Multisport Tychy Uczniowska 7 Uvex
2013-06-19 08:19
A  A  A

Parametry biegacza. Liczby istotne by dobrze biegać.

Parametry biegacza. Liczby istotne by dobrze biegać.

W poniższym artykule podajemy sumy liczb na dobry start!

Żyjemy w świecie pełnym liczb. Nie wszystkie z nich są tak oczywiste, jak numer startowy czy liczba kilometrów do wybiegania na treningu. Pomożemy Ci zrozumieć znaczenie tajemniczych, biegowych numerów po to, żebyś mógł poprawić ten najważniejszy – swoją życiówkę!

                                                 

 

 

800 km

Co to jest?

Tempo pocenia się, podawane w mililitrach potu na godzinę. Być może mokra koszulka jest dla Ciebie oznaką braku kondycji, ale pocenie się to klucz do poprawy wyników. W miarę poprawy sprawności i szybkości pocisz się podczas biegania coraz bardziej, ponieważ coraz efektywniej kontrolujesz i obniżasz temperaturę ciała.

Jak je odliczyć?

Porównując wagę ciała do wagi przed (bez ubrania). Każde 100 g mniej oznacza ubytek 100 ml płynów.

Twój cel: 800 ml/h

Możesz tak trenować ciało, żeby bardziej się pocić, a przez to efektywniej kontrolować jego temperaturę. Biegaj w wysokich temperaturach albo ubieraj podczas biegu więcej warstw ubioru.

Co zdradza nasz pot?

 

 

0 st – 5 st

Co to jest?

Kąt pod którym kolano może ruszać się na boki w czasie biegu.

Dlaczego jest ważny?

Kontrola nad kolanem jest kluczowa podczas biegu: zapobiega kontuzjom, zwłaszcza „kolanu biegacza”. Zapewniają je silne mięsnie od bioder do kostek.

Jak to sprawdzić?

Stań twarzą do lustra na jednej nodze. Ugnij ją do kąta mniej więcej 65 stopni i obserwuj, jak zachowuje się kolano. Jeśli nie pozostaje w osi nad środkowym palcem u stopy, brakuje Ci nad nim kontroli.

Twój cel: 0-5 stopni:

Zacznij od płytkich przysiadów na jednej nodze. Po tygodniu zacznij pogłębiać przysiad. Kontroluj każdą fazę ruchu i stopniowo zwiększaj kąt. Po kilku tygodniach powinno Ci się udać zrobić cały przysiad, kontrolując wychylenie kolana.

 

 

80:20

Co to jest?

Proporcja między rodzajami włókien mięśniowych. Istnieją trzy ich rodzaje: wolnokurczliwe (typ 1), szybkokurczliwe (typ 2) i te po środku (typ 2A), które są jak niezdecydowany elektorat – mogą dołączyć do jednego z dwój pozostałych typów.

Dlaczego jest ważny?

Biegaczom – poza sprinterami – potrzebna jest przeważnie wytrzymałość, którą daje przewaga włókien wolnokurczliwych.

Jak ją sprawdzić?

Za pomocą biopsji mięśni.

Twój cel: 80% wolnokurczliwych:

Dlaczego jest ważny? Żeby nieco zmienić genetycznie uwarunkowane proporcje, musisz biegać jak najdłuższe treningi wytrzymałościowe. Nie ma drogi na skróty – trzeba swoje wybiegać. Twoje ciało zajmie się resztą.

 

 

 

180 kroków na minutę

(TECHNIKA)

Co to jest?

Liczba kroków na minutę, które robisz, biegając w tempie wyścigowym, w żargonie biegowym nazywana kadencją.

Dlaczego jest ważna?

Ponieważ pozwala biegac szybciej. Ludzie często myślą, że będą biec szybciej, kiedy wydłużą krok. To jednak mało efektywna taktyka, bo prowadzi do zmniejszenia prędkości. Dużo lepiej sprawdzają się lekkie, krótsze kroki.

Jak ją obliczyć?

Podczas biegu licz kroki przez 3 minuty, a potem uśrednij swój wynik.

Twój cel: 180 kroków/ na minutę.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na Uniwersytecie Harvarda - to idealna kadencja. Gwaranuje nie tylko prędkość, ale również lepszą postawę podczas biegu, która pozwoli Ci opanowac zaawansowane techniki biegowe, np. zbieganie ze wzniesień.

Jak ją osiągnąć?

Skrócisz długość kroku, jeśli skoncentrujesz się na tym, żeby stopy uderzały o ziemię bezpośrednio pod Tobą. Zacznij od wyrabiania nawyku na krótkich trasach, biegając trochę na bosaka, Po każdym kroku staraj się uderzyć piętą o pośladek – nie będziesz pamiętać o siniakach, kiedy w dzienniczku biegowym pojawi się nowa życiówka.

 

 

 

80%

Co to jest?

Procent tętna maksymalnego (Tmax), przy którym osiągasz próg przemian anaerobowych, zwany też progiem mleczanowym. W miarę wzrostu intensywności wysiłku we krwi wzrośnie poziom kwasu mleczanowego, ale organizm na bieżąco go neutralizuje. Po przekroczeniu progu przemian anaerobowych ilość mleczanu jest tak duża, że nie jest w stanie dłużej go eliminować.

Dlaczego jest ważny?

Im bliżej tętna maksymalnego uda Ci się przesunąć próg przemian beztlenowych, tym dłużej będziesz w stanie szybko biec. U każdego próg jest ustawiony nieco inaczej, ale u przeciętnego człowieka jest ulokowany mniej więcej na 55-60% Tmax.

Jak go obliczyć?

Biegnąc, co trzy minuty zwiększaj tempo, aż nie będziesz w stanie go w tym okresie utrzymać, a potem zwolnij. Podczas każdej zmiany zapisuj tętno, a potem nanieś wyniki na wykres. Powinien wyglądać jak toporna litera S, leżąca na boku. Twój próg przemian jest na szczycie górnej krzywej.

Twój cel: 80%

Biegaj interwały na poziomie 5 uderzeń serca/ minutę powyżej i poniżej obecnego poziomu. Biegnij przez 4 minuty, a potem idź przez 2 minuty – zrób 8 powtórzeń.

  80%

 

 

 

150

Co to jest?

Docelowa różnica między tętnem spoczynkowym a maksymalnym.

Dlaczego jest ważna?

To wyznacznik ogólnej sprawności i zdolności ciała do szybkiego dostarczenia krwi do mięśni podczas biegu.

Jak ją obliczyć?

Zmierz swoje tętno spoczynkowe (najlepiej tuż po obudzeniu, leżąc bez najmniejszego niepotrzebnego ruchu). Potem ustal tętno maksymalne – zwiększaj tempo od spokojnego biegu do maksymalnego sprintu w ciągu 16 minut.

Twój cel: 150

Najlepszą strategią będą podbiegi, a magiczną liczbą 3: biegaj interwały po 3 minuty, odpoczywaj między nimi po 60 sekund.

 

 

 

15 m

(TECHNIKA)

Co to jest?

Odległość punktu, na którym podczas biegu skupiasz widok.

Dlaczego jest ważny?

Żeby osiągnąć odpowiednią pozycję aerodynamiczną, musisz podczas biegu stabilnie trzymać głowę. Jeśli nią obracasz, powodujesz również rotację kręgosłupa – przez to biegniesz wolniej i zwiększasz ryzyko kontuzji. Patrząc około 15 m w przód, będziesz trzymać głowę pod właściwym kątem.

Twój cel: 15 m

Praktyka czyni mistrza. Wybierz obiekt leżący w odległości 15 m, postaraj się zapamiętać odległość, a później staraj się zachować ja podczas biegu. Jednocześnie koncentruj się na zachowaniu wyprostowanego tułowia i wypiętej klatki piersiowej, a także staraj się nie kręcić ramionami. Zaskoczy Cie jak szybko, prawidłowa pozycja ciała wejdzie Ci w nawyk i jak poprawi jakość biegania.

 

 

 

15%

Co to jest?

Docelowa, procentowa zawartość tkanki tłuszczowej w ciele.

Dlaczego jest ważna?

Większa masa to większy wysiłek – za duża ilość tłuszczu powoduje, że podczas biegu nie potrzebnie wydatkujesz więcej energii by ją przemieścić. Jednak za mało tłuszczu to też niedobrze: jest niezbędny organizmowi do funkcjonowania, poza tym jest źródłem energii.

Jak ja zmierzyć?

Zapytaj w klubie fitness o urządzenie, które mierzy zawartość tkanki tłuszczowej.

Twój cel: mężczyźni – 12%, kobiety – 15%

Najskuteczniejszy w spalaniu tłuszczu jest interwałowy trening siłowy. Po treningu aerobowym metabolizm podnosi się na 2 doby 0 10-15%. Po interwałowym natomiast roście o 40% na 4-5 dób. Możesz ćwiczyć też interwały biegowe, ale większa masa mięśniowa oznacza wyższe tempo podstawowej przemiany materii (potrzebnej do podtrzymania funkcji życiowych), bo mięśnie zużywają więcej energii niż tłuszcz. Jeśli nie możesz przekonać się do siłowni, spróbuj podbiegów Znajdź wzniesienie na które będziesz wbiegać przez 30 – 60 sekund. Ruszaj w górę tak szybko, jak tylko dasz radę. Odpoczywaj, schodząc w dół. Taki interwał powtórz 8 razy.

  15% u kobiet

 

 

160 stopni

Co to jest?

Idealny kąt między górną i dolną częścią nogi w chwili uderzenia stopy o ziemię.

Dlaczego jest ważny?

Stabilność kolana zwiększa efektywność poruszania się i biegu dokładnie na wprost.

Jak go sprawdzić?

Możesz obserwować go w czasie biegu i dopasować, reagując odpowiednio do sytuacji.

Twój cel: ugięcie o 160 stopni

Skoncentruj się na specjalnych treningach, które wzmocnią mięśnie miednicy i wokół kolan oraz technikę biegu. Załóż obciążniki na kostki i połóż się na plecach z jedną nogą ugiętą, a drugą wyprostowaną (palce celują w sufit). Trzymając plecy płasko na podłodze, podnieś wyprostowaną nogę do kąta 45 stopni. Powoli ją opuszczaj, aż dotknie podłogi. Zrób 3 serie po  15 powtórzeń na każdą nogę.

 

 

 

0,2 sekundy

Co to jest?

Czas bezpośredniego kontaktu stopy z podłożem podczas biegu.

Dlaczego jest ważny?

W tkance łącznej nóg jest zmagazynowana spora ilość energii, którą tracisz jeśli stopa dotyka ziemi przez zbyt długi czas (0,3 sekundy lub dłużej). Jeśli oderwiesz stopę wystarczająco szybko, ta energia wzmocni Twój pęd.

Jak go sprawdzić?

Nagraj swój bieg. Obejrzyj go potem w zwolnionym tempie, mierząc czas kontaktu stopy z ziemią, a potem uśrednij wynik.

Twój cel: 0,2 s

Choć wszystko poniżej 0,3 s to już dobry wynik. Spróbuj koncentrować się na stawianiu szybkich, lekkich kroków – możesz trenować je podczas ćwiczeń plyometrycznych. Skip wzmocni ścięgna, które będą przekazywać potem większa energię.

 

 

 

80 stopni

Co to jest?

Kąt nachylenia tułowia wobec podłoża tuż przed Tobą.

Dlaczego jest ważny?

W czasie biegu powinieneś być odchylony od pionu o około 10 stopni do przodu. Bieganie to proces kontrolowania  upadku do przodu, więc środek ciężkości musi być przemieszczony w odpowiednim kierunku.

Jak go sprawdzić?

Wykorzystaj nagrany już wcześniej film.

Twój cel: 80 stopni

Musisz wzmocnić mięsnie korpusu. Zrobisz to na przykład w ten sposób: połóż się na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach; Stopy maja dotykać ziemi; Wsuń ręce (dłońmi do dołu) w łuk tworzony przez dolna część pleców. Teraz napnij mięśnie w okolicach miednicy i opuść plecy, przyciskając dłonie, jakbyś chciał je zgnieść (albo pępkiem dotknąć podłogi).

 

 

 

60 ml/kg masy ciała

Co to jest?

Maksymalny pułap tlenowy (ilość tlenu zużywana przez ciało, kiedy ćwiczysz na tętnie maksymalnym), z którego możesz być zadowolony.

Dlaczego jest ważny?

Im więcej dostarczysz organizmowi tlenu w czasie wysiłku, tym lepsze osiągi.

Jak go obliczyć?

Precyzyjnie tylko w laboratorium. Kalkulatory podaja jedynie przybliżone wartości.

Twój cel: 60ml/kg

Trening wytrzymałościowy może podnieść pułap tlenowy o maksimum 10%. Biegaj 5x po 5 minut w tempie nieco wyższym niż na 10 km (odpoczywaj po 2 minuty). Ćwicz tak raz dziennie przez 8 tygodni, a Twój pułap tlenowy się podniesie.

 

 

 

 

2500 kcal

Co to jest?

Wyrażona w kaloriach wartość zapasów glikogenu – węglowodanów będących źródłem energii podczas wysiłku.

Dlaczego jest ważna?

To podstawowe źródło szybkiego zasilania podczas treningu.

Jak ja obliczyć?

Nie ma prostej metody na samodzielny test – przeciętna osoba ma w ten sposób zmagazynowane ok. 2000 kcal.

Twój cel: 2500 kcal

Najlepszym sposobem na powiększanie zapasów jest ich zużywanie. Organizm będzie się bronił przed sytuacją, w której nie ma w mięśniach i w wątrobie energetycznej rezerwy i będzie stopniowo ją powiększać. Najłatwiejszym sposobem na wyczerpanie glikogenu są poranne, długie biegi na czczo, przed śniadaniem – najlepiej dwa razy. Raz w tygodniu wyjdź na poranny bieg od razu po przebudzeniu. Odpocznij godzinę, zjedz małą porcję orzechów i serka wiejskiego o niskiej zawartości tłuszczu, a potem wróć na trasę na kolejną godzinę. Po 4-6 tygodniach takiego treningu zapasy glikogenu w mięśniach zwiększa się.

 

 

BIEGANIE. Przygotuj sie do zawodów!

W poniższym tekście doradzamy wszystkim miłośnikom biegania, jak przygotować się do zawodów biegowych na dystansach średnich: 5, 6 i 10 km. ...czytaj dalej »
BIEGANIE. Przygotuj sie do zawodów!
2015-05-04

Biegaj szybciej: KADENCJA, RYTMY i INTERWAŁY!

Wrzuć na wyższe obroty. Trening zawodowców dla każdego. Rytmy, interwały i lepsza kadencja – sztuka użytkowania. ...czytaj dalej »
Biegaj szybciej: KADENCJA, RYTMY i INTERWAŁY!
2015-05-02

Wiosenny motywator biegacza!

Poniżej zamieszczamy MOTYWATOR BIEGACZA! Jest to zestaw porad i sugestii jak zmobilizować się do biegania i jak zmotywować się do podjęcia sportowych ...czytaj dalej »
Wiosenny motywator biegacza!
2015-05-02
Powiązane artykuły
JOGGING. Biegać na czas czy na dystans?

JOGGING. Biegać na czas czy na dystans?

W przypadku czasu bez patrzenia na zegarek lub liczenia sekund trudno oszacować, ile udało się już przebiec.
2015-02-22 15:40
BIEGANIE. Znajdź czas i motywację

BIEGANIE. Znajdź czas i motywację

Poniższy artykuł jest motywatorem i przewodnikiem każdego biegacza. Co zrobić by robić postępy w bieganiu? Jak radzić sobie ze słabościami?
2015-02-07 19:10
Biganie poza sezonem. Urozmaicaj swój trening.

Biganie poza sezonem. Urozmaicaj swój trening.

To co w okresie zimowych jest dla półprofesjonalnych biegaczy najważniejsze to dwie sprawy - regeneracja fizyczna oraz odbudowa psychiczna.
2015-01-25 15:05
Jak biegać w zimne dni? Zimowy poradnik biegacza

Jak biegać w zimne dni? Zimowy poradnik biegacza

Poniższy artykuł jest poradnikiem dla najambitniejszych sportowców. Jak biegać zimą? Jak radzić sobie z chłodem i wiatrem? Jak pokonać mrozy
2015-01-25 13:50
BIEGANIE zimową porą. Jak się za to zabrać?

BIEGANIE zimową porą. Jak się za to zabrać?

Poniższy artykuł jest „zimowym” poradnikiem dla wszystkich joggerów i podpowiada jak biegać w mroźne dni. Zapoznajcie się z tym tekstem i po
2014-12-31 17:50
Redukcja tkanki tłuszczowej poprzez bieganie. Czyli jedz, biegaj, chudnij!

Redukcja tkanki tłuszczowej poprzez bieganie. Czyli jedz, biegaj, chudnij!

Jeśli chcesz zrzucać kilogramy przez bieganie, nie daj się nabierać na legendy i plotki! Poniżej rozprawimy się z mitami na temat odżywania
2014-11-11 13:45
Maraton. Precyzyjne tankowanie energii

Maraton. Precyzyjne tankowanie energii

Podstawowym źródłem energii w przypadku startów na dystansach od 5 km do maratonu są węglowodany.
2014-10-06 19:53
Stań się perfekcyjnym maratończykiem! Część II

Stań się perfekcyjnym maratończykiem! Część II

W pierwszej części artykułu mowa była o ostatnich przygotowaniach do maratonu. Drugą cześć tekstu poświęcimy omówieniu samego startu
2014-09-16 21:58
Stań się perfekcyjnym maratończykiem! Część I

Stań się perfekcyjnym maratończykiem! Część I

Zrób to sam! Zbuduj z siebie maratończyka.. Masz do tego wszystkie elementy. Ale uwaga! Ta konstrukcja wymaga precyzji.
2014-09-16 08:44
Ściana w czasie zawodów. Jak ją pokonać?

Ściana w czasie zawodów. Jak ją pokonać?

Poniżej przedstawiamy sprawdzone strategie, które niczym egzorcyzmy zdejmują zły urok z dystansu, który chcesz pokonać.
2014-09-13 22:28
BIEGANIE. Trening regeneracyjny przed zawodami!

BIEGANIE. Trening regeneracyjny przed zawodami!

W czasie ładowania baterii przed zawodami nie odłączaj dostaw mocy!
2014-09-13 15:14
Pierwszy w życiu półmaraton? Poradnik jak się przygotować

Pierwszy w życiu półmaraton? Poradnik jak się przygotować

Poniższy tekst stanowi krótki poradnik traktujący o tym, jak przygotować się do półmaratonu. Zapoznaj się z nim i bądź gotów na 21 km.
2014-09-06 23:29
Dwa maratony w miesiąc! Jak tego dokonać?

Dwa maratony w miesiąc! Jak tego dokonać?

Maraton to dla Ciebie święto? Możesz zacząć świętować we wrześniu, a skończyć w październiku! Nie ograniczaj się do jednego jesiennego marat
2014-09-06 21:44
JOGGING. Postaw sobie cel!

JOGGING. Postaw sobie cel!

Na końcu wyścigu nie musi być meta, ale na przykład utrata 10 kg wagi. Powodów dla których warto biegać jest wiele. Wybierz idealny cel dla
2014-09-04 19:45
W kuchni biegacza. Jakie produkty żywnościowe wybierać.

W kuchni biegacza. Jakie produkty żywnościowe wybierać.

Poniżej zestawiamy podobne z pozoru do siebie produkty. Prezentujemy lepsza lodówkę i lepszą spiżarnię w mieszkaniu biegacza. Jedz zdrowo i
2014-03-12 07:00
redmonster
Redakcja RedMonster
43-100 Tychy, Uczniowska 7
[email protected]
NIP: 6462632499