Jesteś tutaj
Dom > Nowości > PŁYWANIE. Dopracuj kraula do perfekcji!!!

PŁYWANIE. Dopracuj kraula do perfekcji!!!

Na poprawę pływackiej techniki nigdy nie jest za późno. Choć bardzo trudno przekazać umiejętności za pomocą słowa pisanego, wymienione poniżej punkty mogą stanowić swego rodzaju listę kontrolną, która pozwoli ci poprawić styl.

Nie ważne, czy pływasz kraulem od lat, czy dopiero zamierzasz go opanować. Najlepszy czas na doskonalenie techniki jest właśnie teraz! Ważne jest abyś w trakcie pływania był bardzo skoncentrowany. Każdy Twój ruch musi być świadomy i przemyślany. Poświęć 15 minut każdego treningu na bardzo wolne, wręcz flegmatyczne pływanie kraulem, w czasie którego każdy jeden ruch wykonasz maksymalnie dokładnie, wręcz perfekcyjnie. Zapoznaj się starannie z tymi punktami, przyswój je sobie solidnie i w czasie pływania myśl nieustannie o nich. Po kilku miesiącach nie będziesz już musiał tak wolno pływać by pamiętać o tych punktach – pewne nawyki i przyzwyczajenia staną się dla ciebie automatyzmem. Na razie jednak postaw na powolne, ale bardzo poprawne pływanie – taki trening czyni cuda jeśli chodzi o doskonalenie techniki.

 

1) Pozycja głowy

Ustawienie głowy decyduje o ułożeniu całego ciała. Patrz przed siebie, z czołem tuż pod powierzchnią wody. Szyja i górne mięśnie pleców powinny być rozluźnione, a zakładając, że twoje ciało jest ustawione prawidłowo, tj. równolegle do dna basenu, głowa powinna być odchylona o około 45°.

2) Praca rąk

Upewnij się, że przy każdym pociągnięciu ręką maksymalnie wydłużasz ramię. Częstym błędem jest zaczynanie ruchu zbyt blisko głowy – tymczasem dłoń powinna znajdować się stosunkowo daleko przed tobą i odsunąć się jeszcze dalej gdy ją przesuwasz – a to dzięki pracy ramienia.

3) Rotacja ciała

Przy każdym pociągnięciu ręki twoje ciało powinno nieco chwiać się na boki (tak więc obojczyki nie są przez cały ustawione równolegle do dna) – gdy twoja prawa dłoń jest przed tobą, prawa strona ciała znajduje się niżej niż lewa. Pracuj całym ciałem, a nie tylko ramieniem!

4) Silne odepchnięcie

Aby przy każdym ruchu odpychać się jak najmocniej do przodu, nie przesuwaj ręki po torze prostym – jej ruch powinien raczej rysować literę S. Trzymaj łokieć wysoko, gdy dłoń zanurza się w wodzie, a gdy dłoń znajduje się na wysokości twojego pępka nie zanurzaj jej jak najgłębiej, ale przyciągnij do siebie.

5) Ciągnij do końca

Każde odepchnięcie powinno kończyć się na wysokości ud – nie talii. Wymaga to oczywiście dłuższego znoszenia oporu wody, więc jest bardziej męczące niż skracanie pociągnięć, ale również – bardziej efektywne. Częstym błędem jest zginanie łokcia pod koniec ruchu.

6) Praca nóg: sprint

Praca nóg pochłania dużo energii, dlatego osoby pływające na długich dystansach często korzystają z siły kopnięcia dopiero na finiszu. Opanowanie poprawnej techniki jest w tym względzie szczególnie ważne, ponieważ przy niewłaściwej pracy nóg sam stwarzasz sobie opór. Cały ruch powinien odbywać się pod wodą – ilość piany na powierzchni powinna być minimalna. Jako że całe ciało ulega rotacji, zmienia się również ułożenie nóg – nie zatrzymuj ich na siłę w jednej pozycji! Nogi powinny podążać dokładnie za głową, a stopy – pracować blisko siebie.

7) Praca nóg na długim dystansie

Kraul sprinterski różni się od kraula długodystansowego – różnica tkwi właśnie w kopnięciu. Na długich dystansach rolą nóg jest przede wszystkim utrzymanie prawidłowej postawy ciała. W tym wypadku kostki nie muszą pracować równo obok siebie, mogą się „krzyżować”. Dla niektórych pływaków jest to naturalne, inni potrzebują bardzo dużo pracy by osiągnąć ten efekt.

8) Pozycja głowy przy oddechu

Gdy odwracasz głowę by nabrać powietrza, odwróć ją o 90° w bok – nie więcej! Jedno oko powinno wciąż być zanurzone w wodzie. Mocniejsze odkręcanie głowy może prowadzić do tworzenia się napięć w szyi oraz do zaburzenia prawidłowego rytmu rotacji ciała. Uważaj też na to, by nie podnosić głowy do przodu – powoduje to dodatkowy opór.

9) Rytm oddechu

Najlepszym sposobem jest branie oddechu zarówno po prawej jak i po lewej stronie – pozwala to na zachowanie równowagi. Niektórzy sądzą jednak, że jeśli będą nabierać powietrza tylko po jednej stronie, zaoszczędzą czas i wysiłek związany z odchyleniem głowy. Jest to błąd – odchylenie głowy nie powinno zabierać energii ani czasu, a jednostronny oddech prowadzi często do zakłócenia rytmu lub nawet do płynięcia po krzywej.

10) Start i zakończenie

Nawet jeśli startujesz odpychając się od ściany basenu, a nie wskakujesz ze słupka, zaczynaj każdą długość płynąc strzałką, z dłońmi złożonymi przed sobą. Wykorzystaj ten moment na ustawienie pozycji ciała. Gdy dopływasz do końca długości basenu, wykonaj mocniejszy ruch ręką i zawróć odbijając się od ściany.

 

 

Pamiętaj: trening czyni mistrza! A gdy chodzi o pływacką technikę, odrobina perfekcjonizmu na pewno wyjdzie ci na dobre.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry