc rozgrzanym łatwo się przeziębisz. Nie przesadzamy z ilością bo znów zbyt duża ilość wody powoduje dyskomfort i uczucie sytości. Efekt może być taki, że stracisz ochotę na dalszą aktywność.

Po treningu dalej uzupełniamy niedobory wody i ewentualnie mikropierwiastków pijąc wodę lub izotonik. Unikamy napojów energetycznych, gdyż zawierają kofeinę i taurynę, mimo że działają pobudzająco to nie nadają się podczas treningu. Mogą być szkodliwe w przypadku wypicia zbyt dużej ilości – podnoszą ciśnienie krwi, do tego zwykle są gazowane, co powoduje rozdęcie żołądka i mają więcej cukru.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry