Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Pierwsze kroki na lodzie, czyli podstawy jazdy na łyżwach

Pierwsze kroki na lodzie, czyli podstawy jazdy na łyżwach

Na pierwszy rzut oka jazda na łyżwach może wydawać się zupełnie nieskomplikowana, naturalna, automatyczna wręcz. Nic bardziej mylnego. Jazdy na łyżwach, podobnie jak jazdy na nartach, na rolkach czy na desce snowboardowej, trzeba się po prostu nauczyć. Nie jest to wprawdzie umiejętność wyjątkowo trudna – można dość szybko ją opanować. Trzeba jednak poświęcić jej trochę czasu. Warto wcześniej zapoznać się z poniższymi radami, które podpowiedzą jak najefektywniej i najbezpieczniej rozpocząć swoją przygodę z tą formą rekreacji. Żadna teoria nie zastąpi praktyki, ale od teorii warto rozpocząć i na teorii dobrze jest bazować. No, ale ostatecznie to trening czyni mistrza!

 

                                               

 

 

Wskazówki dla początkujących łyżwiarzy:

 

1. Upewnij się, że łyżwy są dobrze dopasowane i zasznurowane, w przeciwnym razie może dojść do kontuzji lub po prostu będzie Ci się nieprzyjemnie jeździło. Komfort to podstawa – jeździsz przecież dla własnej przyjemności. Jeżeli nie posiadasz własnych łyżew wypożycz je na lodowisku, nie bój się poprosić obsługę lodowiska o pomoc w dobrym dopasowaniu łyżew. Ostrze musi być dobrze naostrzone, a but łyżwy zawiązany do samej góry.

 

2. Jako, że jazda na łyżwach na ogół odbywa się na zimnej arenie, bądź na świeżym (zimnym) powietrzu, pamiętaj, żeby się przed wyjściem na lód dobrze rozgrzać w celu podniesienia temperatury ciała. Nierozgrzane ciało jest bardziej podatne na urazy i „zakwasy”.

Ubierz się ciepło, ale nie za grubo. Strój musi być wygodny, sportowy, byś  mógł swobodnie i komfortowo się w nim poruszać. Jeśli zamierzasz dość dużo i regularnie jeździć na łyżwach, zaopatrz się w bieliznę termoaktywną. Zadaniem odzieży termoaktywnej jest zachowanie ciepła i odpowiedniej temperatury, ale  jednocześnie skuteczne odprowadzanie potu na zewnątrz, w celu zapobiegnięcia przegrzewania się i zapocenia, które są bezpośrednią przyczyną przeziębień. Ogromny wybór odzieży termoaktywnej znajduje się na stronie: www.sportxtreme.pl.

 

3. Jeśli na lodowisku istnieją lekcje grupowe nauki jazdy, dobrze jest skorzystać z kilku takich zajęć. Dobrym sposobem jest również zabranie z sobą na lodowisko kolegi (lub koleżanki), który opanował już sztukę jazdy na łyżwach. Pomoc i porady drugiej osoby mogą się okazać nieocenione.

 

4. Kiedy dotrzesz już do tafli lodu wejdź na nią ostrożnie. Znajdź miejsce z dala od innych uczestników ślizgawki. Jeśli nie czujesz się pewnie na lodzie, złap się bandy lub innego ogrodzenia i postój tak chwilę, zanim nabierzesz pewności siebie.

 

5. Ruszamy! Ugnij lekko kolana. Pamiętaj, aby nie wymachiwać rękoma ponieważ grozi to stratą równowagi. Pochyl się trochę do przodu i ustaw ręce wzdłuż ciała, uginając je lekko w łokciach.

 

6. Jeśli zdarzy Ci się przewrócić – a będzie to nieuniknione – postaraj się podnieść na „czworaka”. Wstawanie z lodu po upadku nie jest wcale takie proste! Tak więc przybież pozycję „do raczkowania”, a następnie podłóż dłonie między łyżwy i przesuwaj je w górę. Postaraj się aby podczas wstawania nie rozjechały Ci się łyżwy.

 

7. Na początek rób małe kroki na lodzie, przekładaj jedną nogę za drugą i co jakiś czas rób sobie odpoczynek. Pamiętaj aby nogi nie były podczas jazdy zbyt szeroko rozstawione.

 

8. Bardzo ważnym elementem jazdy na łyżwach jest nauka prawidłowego hamowania. Jak zahamować na lodzie? Ugnij kolana, zbliżając je delikatnie do siebie. Następnie staraj się lekko „wbić” łyżwy w podłoże. Najprawdopodobniej za pierwszym razem nie uda się skutecznie i szybko zatrzymać. Jednak przy odrobinie praktyki powinno być lepiej.

 

 

                                                                 

 

 

Pierwsza w życiu jazda na łyżwach do najprostszych należeć nie będzie. Ale każda następna będzie już bardziej udana. Trzeba po prostu przełamac lody. Życzymy przyjemnej nauki jazdy na łyżwach i wielu prywatnych sukcesów w tej dziedzinie sportu.

Ogromny wybór łyżew znajduje się na stronach: www.sportxtreme.pl oraz www.łyżwy-sklep.pl. Polecamy te renomowane sklepy sportowe! Zaopatrz się w dobry model łyżew!

 

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry