Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Nordic Walking. Strefa Nordic Walkingowca.

Nordic Walking. Strefa Nordic Walkingowca.

W poniższym tekście prezentujemy tzw. STREFĘ NORDIC WALKINGOWCA, czyli zbiór informacji technicznych niezbędnych Nordic Walkingowcom do rozpoczęcia przygody z tą dyscypliną sportu.

 

I. Czym się różnią kije do Nordic Walkingu od kijów trekkingowych?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które zaczynają się interesować Nordic Walking. Dlatego poniżej wyjaśniamy tą różnicę i zamieszczamy zdjęcia, które z pewnością pomogą Wam w zakupie odpowiednich kijów do Nordic Walking.

 

Kije trekingowe

Służą do chodzenia po górach, stąd rękojeść dopasowana do ciągłego trzymania kija w pozycji pionowej. Dłoń nie jest ‘przyczepiona’ do rękojeści, od zgubienia kija zabezpiecza pasek podobny jak w kijach narciarskich. Kije trekingowe co do zasady są teleskopowe (składane) co umożliwia ich złożenie i przyczepienie do plecaka. Często kije tego typu są wyposażone w systemy przeciw wstrząsowe. Z kijami trekingowymi lub narciarskimi nie da się chodzić techniką Nordic Walking, gdyż po chwili będą bolały nas dłonie od trzymania kijów. (W przypadku kijów przystosowanych do NW mamy specjalne rękawiczki.)

 

przykładowy kij trekingowy   Przykładowy kijek trekkingowy (teleskopowy)

 

Przykład techniki trekingowej.   Przykład techniki trekkingowej

 

 

Kije do Nordic Walking

Służą do chodzenia po terenach płaskich techniką Nordic Walking. Specjalnie wyprofilowana, obła rękojeść oraz rękawiczka umożliwiają zastosowanie techniki Nordic Walking. Przy tej technice musimy mieć możliwość nietrzymania kijka mięśniami naszej dłoni. Całe odbicie i ruch kija jest możliwy dzięki rękawiczce. Rękawiczka musi posiadać dziurkę na kciuk, umożliwiać swobodne wypuszczanie i wracanie kija czyli jej długość i dopasowanie do dłoni mają znaczenie. Również jakość materiału z którego jest wykonana rękawiczka musi być przyzwoita, materiał nie może być zbyt miękki. Tylko odpowiednie kije do Nordic Walking umożliwiają chodzenie tą techniką.

 

przykładowy kij do Nordic Walking   Przykładowy kij do Nordic Walkingu

 

przykład techniki Nordic Walking   Przykład techniki Nordic Walking

 

 

 

II. W co sie ubrać na Nordic Walking?

Zazwyczaj wybierając się po raz pierwszy na kijki ubieramy się niewłaściwie. Najczęstszym błędem w ubieraniu się na NW jest zbyt grube odzienie. Pamiętajmy, że NW to forma rekreacji i w czasie treningu bardzo się zgrzejemy i spocimy.

 

          ubiór            

 

Jak wiec ubrać się, żebyśmy mieli komfort podczas spaceru? O czym trzeba pamiętać?

  • Podczas marszu będzie nam dużo cieplej – ubieramy się więc lżej niż normalnie wychodząc z domu, najlepsza do tego jest odzież oddychająca, sprawdzona kombinacja to:
  1. bielizna oddychająca,
  2. bawełniany podkoszulek,
  3. cienki polar,
  4. kurtka oddychająca,
  • Możemy chodzić po błocie – załóż odpowiednie buty, najlepiej takie z traktorowatą podeszwą, nie będziesz się bał/a, że sie poślizgniesz,
  • Torebki, obcasy, kurtki puchowe, spodnie krępujące ruchy zostaw w domu!
  • W zimie koniecznie zabierz rękawiczki i czapkę albo opaskę.

Jeśli boisz się, że zmarzniesz, po drodze, jadąc lub wracając z kijków polecam dodatkowa warstwę na wierzch, którą łatwo zdejmiesz i schowasz do plecaka.

Warto również zabrać chusteczki do nosa i butelkę wody oraz kawałek czekolady w razie czego.

Teraz już nic nie powinno przeszkodzić Ci w czerpaniu przyjemności z marszu, no może poza rzęsistym deszczem.

 

 

 

III. Butki, kopytka – na kijki…

Wielokrotnie w lesie widujemy osoby chodzące z gumowymi butkami na kijkach. Apelujemy do wszystkich Nordic Walkingowców, żeby zdejmować gumowe końcówki jeśli nie chodzimy po twardej nawierzchni!

            

Owszem butki są przydatne ale tylko wtedy gdy idziemy po chodniku, lub ulicy, gdzie nie mamy możliwości wbicia kijka. Jeśli chodzimy po parku lub lesie, gdzie nie ma utwardzonych powierzchni miejsce butków jest w kieszeni! Jakość chodzenia jest zupełnie inna, jeśli mamy butki na końcach kijków kijek nam się nie wbije tak jak ma szansę bez butków.

Jak zakładać butki na końcówki? Podczas marszu butki powinny być skierowane noskami do tyłu!

 

         butki do kijków nordic walking           

 

 

 

IV. Systemy wypinania rękawiczek w kijach Nordic Walking

W kijach z wyższej półki zazwyczaj mamy możliwość wypinania rękawiczek. Ułatwia to bardzo życie, w lato powinniśmy pić dużo wody natomiast w zimę często cieknie nam z nosa. Wypinanie jest bezcenne w momencie gdy chcemy szybko odebrać dzwoniący telefon.

 

Poniżej schematy wypięć:

 

ncs

System NCS stosowany w kijach firmy Gabel

 

 

  System Shark stosowany w kijach firmy Leki

 

 

  System Trigger 1 stosowany w kijach firmy Leki

 

 

                     

                    

 

 

 

Powyższe informacje powinny pomóc Wam w rozpoczęciu przygody z Nordic Walkingiem. Zachecamy do regularnej lektury artykułów zawartych na naszym portalu: www.bodyinfo.pl, dotyczących tej coraz popularniejszej formy rekreacji, jaką jest Nordic Walking. Największy wybór sprzetu Nordic Walkingowego i trekkingowego, dostepnego w atrakcyjnych cenach, znajduje się na stronie: www.sportxtremme.pl

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry