Multisport Tychy Uczniowska 7 Uvex
2013-03-24 15:47
A  A  A

Podstawowe umiejętności rolkarskie

Podstawowe umiejętności rolkarskie

W poniższym artykule będziemy po kolei opisywać podstawowe umiejętności w jeździe na rolkach. Tekst podzielony jest na trzy części. Część pierwsza to hamowanie metodą "T", część druga to jazda tyłem, a część trzecia to tzw. przeplatanka. Opanowanie tych trzech umiejętności rolkarskich pozwoli Ci wkroczyc wielkimi krokami w świat skatingu.

 

I.  HAMOWANIE SPOSOBEM „T”  

Zaczynamy od hamowania sposobem "T" i tej umiejętności poświęcamy pierwszą część artykułu.

Hamowanie, zwalnianie metodą metoda T:

Jest to sposób dla bardziej zaawansowanych. Hamuje się całą rolką. Układ nóg przy tym manewrze przypomina literę „T”. Jedną nogę przystaw prostopadle za drugą i hamuj wszystkimi czterema kółkami. Wybór nogi nie ma znaczenia, którą będzie Tobie wygodniej. Naukę hamowania metodą T najlepiej zacząć od jazdy na jednej rolce. Później pozostanie juz tylko dołożenie nogi i próba utrzymania toru jazdy. Oczywiście żaden z opisanych wyżej sposobów hamowania nie pozwoli nam stanąć nagle w miejscu. Dlatego pierwszą rzeczą po opanowaniu umiejętności utrzymania równowagi i toru jazdy jest nauka skutecznego i kontrolowanego hamowania. Pozwoli to szybciej reagować na warunki na drodze. Pamiętaj, że podczas jazdy musisz nabyć umiejętność przewidywania pewnych sytuacji.

 

Najczęstsze błędy przy hamowaniu metodą „T”:

1. Po pierwsze, największym błędem jest unoszenie rolki hamującej, aby ją następnie ustawić prostopadle do kierunku jazdy z tyłu rolki prowadzącej. Otóż tej rolki nie powinno się unosić. Należy ją z pozycji równoległej przenieść do prostopadłej przesuwając po podłożu. To pozwala na utrzymanie równowagi i na intuicyjne, poprawne ustawienie drugiej rolki na zewnętrznej „krawędzi” (analogia do łyżwy). 

2. Kolejnym błędem jest nie korzystanie z możliwości stabilizacji pozycji, jaką daje odpowiednie ustawienie rąk. Otóż jednocześnie z przesuwaniem nogi hamującej do tyłu należy rękę odpowiadającą nodze hamującej wyciągnąć przed siebie, a drugą w bok i usztywnić. 

3. Kolejnym błędem jest też prowadzenie rolki hamującej zbyt blisko rolki jadącej. Zwiększenie tej odległości zwiększa stabilność rolkarza (rolka prowadząca w większym stopniu może przejąć siłę bezwładności) oraz zmniejsza efekt obracania rolkarza przy niezbyt dokładnie ustawionej z tyłu rolce hamującej. Aby rolkę hamującą móc oddalić, należy zgiąć nieco w kolanie nogę rolki jadącej. 

4. Innym błędem jest to, że często początkujący nie sterują siłą hamowania poprzez dociążanie rolki hamującej. Po rozpoczęciu hamowania należy stopniowo przenieść ciężar ciała na nogę hamującą. Im więcej przeniesiemy, tym mocniej hamujemy. 

Po tych uzupełnieniach metoda „T” okazała się rzeczywiście skuteczna.

Zobaczcie jak hamowanie T wygląda na filmie:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=cBGCqe5m_K0 

 

                                     

 

 

 

II. JAZDA NA ROLKACH TYŁEM

Drugą częśc artykułu poświęcamy jeździe na rolkach tyłem. Nauka jazdy tyłem podzielona jest na 5 faz. Poniżej przedstawiamy każdą fazę, po kolei.

 

Faza 1: 

Polega na jechaniu obiema nogami synchronicznie wyjeżdżając na zewnątrz oraz wracając do środka.

 

Faza 2/3: 

Utrzymuj jedna stopę skierowaną do przodu, natomiast drugą staraj się odpychać, w początkowej fazie skieruj palce ku środkowi. W czasie gdy będziesz to robić, środek ciężkości będziesz trzymać na drugiej nodze (tą, która nie skręcasz). Gdy noga będzie wracać ku środkowi do wyrównania się z kierunkiem jazdy, nie próbuj jej podnosić - wyrównaj tor jazdy obu rolek i powtórz ćwiczenie. 
Rozpęd nadajemy w momencie wyjeżdżania nogą na zewnątrz, w początkowej fazie ćwiczenia. Warto tu zaznaczyć, że w zależności czy ktoś jest lewo czy prawo nożny, będzie mu lepiej robić to ćwiczenie jedna bądź drugą nogą - sami zdecydujcie jak wam wygodniej. 
Gdy opanujesz nogę wiodącą, powtórz ćwiczenie z drugą nogą.

 

Faza 4: 

Od tego ćwiczenia wiele osób zaczyna, więc biorąc pod uwagę jego popularność nie mam wątpliwości, iż większość będzie wiedziała o co chodzi. Nabieramy rozpędu na zasadzie poprzedniego ćwiczenia z tym, ze odpychamy się na przemian raz lewą, raz prawą nogą na zewnątrz. Koncentruj się na wykorzystaniu momentu odepchnięcia w początkowej fazie skręcania stopą na zewnątrz.

 

Faza 5: 

Jako ostatni manewr bierzemy na warsztat jazdę synchroniczna obiema nogami popularnie zwana Fish(ang.). Zasada nabierania prędkości jest podobna jak jazda przodem wykonując ten manewr, natomiast zamiast stawać na piętach, łatwiej to wykonać przenosząc ciężar nieco na przód buta.

 

                                          

 

 

 

 

III. JAZDA NA ROLKACH "PRZEPLATANKĄ"

W trzeciej, ostatniej części przechodzimy do jazdy tzw. "przeplatanką", zwaną inaczej - "przekładanką". Przekładanka jest pewnym rodzajem jazdy na rolkach przydatnym zwłaszcza przy skręcaniu i  nabieraniu dużej prędkości. Jazda tym sposobem jest bardzo efektowna. Skręcanie przeplatanką jest najefektywniejsze i najszybsze. Przekładanka lub przeplatanka polega na przemiennej zmianie środków ciężkości.

Nauka jazdy przeplatanką:

1. Najpierw poćwicz ruchy przeplatanki „na sucho” np., na trawie, bez pełnej jazdy, tylko ruchy.

2. W kolejnym ćwiczeniu wyobraź sobie, że przed tobą leży balon. Spróbuj go uderzyć, jakbyś chciał go przebić nogą którą się odpychasz zza siebie, dalszą.

3. Podczas pierwszej próby jazdy przeplatanką po łuku skorzystaj z pomocy partnera aby utrzymać równowagę. Dla ułatwienia można narysować sobie kółko. Najpierw niech partner stoi w środku a w kolejnych ćwiczeniach po zewnętrznej stronie.

4. Następnie postaraj się poruszać tylko za pomocą odpychania się tylko nogą którą masz z tyłu.

5. W celu wyćwiczenia balansowania podczas jazdy przeplatanką ustaw dwie osoby w odległości kilku metrów od siebie. Posłużą one za oś skrętu. Teraz jedź przeplatanką okrążając te osoby, raz jedną raz drugą.

 

                                          

 

 

Jeśli opanujesz bardzo dobrze te trzy powyższe elementy rolkarstwa będziesz mógł uznać się za średnio zaawansowanego rolkarza. Wówczas będziesz gotów do wkroczenia w kolejny etap skeaterskiej przygody, wspiąc się na kolejny poziom rolkarskich zmagań. 

Wiele porad dla początkujących i średnio zaawansowanych rolkarzy znaleźć można na naszym portalu: www.bodyinfo.pl, w kategorii: SKATING. Zachęcamy do lektury!

 

 

Obalamy mity na temat rolek i jazdy na rolkach!

Mnóstwo się w ostatnich latach mówi o rolkach i rolkarzach… Mówić może na ten temat każdy, a przecież nie każdy się zna. Nagromadziły się ostatnio mit ...czytaj dalej »
Obalamy mity na temat rolek i jazdy na rolkach!
2015-05-12

Subiektywny przegląd rolek - sezon 2014 . Część II

W poniższym artykule chcielibyśmy opowiedzieć o kilku ciekawych modelach rolek sezonu wiosna/lato 2014 i pomóc Wam w ewentualnym wyborze najwłaściwsze ...czytaj dalej »
Subiektywny przegląd rolek - sezon 2014 . Część II
2014-05-25

Subiektywny przegląd rolek - sezon 2014 . Część I

W poniższym artykule chcielibyśmy opowiedzieć o kilku ciekawych modelach rolek sezonu wiosna/lato 2014 i pomóc Wam w ewentualnym wyborze najwłaściwsze ...czytaj dalej »
Subiektywny przegląd rolek - sezon 2014 . Część I
2014-05-24
Powiązane artykuły
Coś dla rolkarzy…- rolki-sklep.pl. Zapraszamy!

Coś dla rolkarzy…- rolki-sklep.pl. Zapraszamy!

W trosce o spełnienie potrzeb, wymagań, a także zachcianek wielu sympatyków skatingu , kilka tygodni temu powstał specjalistyczny sklep inte
2013-09-03 08:55
Subiektywny przegląd rolek – sezon 2013. Część II

Subiektywny przegląd rolek – sezon 2013. Część II

W poniższym artykule chcielibyśmy opowiedzieć o kilku ciekawych modelach rolek sezonu wiosna/lato 2013 i pomóc Wam w ewentualnym wyborze naj
2013-06-30 12:27
Subiektywny przegląd rolek – sezon 2013. Część I

Subiektywny przegląd rolek – sezon 2013. Część I

W poniższym artykule chcielibyśmy opowiedzieć o kilku ciekawych modelach rolek sezonu wiosna/lato 2013 i pomóc Wam w ewentualnym wyborze naj
2013-06-29 19:15
Rolkarstwo. Freestyle slalom!

Rolkarstwo. Freestyle slalom!

Freestyle slalom to slalom stylowy polegający na omijaniu niewielkich kubeczków ustawionych na asfalcie w konkretnych odstępach
2013-06-23 20:11
Jak wybrać właściwe dla siebie rolki?

Jak wybrać właściwe dla siebie rolki?

W poniższym tekście podsumujemy wszystko co o rodzajach rolek już wiesz i pomożemy Ci dokonać wyboru. Udzielimy Ci kilku porad byś wybrał na
2013-05-12 10:28
Wszystko o rolkach, zanim wybierzesz model dla siebie

Wszystko o rolkach, zanim wybierzesz model dla siebie

Poniższy tekst dedykujemy właśnie Tobie! Opowiadamy o rolkach, objaśniamy znaczenia symboli, tłumaczymy typologię i upraszczamy definicje. P
2013-05-05 16:13
Rolkarstwo. Naucz się trików! Część II

Rolkarstwo. Naucz się trików! Część II

Poniższy tekst jest kolejną częścią poprzedeniego. Kontynujemy naukę trików rolkarskich. W dzisiejszym artykule prezentujemy nieco bardziej
2013-05-04 09:50
Rolkarstwo. Naucz się trików! Część I

Rolkarstwo. Naucz się trików! Część I

W poniższym tekście prezentujemy podstawowe triki na rolkach od których rozpocząć się powinno przygodę ze skatingiem freestylowym i agresywn
2013-05-03 15:47
Różne rodzaje SKATINGU. Opis dyscyplin rolkarskich

Różne rodzaje SKATINGU. Opis dyscyplin rolkarskich

Pojęcie ROLKARSTWO jest bardzo szerokie, a szersze jeszcze jest od niego jest pojęcie SKATING. W poniższym tekście przedstawiamy kilka odmia
2013-04-19 19:26
Podstawy jazdy na rolkach

Podstawy jazdy na rolkach

W poniższym tekście udzielamy najbardziej fundamentalnych rolkarskich rad dla początkujących. W pierwszej części artykułu zamieszczamy wskaz
2013-04-07 18:00
Rolkarstwo. Najczęstsze błędy osób początkujących

Rolkarstwo. Najczęstsze błędy osób początkujących

W poniższym tekście omawiamy dwanaście najczęściej popełnianych przez początkujących rolkarzy błędów. Starajcie się zapoznać z nimi w teorii
2013-03-24 17:19
K2. Kolekcja 2012. Podział rolek

K2. Kolekcja 2012. Podział rolek

Poniższy tekst poświęcamy podziałowi rolek K2 kolekcji 2012, ze względu na ich przeznaczenie i typ użytkowania.
2013-03-15 21:45
Jazda na rolkach. Przygotuj się do sezonu rolkarskiego!

Jazda na rolkach. Przygotuj się do sezonu rolkarskiego!

Mocne nogi pozwolą Ci na uniknięcie kontuzji i pomogą cieszyć się wielogodzinna jazdą na rolkach.
2013-03-10 20:28
K2. Kolekcja 2012. Rolki regulowane

K2. Kolekcja 2012. Rolki regulowane

Rolki regulowane przeznaczone są dla dzieci i młodzieży. Cechuje je możliwość dopasowania rozmiaru buta do wielkości stopy.
2013-03-05 07:13
K2. Kolekcja 2012. Rolki treningowe

K2. Kolekcja 2012. Rolki treningowe

Marka K2 w swojej kolekcji 2012 prezentuje ciekawe modele rolek treningowych.
2013-03-04 23:42
redmonster
Redakcja RedMonster
43-100 Tychy, Uczniowska 7
[email protected]
NIP: 6462632499