Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Od czego zacząć jazdę na rolkach?

Od czego zacząć jazdę na rolkach?

Pierwszą  rzeczą od jakiej warto zacząć przygodę z rolkami jest przyswojenie sobie zasad bezpiecznej jazdy. Na podstawy bezpiecznej jazdy składają się 4 czynniki:

1. Rozgrzewka

Naukę jazdy, (jak również każdy trening na późniejszym etapie przygody z rolkami), zacząć trzeba od solidnej rozgrzewki. Pozwoli to uniknąć kontuzji, pomoże zwiększyć wydolność organizmu i wpłynie korzystnie na  proces regeneracji już po wysiłku.
Rozgrzewkę najlepiej zacząć od krótkiego truchtu lub marszu (ok. 5 minut), a potem przejść do stretchingu (ok. 6-9 min.).
Pierwsza jazda na rolkach powinna wynosić około 45 minut – dłuższy czas może doprowadzić do przetrenowania, szczególnie w przypadku osób, które na co dzień nie podejmują większej aktywności fizycznej.

2. Nauka upadania

Właściwą naukę jazdy na rolkach warto rozpocząć od nauki upadania. Jest to bardzo ważne, ponieważ częste upadki są podstawowym problemem osób początkujących. Najlepiej ćwiczyć upadek poprzez przeniesienie środka ciężkości niżej, ugięcie kolan, pochylenie się w przód i zamortyzowanie upadku rękami (łokcie lub nadgarstki). Warto zaopatrzyć się w ochraniarze. Poza tym, najlepiej zacząć naukę „na sucho”, a rolki założyć dopiero wtedy, kiedy opanujemy technikę upadania.

3. Podstawy: pozycja wyjściowa i start

Pozycja wyjściowa charakteryzuje się lekko ugiętymi nogami i tułowiem pochylonym do przodu. Utrzymanie podczas jazdy takiej pozycji pozwala na uniknięcie niebezpiecznego upadku do tyłu. Jazda na rolkach wygląda prawie identycznie, jak jazda na łyżwach. Startuje się odpychając się rolkami na boki.

4. Nauka hamowanie

Do zatrzymywania się służy hamulec (w postaci gumowego klocka) znajdujący z tyłu prawej rolki. Przechylenie rolki do tyłu i oparcie się na niej ciężarem ciała powoduje natychmiastowe hamowanie.  Istnieje też drugi sposób hamowania, przeznaczony dla bardziej zaawansowanych osób, nazywany hamowaniem metodą T. Nazwa wzięła się stąd, że układ nóg podczas hamowania przypomina właśnie tą literę.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry