Multisport Tychy Uczniowska 7 Uvex
2015-12-01 16:11
A  A  A

PŁYWANIE. Przygotowanie do sezonu. Część III

PŁYWANIE. Przygotowanie do sezonu. Część III

Trwa pierwszy etap sezonu pływackiego. Jesień i wczesna zima to okres, kiedy pływacy przygotowują formę to etapu startowego. W tym czasie pracuje się nad techniką i wytrzymałością. Treningi są wówczas długie i oparte na dużym kilometrażu. Pływak musi się w tej fazie cyklu przygotowań dobrze "wypływać".  

 

 

 

Artykuł ten podzielony został na trzy części. W pierwszej części mowa była o przygotowaniu "na sucho", a więc o bardzo ważnych w pływaniu treningach na lądzie. W drugiej części artykułu pisaliśmy o przygotowaniu sprzętu pływackiego, a więc  niezbędnych do treningów akcesoriów. W trzeciej części tekstu mowa będzie o pierwszym rozpływaniu, a więc o treningach w wodzie na początku sezonu.

Poniższy tekst jest trzecią częścią artykułu. Zajmiemy się w niej omówieniem pierwszego etapu treningów w całorocznym cyklu pływackim. Od czego zacząć jesienne treningi w wodzie? Jak zacząć budować formę pływacką? Jak wyglądają pierwsze w sezonie treningi? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

 

CZĘŚĆ III

 

Rozpływanie

Żeby zacząć pracę nad szybkością, trzeba porządnie popracować nad wytrzymałością. To od budowy wydolności tlenowej i wytrzymałości siłowej zaczyna się pracę nad formą pływacką. Na temat budowy wytrzymałości pisaliśmy już na portalu BODYINFO.PL.

Można o tym przeczytań poniżej:

http://www.bodyinfo.pl/trening-plywacki-wytrzymalosc.a2187

 


W okresie tym wykonuje się najcięższe, najdłuższe i najbardziej monotonne sesje treningowe. Trzeba jednak je sumiennie zrealizować by wytworzyć podstawy formy. Propozycje bardzo ostrych treningów zamieszczaliśmy już na naszym portalu.

Można o tym przeczytać poniżej: 

http://www.bodyinfo.pl/plywanie-plany-treningowe-dla-najtwardszych.a1847

 

 

W pierwszym okresie treningów wykonujemy treningi wielokilometrowe. Zawodowi pływacy pływać mogą nawet po 10 km na jednej sesji treningowej. Każde zadanie składać się powinno z przynajmniej ośmiusetmetrowych odcinków pływanych bez przerwy. Część zadań wykonujemy spokojnym, równym tempem, zważając na każdy jeden ruch, by ten wykonywany był dokładnie i starannie. Tym sposobem pracujemy nad techniką pływania. Część zadań natomiast wykonujemy tempem szybszym i rytmicznym, tak aby się zmęczyć w czasie pływania. Tempo takie należy utrzymywać możliwie aż do ostatniego metra dystansu. Nawet jeśli jesteśmy juz zmęczeni, nie zwalniamy. W ten sposób pracujemy nad wytrzymałością. 

 

Przykłady zadań treningowych:

5 x 200 m style zmiennym = 1000 m

800 m swoim stylem spokojnym tempem

1000 m kraulem mocnym, równym tempem

800 m same ręce do kraula (deska w nogach) w łapkach (łopatkach) w tempie: 200 m szybko+ 200 m spokojnie

1000 m = 100 m same nogi do swojego stylu (deska w ręku) + 100 m same ręce do swojego stylu (deska w nogach) mocnym tempem

1600 m - po 400 m każdym kolejnym stylem spokojnym tempem

1500 m kraulem w łapkach i w płetwach mocnym tempem.

 

 

W dalszej części pierwszego etapu treningów, czyli na początku zimy można już zacząć pływać tzw. "tempówki" oraz interwały. W tej fazie pływackiego cyklu chodzi o to, by nieustannie zwiększać kondycję, siłę i wytrzymałość, ale jednocześnie zacząć już budować szybkość. Poprzez treningi interwałowe i szybkościowo - wytrzymałościowe przygotujemy się dokolejnego etapu treningów. 

Na tym etapie przygotowań nadal pływamy duże kilometraże, ale warto już tempo średnie przeplatać ze szybkim i wykonywać długodystanowe "tempówki", zwane też "czasówkami". Nie jest to jeszcze czas sprintów, ale podkręcamy nieco tempo pływania. 

 

Przykłady zadań treningowych:


1200 m = 6 x 200 m swoim stylem - na czas

1600 m = 4 x 400 m kraulem (co druga czterysetka w łapkach) - na czas

1000 m = 5 x 200 m zmiennym - na czas

1000m = 5 x 200 m same ręce do kraula w łapkach (deska w nogach) - na czas

800 m = 4 x 200 m kolejnymi stylami (każda dwusetka innym stylem)

1000 m swoim stylem = 100 m średnim, równym tempem + 100 m szybkim tempem

1000 m kraulem = 200 m średnim, równym tempem + 50 m bardzo szybkim tempem

1000 m = 100 m same nogi do swojego stylu (50 m spokojnie + 50 m sprintem) + 100 m same ręce do swojego stylu (50 m spokojnie + 50 m sprintem).

 

 

 

W pierwszej części jesienno - zimowego okresu skupiamy się na tym by trening miał dużą objętość i stosunkowo niewielką intensywność. Czucie wody i technikę pływania wyrabia się poprzez godziny spędzone w wodzie. W drugiej części tego okresu przygotowań w cyklu, a więc późną jesienią zaczynamy podkręcać tempo pływania. Wówczas intensywność treningów wzrasta, ale kilometraż nie spada. W tej fazie wzmacniamy wytrzymałość i rozpoczynamy pracę również nad szybkością. 

Jeśli jesteś pływakiem długodystansowym, to na tym etapie przygotowań do sezonu zasadniczego powinieneś zastanowić sie również nad ekonomiką pływania i efektywnością wiosłowania. Pisaliśmy już kiedyś o tym na BODYINFO.PL. 

Przeczytaj o tym tu:

http://www.bodyinfo.pl/efektywnosc-i-ekonomia-plywan ia-jak-to-poprawic.a1971 

 

Jeśli natomiast jesteś sprinterem lub średniodystansowcem, zacznij już myśleć nad szybkościowym programem treningowym, który realizować zaczniesz po nowym roku. O tym też już kiedyś wspominaliśmy na naszym portalu.

Przeczytaj o tym tu:

http://www.bodyinfo.pl/trening-plywacki-szybkosc.a2193 

http://www.bodyinfo.pl/plywaj-szybciej-jak-podkrecic-tempo-plywania.a1234 

 

To, co jest w fazie "wypływania" bardzo ważne, to połączenie treningu w wodzie z treningiem na lądzie. O tym najprecyzyjniej pisaliśmy w pierwszej części powyższego tekstu. W tym okresie przygotowań należy też bardzo dużo biegać i wykonywać treningi wydolnościowe "na sucho" oraz trenować na siłowni i sali gimnastycznej. Równolegle do budowy wytrzymałości, budować trzeba bowiem siłę i ogólną sprawność. Wszystkie te elementy treningu muszą być z sobą zgrane. Taki harmonijny program pozwoli pływakowi znakomicie przygotować się do sezonu startowego.

 

 

 

Powyższy tekst był trzecią częścią artykułu o przygotowaniach do sezonu pływackiego. W pierwszej części artykułu mowa była o treningu lądowym, a więc o wszystkich tych ćwiczeniach, które wykonać trzeba "na sucho". Drugą część tekstu przeznaczyliśmy na omówienie sprzętu pływackiego, niezbędnego do wykonania programu treningowego, a więc o przyrządach treningowych. Natomiast część trzecia, powyższa traktowała o pierwszym etapie treningów w wodzie, czyli o tzw.: rozpływaniu się. Mamy nadzieję, że dzieki powyższym tekstom, wiecie już wiele na temat jesienno - zimowych treningów pływaka. Budujcie formę sportową wraz z portalem: www.bodyinfo.pl. O treningach pływackich będziemy jeszcze wiele pisać. 

PŁYWANIE. Przygotowanie do sezonu. Część II

Poniższy tekst jest drugą częścią artykułu o przygotowaniach pływaków do sezonu sportowego. ...czytaj dalej »
PŁYWANIE. Przygotowanie do sezonu. Część II
2015-11-30

PŁYWANIE. Przygotowanie do sezonu. Część I

Poniżej zamieszczamy pierwszą część artykułu o przygotowaniu pływaków do sezonu. W tej części mowa będzie o lądowym treningu. ...czytaj dalej »
PŁYWANIE. Przygotowanie do sezonu. Część I
2015-09-05

Trening pływacki. SZYBKOŚĆ

Jednym z najistotniejszych elementów treningu pływackiego jest trening szybkości. Jest to najtrudniejszy i najbardziej skomplikowany element pływackie ...czytaj dalej »
Trening pływacki. SZYBKOŚĆ
2014-08-24
Powiązane artykuły
PŁYWANIE. Nauka stylu dowolnego od podstaw. Poznajemy kraula krok po kroku.

PŁYWANIE. Nauka stylu dowolnego od podstaw. Poznajemy kraula krok po kroku.

Poniższy tekst dogłębnie wyjaśnia na czym polega i jak wyglądać powinien profesjonalny i poprawny styl dowolny oraz podpowiada jak go wytren
2013-08-12 21:58
PŁYWANIE. Jak opanować styl grzbietowy?

PŁYWANIE. Jak opanować styl grzbietowy?

Styl grzbietowy to prawdopodobnie technicznie najprostszy styl.
2013-07-14 15:47
PŁYWANIE. Jak opanować styl klasyczny?

PŁYWANIE. Jak opanować styl klasyczny?

Styl klasyczny to profesjonalna nazwa potocznej "żabki”. Jest to najtrudniejszy technicznie styl pływacki
2013-07-11 21:21
PŁYWANIE. Jak opanować styl motylkowy?

PŁYWANIE. Jak opanować styl motylkowy?

Najtrudniejszym technicznie stylem pływania, a jednocześnie wymagającym największej siły jest DELFIN, zwany fachowo STYLEM MOTYLKOWYM. W pon
2013-03-09 21:32
PŁYWANIE. Plany treningowe dla najtwardszych!

PŁYWANIE. Plany treningowe dla najtwardszych!

Jesteś dobrym, zaawansowanym, „wypływanym” pływakiem ?! Uprawiasz pływanie wyczynowo lub pół zawodowo ?! Jeśli tak, poniższe plany treningow
2013-03-02 18:31
Jakie korzyści przynosi pływanie?

Jakie korzyści przynosi pływanie?

Korzyści z pływania są ogromne. Każda aktywność fizyczna ma swoje zalety, ale pływanie ma ich chyba najwięcej: zdrowe ciało, znakomita kondy
2013-01-27 11:23
PŁYWANIE. Dopracuj kraula do perfekcji!!!

PŁYWANIE. Dopracuj kraula do perfekcji!!!

Na poprawę pływackiej techniki nigdy nie jest za późno. Choć bardzo trudno przekazać umiejętności za pomocą słowa pisanego, wymienione poniż
2013-01-27 10:22
Pływaj szybciej. Jak podkręcić tempo pływania?

Pływaj szybciej. Jak podkręcić tempo pływania?

Żeby pływać szybciej nie wystarczy spędzać w basenie kilku godzin tygodniowo - ważne jest to jak wykorzystujesz czas na pływalni. Wiele osób
2012-11-04 14:39
Poczuj się jak ryba w wodzie, czyli wszystko o pływaniu

Poczuj się jak ryba w wodzie, czyli wszystko o pływaniu

Pływanie jest dość popularnym, aczkolwiek mało docenianym sportem. Tymczasem już kilka godzin tygodniowo spędzonych na basenie może nam pomó
2012-09-04 09:10
SUPLEMENTACJA WITAMINĄ D vs SUPLEMENTACJA CHOLESTEROLU (jedzenie)

SUPLEMENTACJA WITAMINĄ D vs SUPLEMENTACJA CHOLESTEROLU (jedzenie)

Większość z nas słyszała o tym, że należy suplementować witaminę D w zimie. Dlaczego w zimie? No dlatego, że nie ma słoneczka. Lekarze zalec
2017-05-22 13:36
VOXYGEN - LABOTEST USA

VOXYGEN - LABOTEST USA

VOXYGEN marki LABOTEST USA to odsłona termogenika z najwyższej półki na rynku suplementów diety.
2017-04-28 13:59
Gala OCTAGON NO MERCY 2 - Ostrów Wielkopolski

Gala OCTAGON NO MERCY 2 - Ostrów Wielkopolski

W minioną sobotę tj. 04.03.2017r. odbyła się druga edycja gali walk- Octagon No Mercy.
2017-03-07 16:55
III Puchar Polski oraz IV Otwarte Mistrzostwa Śląska w Trójboju Siłowym Klasycznym

III Puchar Polski oraz IV Otwarte Mistrzostwa Śląska w Trójboju Siłowym Klasycznym

W dniach 01-02.04.2017 w Hali Zapaśniczej w Rudzie Śląskiej przy ul. Bytomskiej 13 w dzielnicy Orzegów odbędą się: III Puchar Polski oraz IV
2017-02-27 13:56
Europe Sport Power 2017

Europe Sport Power 2017

Europe Sport Power to targi fitness i największe zawody kulturystyczne w Polsce.
2017-02-14 13:15
Fit sernik na zimno - przepis

Fit sernik na zimno - przepis

Przepis na nisko-węglowodanowy sernik, który sprawdzi się idealnie w okresie redukcji wagi ciała.
2016-12-13 10:47
redmonster
Redakcja RedMonster
43-100 Tychy, Uczniowska 7
[email protected]
NIP: 6462632499